Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Micii sunt romanesti  [:)] am uitat ciorbele, care aici nu exista...

hm, si aici e controversa, unii zic ca originea acestora e in turcia, altii in serbia...

 

http://www.dcnews.ro/scandalul-micilor-reteta-e-a-noastra-sau-provine-din-turcia_314920.html

http://www.cevabun.ro/mititeii-de-la-carul-cu-bere-povestea-reteta-proba/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prima era si teoria mea pina sa-l omoare pe Jon (Jon + Daenerys + dragoni contra White Walkers ca aia is prea puternici pentru lupta cu mijloace conventionale)

si nu am chef sa-l invie Melisandre (pe care o urasc din tot sufletul, mai ales pt faza din film), mai bine scenariul apocaliptic din teoria 2 [bang]

 

Teoria mea despre parintii lui Jon e Lyana + Rhaegar

 

 

Melisandre mie nu imi e asa antipatica. in serial e descrisa mai... altfel. ca poate asa da bine la public?

dada, asa zice si madame Ziki despre parintii lui Jon [;)], va potriviti aici. dar cred totusi ca Jon nu e prea mort (cel putin in carte, ca nu degeaba sunt puse fragmentele acelea despre skichangeri...)

poate apare ceva nou despre Valyrian steel...? si ce se va intampla cu Young Griff? o sa fie o dezamagire, ca si printul din Dorne?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarbii au cevapcici, care nu se compara cu micii...mie nu-mi plac, sunt in general din carne de oaie si ft seci...daca se racesc, zici ca sunt facuti din cauciuc...

 

Apropo de mici, noi facem o data pe an intalnire cu toti vecinii din zona unde stam...fiecare aduce scaune, mese, de mancare..si facem gratar, stam la taclale...noi am avut si mici (din Romania) si unul din vecinii sarbi i-a probat...a zis ca sunt super buni, nu se compara cu ce au ei...mai sa ne manance toti micii, nu alta  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Micii sunt romanesti [:)] am uitat ciorbele, care aici nu exista...

 

micii nu se stie exact daca au fost inainte sau dupa cevapcici, kebab, o adaptare a lor. Asta am aflat si eu cand am prezentat mancare tradiționala la școala cand învățam suedeza. Italianul coleg cu mine a zis ca polenta e a lor, mamaliga adică. Sarmalele sunt Turcești, arabii au si ei. Papanașii sunt nemțești-ungurești. cam așa...

 

dar micii sunt totusi prezentați ca mancare tradiționala românească, amestecul acela nu se face altundeva. Da, spun si eu ca micii sunt romanești. In forma lor actuala. Si cum se mănâncă. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de psiholog. Nu, el nu te vindeca, nu e medic, nu lucrează pe baza experienței cu altii, ca ce li s-a intamplat lor e valabil de la o persoana la alta. Ar însemna sa fim roboti. 

 

Fiecare om e unic, cu diferite emoții, experiențe, trăiri. Ceea ce pe unul l-a afectat cumplit, pe altul deloc. 

 

Psihologul ajuta pe fiecare sa înțeleagă de unde vin trăirile astea, cum psihicul isi face sisteme de apărare in fata unor traume care nevindecate, revin de fiecare data cand acea trauma sau ceva apropiat, asemanator revine in viata omului. Nu e o vindecare, e o înțelegere. A propriului psihic. Si o învățare a reacțiilor proprii in fata evenimentelor repetitive. 

 

Nu te duci la psiholog sa te scoată din rahat. Te duci sa te Cunoști si înțelegi pe tine, reacțiile tale, de unde vin si cum le poți controla. Si trebuie deschidere exact cum zicea Kari. Altfel e degeaba. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella eu iti spun numai ca sa stii, ca e posibil sa sara copiii sa o contrazică pe Marcia. 

Foarte frumos subiect. Silvia ar fi trebuit sa prezinte in ultima saptamana de școala despre Ro, mai ales ca au invatat despre Delta Dumarii la geografie, dar s-a amânat pt toamna. O sa pregătim ceva cand se apropie începutul școlii. 

Succes Marciei, sa ne spui ce întrebări ti-a pus :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...