Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Voi cand faceti lasagna,  căliți carnea tocata înainte ? Sau o puneți cruda in straturi ?

 

 

in rarele cazuri cand am facut am calit carnea. foile vin si ele putin fierte si impreuna cu carnea cruda....hm. dar in reteta nu mai stiu cum era. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o dilema: stabilisem ca plecam eu si P la mama+ bunica mea azi, sa stam cateva zile. Aseara dupa concert, P incepe sa planga ca ii e dor de buni (socrella cu care am fost la concert deci se despartisera de 15 min ca noi am plecat mai devreme ca deja se facuse de 23). In taxi pana acasa tot miorlaia ca ii e dor de buni.

eu: buni e inca la concert, nu ne putem intoarce la ea

p: mergem maine la ea

eu: maine mergem la nana (mama mea) ca asa am stabilit, ne asteapta

p: mi-e dor de buni, vreau la buni

eu: ok, atunci te las la buni si eu plec la nana, ca e mama mea si imi e dor de ea si te iau peste 4 zile

p; eu vreau la buni

 

azi de dimi o sun pe socrella, ii povestesc toate cele ai o rog sa vina sa o ia. Pana vine socrella, P ca ii e foame. In concluzie ne-am intins pana au plecat ele s-a facut de 11 . Nu am mai plecat eu spre mama ca a fost f f cald toata ziua, pana am mai adunat bagaje etc plec maine de dimi.

 

Acum seara ma suna mama, ca a vb cu P la telefon si ca P vrea si ea sa mearga cu mine. Sincer, eu nu mai vreau sa o iau, ca mi se pare ca ne freaca pe toti cum vrea ea... Stiu ca apropierea nasterii o face sa ceara cat mai multa atentie dar nici nu mi se pare normal sa ne fatzaim (eu, socrella) dupa cum are chef. Plus ca m-a deranjat ca ne-a dat cu flit si mie si maica-mii desi tot cu ea discutasem de joi ca duminica plecam la tzara si era incantata.

 

Ceva idei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac sos ragu inainte, cu carte tocata, ceapa calita, sos de rosii si mirodenii si cand e rece deja incep sa montez lasagna.N-as pune carnea cruda, sa nu iasa fad gustul la sfarsit, plus ca nu stiu cum s-ar aseza, cand o calesti se mai desface, se marunteste, nu ramane asa in carnaciori, de la masina tocata.

 

Kari, imi pare rau pentru fetele tale de masa, mie imi plac tare mult!! mi-ar placea sa folosesc mai des, dar purceii mei le-ar manca de la prima masa! Cand am nervi tari, o las pe masa, macar pentru mine si sot si cand am musafiri, chiar imi place sa folosesc!

 In rest... avem Tellerunterlagen din acelea de bumbac, groase, de diverse culori, pentru fiecare farfurie in parte. Se spala usor si arata bine mult timp, pe unele le am de cand m-am maritat si-s inca foarte ok. Asa ceva :

 

post-128191-0-14817000-1434301067_thumb.jpg

post-128191-0-88508100-1434301072_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, kari, multumesc!

 

lasagna: da, calit inainte.

 

fata de masa: urasc fetele de masa, dar le vad utilitatea cu 2 baieti. Asa ca la noi in bucatarie musamaua e sfanta:)

 

back to Ioana. Eu as zice ca patri e cam derutata, nu numai de bebe, dar si de mutarile voastre in anglia, inapoi in ro.... Si e confuza. Nu stie ce vrea:). Da, e frustrant cand se manifesta asa dar incearca sa gandesti ca o o face ca sa va faca voua in ciuda sau sa va raneasca, ci baleiaza intre stari si dorinte.

 

calm si tutun:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, la lasagna calesc un pic carnea si prefierb foile. Dar de cele mai multe ori fac vegetariana (broccoli si sos alb sau spanac si cheddar)

 

kari, avem fete de masa si folosim naproane de care zice Jullia sub farfurii, sa nu se pateze din prima

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa zic ceva legat de vorbitul urat al copiiilor. Eu am un standard ridicat pt limbajul lor, nu inghit vorbit urat, toilet language si din nefericire pt ei ii cam iau peste picior cand incep cu it's like and so.

 

vreo 3 saptamani in urma, eram toti 4 in parc cand l-am auzit pe tudor numindu-l pe frac-su stupid butt. Si nu era la prima ofensa, insa pana atunci am fost tot la faza de vorbit si explicat. M-am ridicat frumos de pe banca in secunda doi si l-am invitat pe inculpat acasa. Unde am scris o propozitie lunga si complicata in genul i undersand it is not polite and not respectful to call my brother or anyone else names such as.... Si o lista lunga ... And i will refrain from the future use of these words. Dar complicata si lunga si o lista exhaustiva de insulte. Si l-am pus sa o copieze de 30 de ori, corect si caligrafic.

 

dupa 13 propozitii caligrafiate corect a venit la mine si mi-a spus ca ascris doar 13 dar ma asigura ca si-a invatat lectia.  L-am crezut si sincer de fata cu mine nu mai face:) pot doar sa sper ca e civilizat in limbaj si cand nu sunt eu de fatza.

 

daca o face lata la scoala si primeste pedeapsa acolo, pt mine e ok, eu doar mai am o discutie cu el acasa sa ma asigur ca a inteles ce e gresit si cum trebuie procedat in viitor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...