Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Eu clafoutesc, tu clafoutesti, el/ea clafouteste...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 907
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am venit, tare frumos a fost. Emotionant si copilaros si vesel. Au jucat fotbal, s-au alergat pe plaja, s-au balacit cu picioarele in apa, au dansat, au mancat pizza. Imi pare rau ca o parasesc pe doamna.... dar imi pare bine ca raman un grup compact de copii draguti, prieteni intre ei. Gata, a inceput vacanta :)

post-4118-0-24709800-1434565702_thumb.jpg

post-4118-0-67200000-1434565724_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eee, Roxanaz, ce seamana cu tine! Felicitari!!!

 

 

miha, nu, chiropractic e altceva, osteopat altceva, fiziokinteoterapeut altceva. sunt scoli diferite.

Kinetoterapeutul poate absolvi Facultatea sportiva, face doar gimnastica medicala, nu altceva.

Fiziokinetoterapeutul face in cadrul facultatii de medicina (nu stiu daca se face si altundeva), sotul meu a facut de exemplu 5 ani unde a avut materiile pe care le-am avut si eu, unele facute mai sumar, altele mai complex decat mine. Acum se fac 3 ani de materii aruncate una peste alta de unde iesi confuz si inca 2 ani de master. Deci tot 5. la Fac de Sport sunt mai putini.

Pt celelalte 2 ramuri sunt 2 scoli diferite, parca tot 2-3 ani se fac. Dar nu se baga unul peste altul ca nu au competenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bella, inteleg ce spui. Dar spun tot ca mine :).  [flo2]  așa era școala din Ro ce ai facut-o tu. Aici nu e legat calul deloc sa il dirijeze antrenorul. Săriturile incep sa e exerseze dupa un an de călărit. Mai întâi peste cavaletti( nu stiu daca e si in romana, nu cunosc termeni in romana, dar sunt bare din acelea de obstacole puse direct pe jos), apoi le ridica treptat. Acum sar peste 30 cm. 

Concursul e poate impropriu spus, e concurs de final de tabăra. Au testat putin caii, i-au mai învârtit dupa cum s-a simtit fiecare fata stăpâna pe ea călărind un anume cal. 

 

Școala de calarie suedeza scoate campioni mondiali la proba de sărituri peste obstacole, deci nu cred ca o fi așa de slaba sau de aiurea. 

 

Nu ma deranjează sa spui, dimpotrivă. Ma face sa ma gandesc la lucruri la care nu m-am gandit. Pentru ca nu am mai avut contact niciodata cu așa ceva.

 

am facut si eu un semestru de calarie, dar nu m-am simtit in siguranța, n-am mai continuat. am avut doi cai  foarte diferiți ca si temperament, cu unul era mai ok, dar celălalt l-am avut mai rar. Lecțiile erau private, doar eu cu Ovi si profesoara. N-a fost legat calul decat cand il controlam de jos, adica eu învățam sa il comand de jos, nu călărețul care era Ovi. Atunci da, se învârtea in cerc. Eu stateam in mijloc si ii dădeam comenzi ce sa faca, il chemam la mine, apoi ii dădeam comanda sa se îndepărteze, sa meargă, apoi trap si galop. 

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...