Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

eu am diverse teorii... :))) una ca Jon o sa fie mare si tare si o sa se cupleze cumva cu Daenerys :) (si in asta Bran o sa aiba o influenta majora) - si daca nu se cupleaza Jon e oricum vita foarte nobila.. mama-sa nu era spalatoreasa (vezi ce a zis Jon Arryn pe patul de moarte)

si alta cum ca ii rade pe toti de pe fata pamantului ca mosu' e cam zapacit in ultimul timp. si ca dragonii ard totul pe de o parte si the Whights pe de alta... si raman doar niste resturi de oameni.

si ma seaca ca nu scoata odata cartea aia la care se mosmondeste de 4 ani... si iar fac teorii si imi rod unghiile :))))

prima era si teoria mea pina sa-l omoare pe Jon (Jon + Daenerys + dragoni contra White Walkers ca aia is prea puternici pentru lupta cu mijloace conventionale)

si nu am chef sa-l invie Melisandre (pe care o urasc din tot sufletul, mai ales pt faza din film), mai bine scenariul apocaliptic din teoria 2 [bang]

 

Teoria mea despre parintii lui Jon e Lyana + Rhaegar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Kari, mercic [:)] Marcia si-a ales tema singura, puteau alege orice tema vroiau...ea a vrut neaparat sa vorbeasca despre Romania [pk] mai vorbeste si despre mancare, asa ca am printat poze cu mici, mamaliguta cu branza, tochitura, sarmale, papanasi etc..si am tradus in germana denumirile, cu ce contin [:D]

 

:)))) desi niciuna din mâncăruri nu sunt romanești.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sanatate lui Silvi. De la ce se fac amigdalitele astea? Eu mi le-am scos demult, dar fiu-meu nu a facut niciodata! Sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau! E un virus sau cum de se infecteaza?

 

e bacterie totdeauna. Streptococ. Trece numai cu antibiotic.

 

Tu de ce le-ai scos daca nu ai avut probleme?

 

Cand eram copil, intre 1-12 ani, făceam lunar amigdalita. Orice încercare de imunizare era imună :).

Mi-au scos polipii la 5 ani, mare in fiecare an, moldamine, in zadar.

La 12 ani am facut hepatita si nu m-au mai lăsat sa iau antibiotice oral. Am ajuns la Injecții. Ma durea la fiecare(2 pe zi) pana in creier.

Am hotărât atunci sa scot amigdalele, ai mei se rugau de mine de ani buni.

 

De atunci o singura data, eram studenta, in practica dupa primul an, cand am facut puroi in gât. Nu s-a mai numit amigdalita :).

 

Copil fiind aveam febra pana la 40-41, cu delir. Imi amintesc. Cumplit a fost. Atunci erau numai piramidoane.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A venit dr. Normal, e plina de puroi pe amigdalele mari cat casa. O baga pe Zinnat. Peste vreo ora ma duc la cabinet sa-i iau reteta si sper ca in 2 zile sa se intremeze. 

Ce ghinion si pe fata asta! Ultima saptamana de scoala.

vivisor, simptomele imi sunt cunoscute... plus amigdalele efectiv invelite in puroi.

imi era atit de rau, aveam dureri atit de mari, incit i am propus eu doctoritei penicilina (si mi a dat... de 1 mil la 6 ore, 7 zile. abea dupa a 3 a zi m am pus pe picioare).

caci dupa o pastila de zinat seara (asta m am priceput sa iau si asta aveam in casa) si alta de augmentin dimineata (asta imi recomandase dr. dupa o discutie telefonica purtata cu ruf, dar fara a cunoaste intreaga drama prin care treceam) starea mi se agravase; daca dim aveam doar citeva pete de puroi, la ora 16 totul era alb in gitul meu.

 

MULTA MULTA SANATATE... sper sa nu treaca prin ce am trecut eu..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cand am avut eu amigdalita pseudomembranoasa (da, aia fu de la streptococ) am inceput tratamentul cu Zinacef (acelasi lucru ca Zinnat-ul, dar injectabil); abia dupa 2 zile mi-a recomandat medicul sa trec pe Zinnat (ceea ce din motive logistice n-am facut, am mers 7 zile cu Zinacef)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...