Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 860
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, sunt impresionata de filmulete. Mai ales ca ele prezinta o tabara organizata de biserica care insa pare cu mult mai distractiva si mai moderna decat ma asteptam. Faptul ca pustii au facut mereu cate ceva (si se vede ce implicati erau), ca cei mari aveau in grija pe cei mici, ca totul era de secol xxi este de laudat. 

 

Personal sunt adepta evolutionismului - a propos de primul filmulet- dar pentru oameni care doresc sa isi educe copiii in spiritul crestin mesajul este cu adevarat frumos.

 

Eu trec pe langa o biserica crestina si imi plac la nebunie mesajele pe care le pun ei pe un avizier maaaare (se pt citi din mersul masinii):

'this is our ch--ch. What's missing?' (Ptr pingunii ne-anglofoni 'Asta este bis--ica noastra. Ce lipseste?' cele doua litere lipsa in cuvantul church- u, r - se citesc in engleza ca TU, deci raspunsul- TU lipsesti)

 

'the best things in life aren't things' (cele mai bune lucruri in viata nu sunt de fapt lucruri/ obiecte)

 

'the church is a gift from God. Some assembly required' (biserica este un dar de la Dumnezeu. Un pic de asamblare este necesara)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, frumoase pozele si mai ales persoanele din ele! Se pot vedea cele de pe fb si fara sa fii conectat.

 

cat despre peripetii... Sarpele ala daca nu era vipera nu prea avea ce iti face- asta daca imi mai amintesc eu de la geografia europei... Ca parca nu sunt serpi veninosi pe partea noastra de mediterana

 

important e ca aveti amintiri (si poze!) superbe si vorba ta, acum razi de peripetii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, mie imi plac evenimentele de genul asta organizate de biserica. Imi place si cand povestesti despre religie. In intimul meu jinduiesc dupa biserica, dar, din pacate biserica ortodoxa romana ma nemultumeste, nu-mi gasesc locul.

 

Am vazut ca noi tot vorbim si vorbim la diverse subiecte ca ne pare rau de ala sarac... astea-s cuvinte doar. Oamenii au incredere in biserica, iar la noi biserica nu e in stare sa organizeze evenimente caritabile. Ce mi-ar placea mie sa am un loc, unde saptamanal sa stiu ca pot duce mancarea ramasa, sau lucrusoare, sau mobila. Sau un loc de intalnire al tinerilor, unde sa cante, sa asculte muzica, sa invete ceva.

 

AM cutiute de plastic de unica folosinta pe care, saptamanal, le umplu cu mancarea ramasa si le bag in congelator. Cateodata am cui sa le dau cateodata nu. Oamenii nu se plimba cu biletele-n piept: sunt sarac, nu am ce manca. Dar biserica ii cunoaste.

 

In fine. Mi-a placut foarte mult tabara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da mai, vuiește presa cu nebunul ala. 21 de ani frate, intra intr-o bisetica, care este un simbol, indiferent dacă credem in el sau nu, este un simbol ...si pune arma pe aia acolo.

 

Eu chiar ma intrebam ...astia cu condamnarile la moarte,  cum naiba funcționează siatemul ? Ca ii pune pe death row si stau acolo cate 20 de ani. Pai ce condamnare e asta ? Adica el ia viața brusc la 9 oameni si apoi asteapta 20 de ani sa plateasca ? Ca sa nu mai vorbesc de costurile statului. ..

 

Michellino mi se pare imensa tabara asta. Imensa ...atatia copii ??? De unde atatia copii si voluntari ??? Vine toata lumea din county sau cum. 

Mi se pare si foarte greu sa o organizezi. De la cat la cat tinea tabara ??? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...