Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ea vrea sa prezinte ce mananca romanii  [:)] si ce am trecut eu pe lista nu sunt cunoscute aici...de ex, ei nu stiu ce e ala bors...copiii nu comenteaza cand prezinta ea, ei doar asculta...

 

Mercic Miha  [flo2] o sa vad ce intrebari imi pune diseara...i-am scos cateva pagini in germana despre diverse, acum trebuie sa le citeasca si sa ia de acolo esentialul...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e bacterie totdeauna. Streptococ. Trece numai cu antibiotic.

 

Tu de ce le-ai scos daca nu ai avut probleme?

 

Cand eram copil, intre 1-12 ani, făceam lunar amigdalita. Orice încercare de imunizare era imună :).

Mi-au scos polipii la 5 ani, mare in fiecare an, moldamine, in zadar.

La 12 ani am facut hepatita si nu m-au mai lăsat sa iau antibiotice oral. Am ajuns la Injecții. Ma durea la fiecare(2 pe zi) pana in creier.

Am hotărât atunci sa scot amigdalele, ai mei se rugau de mine de ani buni.

 

De atunci o singura data, eram studenta, in practica dupa primul an, cand am facut puroi in gât. Nu s-a mai numit amigdalita :).

 

Copil fiind aveam febra pana la 40-41, cu delir. Imi amintesc. Cumplit a fost. Atunci erau numai piramidoane.

Nu, eu am avut probleme mari. Ma asteptam fiu-meu sa ma mosteneasca. Am trecut exact prince ai trecut tu, cu injectiile alea ingrozitoare cu moldamin, cu febra care nu mai inceta, cu piramidonul ala care nu ajuta la nimic. De aia m-au si operat ai mei la 8 ani.

Culmea e ca nu am avut polipi, in schimb fiu-meu a avut niste polipi mari, care nu il lasau sa respire. L-am operat de polipi cind avea 4 ani. Atunci mi-au zis ca amigdalele lui sint in paramentri, nu e cazul de operatie.

 

Si streptococii astia de la ce se iau si cum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella stiu ca nu cand prezintă, așa e si aici. Dar dupa, nu sunt întrebări, discutii? La noi așa e :). 

 

Letitia am înțeles. Credeam ca stii atunci ca e bacterie. 

Eu nu o luam de nicaieri, a "mea" nu se vindeca cred. Nu stiu daca pe acea vreme era antibiograma, stiu ca exudat mi-au luat, probabil ca era. Primeam numai eritromicina ca de orice altceva nu trecea. 

 

si eu am avut emoții cu fetele, ca ma moștenesc, dar se pare ca nu e genetic :). Nici ale mele n-au facut amigdalita, niciodata. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am aflat si eu acu ceva vreme ca nimic din ce credeam eu ca e neaos romanesc, defapt nu este. Nici sarmalele, mamaliga, borsul, micii, ia (pe care tot vrem sa o brevetam), calusarii. Au englezii niste dansatori traditionali, cum sint calusarii la noi, se numesc Morris dancers. Uitatii cum arata si danseaza tot asa cu niste ciomege si au clopotei la picioare.post-16401-0-44490800-1434459533.jpg

 

 

Si ia, iarasi se poarta in mai multe parti ale globului, Ukraina de exemplu:

post-16401-0-01318800-1434459624_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melisandre mie nu imi e asa antipatica. in serial e descrisa mai... altfel. ca poate asa da bine la public?

dada, asa zice si madame Ziki despre parintii lui Jon [;)], va potriviti aici. dar cred totusi ca Jon nu e prea mort (cel putin in carte, ca nu degeaba sunt puse fragmentele acelea despre skichangeri...)

poate apare ceva nou despre Valyrian steel...? si ce se va intampla cu Young Griff? o sa fie o dezamagire, ca si printul din Dorne?

 

 

eu nu am citit cartea, ma face la psihic cind stiu ca are 4000 de pagini + 2-3000 inca nescrise

eu sint "tare" la citit rezumate pe wiki

 

Melisandre m-a suparat iremediabil la faza cu Shireen ...

 

Dragonii omoara/prajesc zombii si ce eroi mai ramin in viata pina la batalia finala ii distrug pe Walkeri cu Valeryan steel.

Numai sa ramina Walkerii rai, sa nu ii faca simpatici ...

 

Jon nu are contract pt sezonul 6, asa ca ori e really mort, ori se transforma in lup (si ce rezolva cu asta ???), ori e doar un PR stunt.

Cu Jon mort, presupun ca Aegon T. ramine sa se lupte cu Walkerii, ca doar n-o sa puna Daenerys mina pe sabie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu se pun intrebari; la sfarsit le da Marcia un test (cu 10 intrebari) sa vada ce au retinut [:)] e mai mult ca sa vada daca au fost atenti...si tot ea corecteaza si testele...

 

interesant! Dar toti copiii fac așa dupa prezentările lor, nu? 

 

Aici e cu întrebări. Puse din clasa catre prezentator. Daca nu stie sa răspundă, revine in ziua următoare, cu răspunsul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...