Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

Vivoana si Mianna, cum mai merg dietele?

bine-bine; chit c-am avut derapaje in ultimul timp, cu plimbarea in Polonia si cu intalnirea de acum, nu-s prea tragice consecintele. saptamana asta vreau sa tin corect ambele zile (azi si joi).

 

edit. de fapt chiar prea bine. joaca pe mine perechea favorita de blugi [:)] si nu vreau nici sa renunt la ei, nici nu-mi place sa port curea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cum adică cumperi foile prefierte ? Se găsește așa ceva ? Ale mele erau tari dar pe cutie scria ca nu se fierb înainte. 

 

Mada, pe 15-16 sunt in București,  ma vad cu Helbi, Kari si cine o mai dori ...cred ca plec spre Piatra marti sau miercuri,  18 sau 19 cred ca e . Am de facut succesiunea dupa tata, de aia stau 2 zile in Bucuresti. Dar daca poti numai weekend,  ne vedem weekendul urmator.

adica 22-23?

e bine si as...si chiar in timpul saptamanii...e tare oreferabil in weekend.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!

 

Multumim mult pt aprecieri si cuvintele frumoase!

 

 

Eu nu am facut niciodata lasagnia, deci nu ma bag. Am mancat de foarte putine ori si nu mi-a placut in mod deosebit. 

 

Fete de masa scot doar la ocazii festive, cand am musafiri mai fitzosi. Noi mancam la masa din bucatarie, pe care am o musama (nu ma tin nervii si timpul sa spal fata de masa dupa fiecare utilizare).

 

 

Legat de limbaj, si eu ii apostrofez si ii cert cand mai scapa cate un cuvant aiurea (Bianca ii mai scapa cate un  "desteputule" ironic sau "prostule" de-a dreptul, el ii spun ei ca e nesimtita) , dar trebuie sa recunosc ca nici injurii nasoale nu am auzit la ei si ma fac si eu vinovata de aruncat cate un "cacat!" sau  "ca un cur!" cu zaduf (urmat de "daca ma auziti pe mine ca spun urat la nervi, voi sa nu faceti asa") .  

 

 

Fleur, am facut 2 petreceri la sugestia lui Rares (care a zis ca fetele s-ar plictisi la petrecerea baietilor) si pt ca efectiv nu ma vedeam in stare sa supravietuiesc la 10-12 copii deodata in casa. Plus ca nu stiam cati parinti vor sta si mi-a fost frica sa nu am destul spatiu si scaune disponibile [:)]. A fost ok asa, ei s-au simtit speciali fiecare, eu am avut un nivel de stress mai scazut.  

 

 Mihaela_s, concediu placut, cu relaxare multa si zile de neuitat iti doresc! [pup] Superbe peisaje la voi acolo si superbe pozele!

 

Alinuk, plina de activitati si treburi ai fost, dar toate extraordinare. Bravo flacaului pt premiu! Distractie mare la munte!! 

 

Ella, imi place cand povestesti de voi 2, aveti o relatie tare frumoasa si va doresc sa imbatraniti impreuna la fel de frumos.  Eu am invatat sa spun "te iubesc" de la sotul meu, Ai mei parinti sunt super, super dar sunt zgarciti cu asemenea declaratii. Ei zic ca importat e ce simti si ce faci pt cel la care tii, nu cate declaratii faci. Eu am descoperit ca e extraordinar sa ti se si spuna. Al meu sot imi zice in fiecare zi "te iubesc" si da, e un sentiment deosebit sa ti se spuna si sa ti se reconfirme mereu. 

 

 

La noi e groznic de cald. Ieri a sarit de 30 de grade, ceea ce nu e normal pt zona unde stam noi, la inceput de iunie. E si foarte seceta. A tras o rafala scurta de ploaie ieri dupa 15, dar abia a stropit putin. La doar cativa km de noi insa a fost torentiala si cu gheata. 

 

Am reusit sa luam copiilor cadou panou de bachet. Doar panoul cu cos, fara teava pe care s-a oferit sa o cumpere si sa o monteze barbatul (era diferenta de peste 300 de lei intre un panou cum am luat noi si unul infipt intr-o teava si clar nu merita banii, ca noi vrem sa il fixam intr-un loc, nu ne plimbam cu el) . Abia asteptam sa incingem un joc, deja s-au inscris prieteni amatori pe lista [:)]

 

Bianca a primit de la prietenii nostri un peste intr-un bol. Il cheama DaVinci si e albastru. E extrem de incantata, facea planuri sa il ia cu ea la Dorohoi cand merge la bunici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceasul rau, pisica neagra.

 

Incredibil, dar adevarat. Toate calculatoarele noastre din casa au capotat!

Al meu stiti deja ca s-a rupt.

Desktopul se lauda ca i-a disparut BIOS si BOOT 

Laptopul Silviei - i-a crapat windows-ul.

 

Au picat intr-un moment prost pecuniar.

Banuiesc, vreo cateva zile o sa fiu absenta din internet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Am parcurs cele scrise, sunt la curent cu tot.

Nu-mi pot lua gandul de la peisajele alea puse de miha_s, eu daca as trai acolo cu siguranta as fi convins ca e Raiul. Inclusiv temperaturile...am constatat ca cu cat trece vremea cu atat suport caldura mai greu. De fapt pe toate le suport mai greu... [:)]

Bate vant de vacanta. Azi copila mica e in excursie, vineri le duc la mare pe fete (cu Tora, ca e in concediu), le iau vinerea viitoare pentru ca sambata Ana pleaca in tabara.

Ieri am fost la Amara cu Ana si Tora. Aveam eu asa un fix, mergeam cu tata cand eram mic. Ochesc pe internet o plaja cu de toate, e drept ca n-am gasit nici un review, mergem acolo...un mare lacat pe poarta la intrare! Nici o explicatie, nimic nimic. Asa ca am cautat alta plaja, lacul e mare, am ajuns la fosta UGSR, cica functionala pana anul trecut (privat) dar acum parasita. N-am avut de ales.

Dar...ca in bancul cu optimistul si pesimistul, am cautat (si gasit) partea buna a lucrurilor: o balta splendida, cu vegetatie din belsug, gaste/lisite si inca multe care cantau, apa numai buna de scaldat, nisip. Si mirare mare, relativ curat, chit ca nimeni nu face acolo curatenie. Mai curat ca pe plajele litoralului nostru.

Desigur, nu se imbulzea nimeni, era ceva lume...dar lejer. Noroc cu copacii existenti...dupa pranz s-a lasat o arsitaaaa... vai, vai...

Si noroc ca pusesem la noi cateva senvisuri, ca ziceam ca mancam acolo...

Ne-a fost bine, dar am plecat cu gustul ala amar cand vezi ca se duce de rapa ceva atat de frumos.

 

Limbajul copiilor e un subiect aparte.

Eu detest, imi vine sa vomit cand aud limbajul uzual mai ales al tinerilor pe strada. Adica sunt doua categorii de limbaj nepotrivit: ala vulgar, cu injuraturi, chiar spuse "amical", intre ei, cu cuvinte obscene si limbajul deformat, plin de cuvinte semi-vulgare, agramate, un fel de "dialect" de cocalar-pitzipoanca, folosit in orice moment (o deformare de limbaj, ei asa vorbesc si intre ei, si la scoala, si in familie, oriunde.

Ei bine, sub nici un motiv nu vreau sa aud ca unul din copiii mei vorbeste asa ceva (desi in timp am avut destule dovezi, carora nu le-am gasit scuze).

Din pacate insa (ca zicea aqai mai devreme) eu nu-s cel mai bun exemplu. Imi scapa la nervi cate o mascare...in special la volan. Totusi ma tin "batzos" cand vine vorba de limbajul lor, pentru ca si eu cred ca pot capata o deprindere proasta de care nu se mai pot dezbara ulterior.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura superbe petreceri! Ai avut de munca, nu te invidiez :). Dar ceea ce s-a dorit a fost atins, copiii s-au distrat si s-au simtit bine, asta e suficient.

In Ro nu se zice ora la care se termina petrecerile? Eu tin minte ca așa am facut la Diana, chiar la 10 ani, ultima petrecere in Ro. Nu stiam atunci, așa s-a nimerit. Si aici se spune ora la care se termina, toti sunt punctuali sa isi ia copiii :). 

 

Viviana, of ce ghinioane! Sa le dai de cap cat de repede. 

 

Ella foarte frumos! Eu am un sot care nu face declarații, e pe principiul demonstrațiilor, a faptelor. M-am obișnuit in timp sa apreciez gesturile, care nu sunt putine ;). 

 

Azi pe langa casa. :) ma ocup de grădina si de curățenie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, in principiu da, se spune o ora de plecare, mai ales daca e un loc de joaca, ceva inchiriat unde se stau 2-2.5 ore maxim . Dar cum noi am facut acasa si stiu ca la noi cine vine la joaca, greu se da dus, am zis ca eu ii tin cat se simt ei bine, ca e ok. M-am riscat un pic, e drept. Dar a fost  ok [:)], toti au spus ca mai vin la joaca daca sunt invitati. 

 

Ma uitam , apropo de relatii intre copii, vineri cand au fost 3 baieti si o fata +ai mei, totul a fost f, ok. Sambata, am avut de intervenit de vreo 3 ori intre fete sau intre o fata si un baiat care tot gaseu motive sa se "haraie". Se pare ca la varsta asta fetele sunt cele care au mai multe "de impartit".  

 

 

 

Rufus,  sa va fie de bine plimbarea! Intr-adevar e trist cand vezi locuri frumoase in ruina [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus inca descoperim raiul :). E superb, totul. Daca ar fi putin mai cald, nu m-as supăra, ca sa putem profita mai mult de apa. 

Cu căldurile, nici eu nu le mai suport. Daca e sa fie concediu la mare, e ok. Dar altfel e cumplit. Tin minte si acum cum lucram in Ro, la fabrica de textile, nu acea decat șeful Neamț in birou, aer condiționat. Noi restul, nu puteam gândi efectiv. Nu mai zic de muncitoare, încălzeau mașinile de cusut...iar la secția de călcat, unde veneau aburii vertical in sus, pe fata lor, înfiorător. Din cate stiu, așa se lucrează si acum, dupa 8 ani de când am plecat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, oh ce de conflicte am avut de aplanat in Septembrie la ziua Silviei! :))) dar au trecut cu bine. Băieții haraiau fetele, fetele se supărau, voiau acasă :)). Le mai trăgeau pumni, ei ripostat si dădeau Mao tare...Lămuriri ca așa fac ei sa le atragă atenția, sa nu ii bage in seama. E greu ca eram numai noi doi, si la noi veneau sa le aplanam conflictul, ca sunt obișnuiți de la școala sa ceara ajutor de la Adulți :). Noi neobișnuiți cu așa ceva, a fost mai greu. 

Aici petrecerile la copii mici dureaza doua ore, la cei mari trei. Așa ca in trei ore am scăpat. :)) parintii nu ramân la petreceri, decat la copiii mici, pana in 5 ani. Si nu toti, doar câțiva. 

 

Dar așa e, nu contează cat efort si cat au stat, ci ca a fost frumos, ei s-au distrat. 

 

Anul asta Silvia nu mai vrea party. Aleluia! :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...