Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

ziua buna

 

io sunt suparata, chiar acum cateva minute m-am suparat.  [fal]

si voi doamnele care va dati des cu avionul sa-mi spuneti daca vi sa intamplat ca, compania cu care zburati sa va schimbe zborul. ora de zbor mai precis. 

ptr ca eu doar ce-am primit un email de la ei, ca nu mai zbor seara, ci la amiaza, asta inseamna jumate de zi mai devreme. la intoarcere la fel, nu zbor dupa amiaza ci dimineata la 11:30. cum mai sa-mi schimbe ei mie programul?  [alcool]

protestez!! 

 

il astept pe dl sef al casei sa vedem ce-i de facut.  [fri]

 

 

candva am fost si eu sceptica la tellerunterlage, alea prezentate de jullia, dar dupa ce le-am cumparat si am inceput sa le folosesc mi-am usurat viata. cand se murdaresc le arunc in masina de spalat si gata. 

 

copila mea cea harnica  a facut mancare de fasole boabe, cu fasole din conserva.  a iesit ca o ........nu stiu cum sa-i spun. e mancabila, dar aspectul.... important e ca ei cei doi copii mofturosi au mancat. si eu am scapat de facut mancare.  [clo]

si eu am 'robot' care spala geamurile, dar 'robotul' asta al meu e fitos si nu face decat cand vrea muschiul lui. v-ati prins cine este?  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

muschi de-ala de iarba au avut si ai mei in curte, chiar si pe aleea ce duce spre poarta era. tata la scos cu ceva, manual,  apoi a stropit nu stiu cu ce, o solutie din cate imi amintesc. a trecut, nu de tot, din cand in cand mai apare. se pare ca umezeala si piatra sunt conditii foarte favorabile ptr dezvoltarea lui. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe masa din bucatarie am musama; o schimb la cateva luni...si trebuie sa se asorteze cu perdelele, draperiile si coltarul de la masa...

 

Pe masa din sufragerie, care e din sticla, am un overrun de-ala (si pe-ala il schimb, in functie de anotimp si sarbatoare  [:D] )....fete de masa folosesc mai mult de sarbatori; sunt albe si peste ele pun diverse chestii transparente, care au diverse modele si culori...in rest, folosesc tot patratele de-alea cand avem musafiri...am si din carpa si din plastic (care se spala usor)....pt masa din gradina, vara, folosesc tot patratele...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Married at first sight

 

Cred ca v-am mai spus de chestia asta ...exista aici un realty show care se numeste "Married at first sight". Se intituleaza "un experiment social" ... sunt de fapt niste casatorii aranjate, ceea ce nu este o noutate ...dar nu sunt aranjate de parinti ci de niste experti, pe baza de caracteristici tehnice - educatie, temperament, skills, hobbies, istorie familiala, mentalitate de viatza, planuri de viitor ...etc.

 

Expertii sunt un sociolog, un sexolog, un psiholog si un spiritualist (nu stiu exact cu ce se ocupa asta ???).

 

Subiectii alesi se intalnesc la altar, acolo isi afla numele, backgroundul, ocupatia, locatia. Camerele ii urmaresc timp de 2 sau 3 luni cand cuplurile casatorite trec prin fazele firesti ale cunoasterii, de la honey moon, mutat impreuna, trait impreuna ...timp in care nu le se cere sa isi modifice cu ceva viata din punct de vedere profesional.

 

Dupa 2 sau 3 luni, cuplurile se intalnesc cu expertii si hotarasc, absolut individual, daca vor sa ramana casatoriti sau isi doresc sa divorteze.

 

Si in primul sezon si in al doilea, din 3 cupluri implicate, unul a ales sa divorteze.

 

Daca in primul sezon, cuplul care a divortat a dat semne clare de incompatibilitate emotionala (ulterior s-a aflat ca el era un actor in cautare de exposure si de aceea a aplicat, fara a fi commited to the experiment) ...in sezonul 2, cuplul care a a ales divortul a avut o atractie in ziua nunztii de neimaginat. Pur si simplu erau perfecti si s-au si  placut extrem de tare ... dar au ruinat relatia pe parcurs mai ales din cauza ei.

 

Imi dau seama ca fiind un reallty show, e posibil ca anumite scene sa fie contrafacute ...dar mie experimentul mi se pare foarte interesant si atat cat am vazut din el, am putut sa trag niste concluzii : 

 

- mi se pare un experiment emotional mai mult decat unul social

 

- rara se intampla ca in ziua nuntii, subiectii sa se indragosteasca, dar cu bunavointa si incredere in experti, relatia poate creste si ajunge la dragoste

 

- ca sa stai intr-o relatie este suficient ca partenerul sa te faca fericit ...daca toata lumea ar intelege asta. Nu trebuie sa cauti fericirea ta, sa uiti de tine, munca intr-o relatie este incercarea de a darui fericire partenerului, sa fii atent la echilibrul lui, la momentele lui, sa fii acolo cand are nevoie de tine, sa pleci cand vrea sa fie singur ... cuplul care in sezonul 2 a ales divortul a avut o atractie fantastica, love at first sight ... dupa care ea a inceput sa isi puna asteptarile ei si nevoiel ei mai presus decat nevoile LOR. Desi se placeau, ea a refuzat sexul pe principiul ca mai intai trebuie sa se iubeasca o perioada platonic  [fri] , aveau acelasi background, a inceput sa vrea sa fie curtata, in loc sa incerce sa gaseasca pasii dansului in doi, a asteptat ca el sa danseze in pasii ei, sa fie nemultumita daca reactia lui nu era cea pe care si-a dorit-o, orice gest care nu o punea in centrul atentiei o nemultumea, era si se gandea numai la ea, ea, ea ...

 

S-a vazut pe parcursul sezonului cum doi oameni tehnic foarte potriviti, s-au indepartat emotional unul de altul, numai pentru ca nu au reusit sa rezoneze in plan emotional pe termen lung, desi la prima vedere s-au placut teribil.

 

Ma gandeam la atatea relatzii esuate din viata reala ...majoritatea se bazeaza pe atractie, dragoste ii spunem in societatea moderna si in timp descopera lacunele astea tehnice - nu au aceeasi mentalitate, nu au acelasi background, evolueaza pur si simplu diferit pentru ca reactioneaza diferit la incercarile vietii.

 

Pe de alta parte, doi oameni care se potrivesc in multe, pot gasi in timp dragostea ...chiar daca nu are o intensitate maxima, cred ca doi oameni care se potrivesc tehnic, gasesc in final un echilibru emotional care vine tocmai din multele domenii in care rezoneaza.

 

Nu ar fi mai simplu sa ne cuplam pe considerente tehnice, sa avem incredere in experti si sa cautam dragostea in astfel de relatii ????

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

exista substante cu care poti sa stropesti. la magazinele fito-sanitare, daca aveti asa ceva in zona. sau pe la magazinele de bricolaj, uite un exemplu http://www.erevista.ro/viewer/catalog_sika___produse_distributie/IDCKB1NM53E41F1B/104 http://www.starwax.ro/produse/suprafete-exterioare/acoperis-si-pereti/acoperis-si-pereti/solutie-concentrata-indepartare-depuneri

 

asta am folosit la mușchiul din iarba, se înnegrește dar tot trebuie cules de acolo...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Noi avem aparat de-ala cu apa, sub presiune; asa scapam de mizerie si ce se mai pune pe piatra in curte si in gradina [:)] chiar, trebuie sa-l pun pe-al meu la munca inn weekend, asta pt ca in curte a inceput sa creasca muschi...da te murdaresti rau de la aparatul asta...

 

sotul spală masina cu un așa aparat. O fi bun? Dar nu cred ca ma apuc, o sa rămână probabil așa, poate stropesc cu soluția de zicea Corina, 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

citisem undeva ca ar functiona si sa torni apa clocotita pe muschi (si buruieni in general). eventual freaca dalele cu o perie de sarma, sa distrugi toate resturile.

 

as incerca, dar ma doare spatele de mor...am răscalit cu o lopățica de metal, s-a mai dus...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...