Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

Buna de dimineatza din pat,

 

Canicula si la noi ...afara de nerespirat, in casa conditionat.

 

Multi Ani inainte sarbatoritilor de azi ...sa creasca fumos cei fragezi, sa fie fericiti cei maturi si sanatosi cei din categoria a treia.

 

Sanatate celor in nevoie ...Simonna, cred ca antibioticul o sa-l puna pe picioare.

 

Simonna si cei care rezoneaza cu ea ...nu, eu nu rezonez. Va dau dreptate cand spuneti ca nu e big deal ce a facut, ca glumea, ca nu e important, altele sunt ...dar astea sunt problemele de la 10 ani deci trebuie sa le iau in mod serios, cel putin in fatza lui ...mai incolo, cand alte probleme vor aparea, ma voi concentra pe alea. 

 

Eu nu promovez mentalitatea "stand up for your child" cand copilul este vinovat ...indiferent ca sunt in public sau acasa, esti vinovat, trebuie sa afli de ce si sa suporti consecintele ...sa stii ca o traznaie vine cu consecinte si sa te gandesti de doua ori cand o faci.

 

Sa clarific niste lucruri:

 

- Amandoi baietii au fost pedepsiti, nu numai Alex

 

- Nu i-a pedepsit suplinitoarea, ea doar i-a trimis la directoare. Directoarea, cea care ii premiase pe amandoi cu doua zile inainte, le-a explicat de ce au gresit si i-a pedepsit, apoi a sunat parintii acasa.

 

- Nu e prima data cand Alex initiaza si face glume din astea despre cineva ...va aduceti aminte de "you are smart like a dick-tionary" de acum cateva luni ? Cand iar a ajuns la directoare si a luat numai lunch detention ?????

In clasa, impreuna cu mai multi baieti, au ras de o fetitza care este indianca, bruneta si are mustatza ...asta s-a intamplat cu profesoara lor care nu a escaladat, nu s-a ajuns la directoare dar am primit bilet acasa, o,saptamana a stat la library in pauza si la final de an nu a luat nu stiu ce diploma ...

 

In toate aceste intamplari de mai sus nu l-am pedepsit acasa ...am vorbit si vorbit de fiecare data ...aparent inutil. Degeaba ai numai note bune, degeaba stralucesti la invatzatura, degeaba esti atlet, degeaba esti popular daca faci glume proaste care te duc in trouble ...

 

Am doua probleme cu el ...

 

Prima ca foloseste cuvinte urate. Sunt de acord sa le stie. Le aude peste tot, inclusiv de pe youtube cand se uita la youtuberii astia care se filmeaza jucand jocuri pe computer ...in timp ce joaca, aia vorbesc, comenteaza si folosesc des the F word, shit, bastard si mother f... De aia i-am luat internetul ca pedeapsa, pentru ca acolo este cel mai expus ... Am crezut si chiar am discutat cu el, ca e ok sa le auda dar sa nu le foloseasca ...Mereu a zis ca da, stie, nu, el nu vorbeste urat.

 

A doua ...are tendintza sa "pick on others" , in gluma desigur ...dar aparent se distreaza mai bine daca face misto de cineva. Unii tin la tavaleala, ca Ryan de ex, si raspund inapoi cu o alta tampenie ...altii nu primesc foarte bine glumele lui nevinovate si amuzamentul asta se transforma in bullying. La varsta asta sunt nevinovate, dar nu le pot trece cu vederea ca sa ma simta el aproape ...sa fim seriosi. Nu o sa-l sustin niciodata in a vorbi urat si a face misto de colegi ...

o sa-mi spuneti ca si noi adultii facem misto nii de altii ...da, asa este, dar el nu este inca la varsta la care sa poata face asta fara consecinte ...si mistoul asta mereu a fost cu doua taisuri si intre noi adultii, nu toata lumea gusta glumele cu aceeasi placere.

 

Nu prea inteleg de ce vi se pare ca este super pedepsit ... La scoala ieri, cand a avut lunch detention, a avut si clasa aia speciala de "academically talented" . Profesoara cu care face s-a dus la directoare sa o roage sa-l lase sa vina la ora ca il vrea neaparat acolo ...deci s-a dus. Poate petrecerea aia de final de clasa a 4 a sa-l usture putin ...acasa ? Acum se uita la TV, la soccer ...deci, sa fim seriosi ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah , inca ceva ... In clasa au regula stabilita despre ce au de facut daca termina mai repede de lucrat ...deci nu a fost suplinitoarea de vina.

Primul lucru pe care l-a intrebat directoarea a fost exact asta ...daca profesoara voastra ar fi fost aici si terminati mai devreme, ce aveati de facut ? Si amandoi stiau ...sa se duca la typing club, sa citeasca, sa faca Study Island ...ei bine, Alex a ales sa trimita biletele ...

 

I-am mai subliniat ceva acasa ... Sa nu mai puna nimic in scris. Sa nu mai glumeasca cu cuvinte urate, sa nu mai glumeasca despre altii ...nu cred ca ar fi ajuns la directoare daca facea glume despre tufa de pe geam ...

 

Si ca o paranteza ... Vad ca aici din clasa a 4 a incep sa invete sa bata la tastaura blind. Clubul ala de typing asta face ...ii invata sa bata cu toate degetele si fara sa se uite pe tastatura ...de aia, cand ies din college ii vezi alergand pe tastatura aia de te lasa cu gura cascata.

Mie mi se pare ca asta e un artificiu de imagine ...cand vezi pe unul ca tropaie pe tastatura fara sa se uite la ea, iti da impresia ca este expert in ceea ce face.

 

Voi cum bateti la tastatura ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea, e clar ca fiecare vede altfel din afara. din punctul meu de vedere consider ca nu poti avea copilul perfect. de fapt nu exista asa ceva, ca altfel nu ar mai fi copil. 

 

ca tu simti ceva wrong, asta face parte din natura ta de mama si inainte de a bate copilul la cap ( la 10 ani)  de ce prostii face mai bine te-ai gandi cum te percepe el pe tine.

 

eu la tastatura bat cu ochii la tastatura si la ceea ce scriu. adica daca o folosesti mereu deja stii pe unde sunt asezate literele, precum cei care scriu tot ce se intampla intr-o sala de judecata, de exemplu.  [:)]   

 

viitorul se pare ca va arata altfel. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu scriu la tastatură tot așa, blind. Ba folosesc și Language Settings, că aici scriu în română (deci cu diacritice), mailurile în română le scriu cu diacritice, și restul în engleză. Deci când apăs o tastă tre' să știu cum e setată tastatura, că-s puse literele și simbolurile prin alte locuri :). 

 

Nu scriam cu diacritice până acum vreo doi ani. Când m-am hotărât să fac lucruri noi, ca să mă protejez de Alzheimer mai încolo :D.

 

Referitor la Alex și eu sunt de aceeași părere cu Buflea, e bine să înțeleagă că orice acțiune a lui aduce după ea și responsabilitatea acțiunii respective. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu as spune ca e ceva wrong cu el ...sunt de acord cu voi ca sunt nazdravanii de baieti, specifice varstei si ca nu poti avea un copil perfect ...dar nu pot sa trec cu vederea, in nici un caz sa ma bazez doar pe scoala. Simt ca trebuie sa completez si incurajez educatia pe care o primeste in scoala, mai ales ca sunt de acord cu modul de educatie de acolo.

 

Sunt putin furioasa pe youtuberii astia ...sorry Ella !!! Mi se pare ok sa se filmeze in timp ce joaca jocuri video, prefer ca Alex sa se uite la altii cum se joaca decat sa se joace el. Dar ma deranjeaza atitudinea asta de macho a youtuberilor, care neaparat trebuie sa vina cu fuck, shit, bastrad si mother f... in comentarii ...cred ca se intampla urmatorul lucru: cand te uiti la tot felul de videos in care cuvintele astea se repeta des, devin ca niste cuvinte oarecare in capul tau, nu mai au conotatia aia negativa, jignitoare pe care o percep altii. Si te trezesti ca le folosesti in public foarte firesc ...

 

Eu bat la tastatura aproape blind ...bat cu toate degetele si ma uit in principal in ecran. Din cand in cand ma uit si pe tastatura ...fac asa numai la litere. Culmea, la cifre m uit pe tastatura, nu le stiu exact locatia.

Am invatat sa bat cu toate degetele inainte de a emigra in America cu un joc ...eram foarte stresata ca toti americanii tropaie pe tastatura si nimeni nu o sa ma angajeze daca nu fac si eu asa ...si chiar si asa, cand am dat test de typing la agentia de plasament, l-am picat cu succes.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu scriu la tastatură tot așa, blind. Ba folosesc și Language Settings, că aici scriu în română (deci cu diacritice), mailurile în română le scriu cu diacritice, și restul în engleză. Deci când apăs o tastă tre' să știu cum e setată tastatura, că-s puse literele și simbolurile prin alte locuri :). 

 

Nu scriam cu diacritice până acum vreo doi ani. Când m-am hotărât să fac lucruri noi, ca să mă protejez de Alzheimer mai încolo :D.

 

Referitor la Alex și eu sunt de aceeași părere cu Buflea, e bine să înțeleagă că orice acțiune a lui aduce după ea și responsabilitatea acțiunii respective. 

asa ii responsabilizeaza scolile. au reguli si daca nu le respecti urmeaza consecinta. 

 

probabil din cauza unora ca alex care nu pot fi perfecti pe toate caile. trebuie sa o dea din cand in cand in bara! si e bine ca o dau decat sa creasca ca la carte. 

 

buflea,  referitor la gluma cu mustata , asta nu mi-a placut nici mie. l-ai intrebat de ce a facut-o? sau doar i-ai explicat?

 

am tot editat ultimul cuvant , intre a-l certa si a-i explica pentru ca si eu am facut aceeasi greseala. copiilor trebuie se le vorbesti, nu sa-i certi!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu as spune ca e ceva wrong cu el ...sunt de acord cu voi ca sunt nazdravanii de baieti, specifice varstei si ca nu poti avea un copil perfect ...dar nu pot sa trec cu vederea, in nici un caz sa ma bazez doar pe scoala. Simt ca trebuie sa completez si incurajez educatia pe care o primeste in scoala, mai ales ca sunt de acord cu modul de educatie de acolo.

 

Sunt putin furioasa pe youtuberii astia ...sorry Ella !!! Mi se pare ok sa se filmeze in timp ce joaca jocuri video, prefer ca Alex sa se uite la altii cum se joaca decat sa se joace el. Dar ma deranjeaza atitudinea asta de macho a youtuberilor, care neaparat trebuie sa vina cu fuck, shit, bastrad si mother f... in comentarii ...cred ca se intampla urmatorul lucru: cand te uiti la tot felul de videos in care cuvintele astea se repeta des, devin ca niste cuvinte oarecare in capul tau, nu mai au conotatia aia negativa, jignitoare pe care o percep altii. Si te trezesti ca le folosesti in public foarte firesc ...

 

Eu bat la tastatura aproape blind ...bat cu toate degetele si ma uit in principal in ecran. Din cand in cand ma uit si pe tastatura ...fac asa numai la litere. Culmea, la cifre m uit pe tastatura, nu le stiu exact locatia.

Am invatat sa bat cu toate degetele inainte de a emigra in America cu un joc ...eram foarte stresata ca toti americanii tropaie pe tastatura si nimeni nu o sa ma angajeze daca nu fac si eu asa ...si chiar si asa, cand am dat test de typing la agentia de plasament, l-am picat cu succes.

asa se intampla cand ai un job care implica computerul!  

 

edit ca am uitat esentialul. lasa stresul si bucura-te de ce ai!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, din cate stiu eu, youtuberii la care se uita Marcia nu vorbesc urat...multe sunt fete  [:)] Marcia oricum nu vorbeste urat, indiferent de cum vorbesc altii...normal ca stie si ea toate expresiile urate in germana, dar de folosit nu le foloseste...se mai uita cand era mica in Romania la desene si acolo chiar se vorbeste urat...venea cu niste expresii acasa; pana ne-am prins de unde le stie, a durat ceva...Marcia a inceput insa sa se uite la youtuberi anul trecut, deci la 11 ani...

 

si eu scriu fara sa ma uit la taste...acasa am tastatura in germana, la job in engleza...sunt putin diferite, dar m-am invatat cu ele..si la mine a fost learning by doing...la cat butonez zilnic..la noi se lucreaza doar cu e-mail-uri...mai vorbim si la telefon, dar doar daca e o chestie urgenta...altfel, mesaje peste mesaje  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sters toate geamurile, acum am realizat ce multe am...si ce mari sunt  [:D] trebuie sa-mi iau robot de curatat geamurile..nu e scump si te scuteste de munca...

 

Am facut curat in bai, in curte, in gradina...al meu a tuns si iarba, desi nu era nevoie  [batcap] a dat si 2 ore cu aspiratorul...

Eu am mai fost cu Marcia sa-i iau ceva de incaltat pt vara...nu-i place nimic, si-a luat tenesi  [smulgpar] mi-am mai luat si eu o pereche de sandale pt job...

 

Am vorbit si cu mama, a luat asternuturi noi pt casa  [:)] mai trebuie sa ia prosoape si perne...pilote are de la mine....si sunt noi....

Apropo, unde se gasesc perdele dragute in Bucuresti ? mama a decis ca jos sa puna doar perdele....doar in dormitoare pune si draperii...si la geamurile de la bai nu pune nimic, oricum nu are cine sa ne vada, doar pasarile  [:D]

 

Fermierii care au ciresi pun plase peste ei, tot din cauza pasarilor, care mananca fructele...si ciresul nostru japonez era plin de fructe; in cateva zile au disparut....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...