Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

ah, pasare rara! sari afara din groapa si spune cum mai esti si ce mai crosetezi in ultima vreme.  [il]

 

 

ahh, nu, groapa e viata mea, am mai sapat citeva etaje in ultima luna

 

La exterior, toate bune si frumoase: am fost in concediu 2 saptamini in Tenerife, vrem sa cumparam o masina noua, barbatul a cistigat la poker, se apropie ziua mea - chestii nesemnificative [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ahh, nu, groapa e viata mea, am mai sapat citeva etaje in ultima luna

 

La exterior, toate bune si frumoase: am fost in concediu 2 saptamini in Tenerife, vrem sa cumparam o masina noua, barbatul a cistigat la poker, se apropie ziua mea - chestii nesemnificative [:D]

 

 

ohoo, ziua ta? pai  e rost de petrecere. stii cum se sarbatoreste pe ghetar? [il]  te trage buflea de sireturi. care or fi alea.... te las pe tine sa descoperi. 

 

 

plec pe afara, am ajuns sa am aceleasi exprimari ca adolescentii.  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vivisor, simptomele imi sunt cunoscute... plus amigdalele efectiv invelite in puroi.

imi era atit de rau, aveam dureri atit de mari, incit i am propus eu doctoritei penicilina (si mi a dat... de 1 mil la 6 ore, 7 zile. abea dupa a 3 a zi m am pus pe picioare).

caci dupa o pastila de zinat seara (asta m am priceput sa iau si asta aveam in casa) si alta de augmentin dimineata (asta imi recomandase dr. dupa o discutie telefonica purtata cu ruf, dar fara a cunoaste intreaga drama prin care treceam) starea mi se agravase; daca dim aveam doar citeva pete de puroi, la ora 16 totul era alb in gitul meu.

 

MULTA MULTA SANATATE... sper sa nu treaca prin ce am trecut eu..

Are dureri atat de mari ca plange. Acum e cu frison si febra 39.

chiar asa mari is durerile? Eu nu am servit amigdalita niciodata.

astept pana maine si o chem din nou pe dr. daca nici dupa pastila urmatoare nu observ imbunatatire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elvetianului ii place mai nou salamul de Sibiu; a adus copila 2 bucati in aprilie; a zis ca e ft bun, mult mai bun decat fratele lui din Italia (salam de Milano)  [:)]

 

Eu am ales mancare pe care o mancam in Romania si care aici nu exista...ca al meu nu a mancat pana sa ne cunoastem mamaliga cu branza si smantana, ciorbe, tochitura,  sarmale, ardei umpluti sau chiftele...savarine nu am vazut aici, nici ecler...cozonac nici atat (panetone e cu totul altfel)...si nici franzela nu exista...au bagheta si alte tipuri de paine...franzela de ex iar ii place elvetianului ft mult...

 

Ma gandesc sa fac ceva dulce, tipic din Romania, ca sa duca la scoala cand prezinta referatul...da nu stiu ce...ar trebui sa fie pt 24 de copii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salata de vinete e la turci libanezi samd. Baba ganouj se cheama. Cozonacul e pannetone italian. Asa putem continua discutia la infinit. De fapt, ce este o mancare traditionala? Nu scrie nicaieri ca trebuie sa fi fost inventata in tara respectiva. E o mancare ce se mananca prin traditie peste tot  in tara respectiva, de mult timp, si mai ales felurile ce se servesc la diverse sarbatori importante.

Ella, ati ales bine!

Exact asta vroiam sa spun si eu. Mincarea traditionala nu trebuie sa fie inventata de poporul respectiv. Si e normal sa fie influiente de peste tot de-a lungul vremii. 

 

 

Ella a trebuit sa duc si eu ceva dulce traditional romanesc la scoala baiatului si am facut coltunasi. Vai ce le-a mai placut! Si nu a venit nimeni sa conteste ca nu ar fi neaosi romanesti. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu de cateva zile ma uit pe youtube [:)]  la cei care traiesc pe iaht, e un vis al meu din copilarie sa navighez si sa am un iaht micut [:)] foarte interesanta viata poti sa mergi tot golful Mexic, Florida, Caraibe si pe coasta de est pana in Canada-Montreal [:)] erau chiar si canadieni in Florida [:)] veniti cu iahtul personal [:)] visez si eu [pk]

 

 

Asta mi-ar place si mie, din pacate nu as reziista :))))) vara asta erau multe insule de vizitat si noi am mers de fiecare data prin munti, trasee de o ora jumate, coborat si urcat 500 m prin munti....alternativa era sa mergi cu barca, 20 de minute sau jumate de ora dura excursa. :))))) sa inchiriezi o mini salupa pt o zi costa 140 de euro, puteam sa inchiriem 4 sau 5 oameni si era perfect, vizitam toate insulele de acolo.

Seful meu isi inchiriaza in fiecare concediu din Croatia o barca cu ......panze (damn, chiar nu mai stiu cum s echeama) dar face sailing pe bune, adica sunt 2 familii pe iachtul ala si se plimba 2 saptamani, si el si sotia lui au permis pt asta. Mi-a zis sa nu ma stresez cu rau ca dupa 3-4 zile ma obisnuiesc :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...