Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

Ioana, mancare nascuta din lipsuri e cea italieneasca: pizza, foccacia, paste.

dar ei au luat un nimic si au facut o opera de arta.

Traditional la noi cred ca sunt ciorbele, bulzul de exemplu, micii nostri sunt mult mai buni decat cei polonezi cunoscuti peste tot, sarmale cu varza si carne nu am prea vazut pe altundeva....

 

 

daca tot vorbimd e mancare cea mai buna mancare din lumea asta e a italienilor.

Ce am scris mai sus plus tiramisu, profiterol, espresso, e o nebunie.

si dulciurile tradiotionale din sardinia sunt o incantare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am fost azi la naprapat iar. De data asta s-a axat pe coloana, acolo unde ma doare. A zis ca se îndoaie brusc intre vertebra 3 si 4 cand ma aplec si de acolo durerea, ca muschii ce trebuie sa tina nu lucrează cum trebuie. Sunt niște mușchi in interior si am primit exerciții sa fac acasă ca sa ii stimulez. 

Mi-a facut iar i ședinta cu electrozi, apoi masaj, apăsat pe punctele dureroase, care sunt numai pe stanga. 

 

Sa vad cum va fi saptamana viitoare, umărul e incomparabil mai bine, s-a ocupat numai de coloana azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, daca i spui de colarez cuiva din Ardeal, nu cred ca stie ce i aia, sau crede ca vrei sa colorezi. Nici asta nu i mancare traditionala romaneasca, e o specialitate moldoveneasca.

( Nici eu nu stiu exact ce e, un terci ceva, si vine de la rusi. Na c am desfiintat o si p asta!)

Sarmale, mici, chiftele, zacusca, ardei umplti, cozonac, pasca, ciorba de burta, mamaliga cu branza si smantana, piftie, se mananca pe tot teritoriul Ro, astea s traditionale dupa mine.

 

Ella, salam de biscuiti e o idee buna, se face rapid nu e messy de mancat, cate o feliuta e consistenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o istorie bogada de amigdalite in spate …pana la 27 de ani, faceam daca nu lunar, cam o data la doua luni. Ai mei au refuzat sa mi le scoata datorita legendei ca am gatul larg si odata scoase, nu stiu ce se intampla.

Mancam eritromicina ca pe bomboane. Asta era antibioticul care se dadea …acum cred ca nici nu mai exista eritromicina, nu am mai auzit deloc de el …

Am trecut pe injectii si moldamine …nu va mai spun de metode babesti – cartofi cu spirt. Doamne, nu era vacantza sa nu imi pun in bagaj cartofii si spirtul.

 

Totusi nimeni nu ne facea exudat … vad ca nici in Romania nu se face. Se uita doctorul in gat, vede puroi, da antibiotic …

 

La 27 de ani, se cronicizase boala atat de tare, incat imi aduc aminte ca ma deranja aerul pe care il respiram. In miezul verii, mi se parea ca respir aer rece, rece si ma deranja in gat.

 

Atunci am hotarat, impotriva vointei parintilor, ca imi scot amigdalele …

 

Din momentul in care le-am scos, am avut o singura data infectie cu streptococ, cand m-a durut atat de tare gatul de nu puteam dormi …o singura data in atatia ani.

Din momentul in care le-am scos, am putut sa beau si eu lichide reci, de la frigider sau cu gheatza …inainte si supa de rosii rece o incalzeam putin.

 

Eu va recomand cu caldura sa le scoateti amigdalele, daca au probleme …desi recuperarea este neplacuta, cu cat sunt mai mari, cu atat mai neplacuta … apropo Rufus, cum a trecut Teodora peste recuperare ???

 

 

Si totusi, exista vreo mancare specific romaneasca ? Ca inteleg ca felurile cele mai populare, toate sunt imprumutate … eu am crezut ca micii si mamaliga cu branza. Da, italienii au si ei polenta, dar nu o mananca cu branza si smantana, asa ca noi …o prjesc parca …

 

Leti, dar de serialul Modern Family ai auzit ? E comedie, cu ala din "Married with children" (cum s-a tradus asta in Romania ca am uitat ???) si cu Sophia Vergara care arata si joaca extraoridinar. Mi-am schimbat complet parerea despre ea ...am crezut-o doar "a babe", dar nu ...

 

Uite facem schimb ... eu ii dau o sansa lui Homeland si tu lui Modern Family.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...