Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 860
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara!

 

Un weekend plin"ut" pana acum, mult de lucru in timpul saptamanii, ieri am avut prieteni dragi de la Londra (deci pe langa partea de serviciu am facut curatenia de weekend in timpul saptamanii), azi avem zi de "stat in pijama". Ne relaxam.

 

Am facut si clafoutis cu cirese, in sfarsit, a iesit bun [pk] [pk] , dar am lasat focul un pic mai tare asa ca la mijloc e inca un pic cam moale, cam budinca, data viitoare pun focul mai mic (oricum se mananca, sa nu credeti ca se plange careva hihi)

 

Multe felicitari tinerilor absolventi de gradi, scoala si liceu, mari si mici, sa aiba o vacanta frumoasa [flo2] [flo2] [flo2]  Noi terminam doar miercuri, inca trei zile [:)]

 

Xio, Strumphita, minunata vacanta ati avut fiecare,  way to go! E tare frumoasa Italia, am fost si noi pe unde v-ati dus voi vara asta, ne-am mai duce oricand! Multumim pentru poze.

 

Mihaela, nu am intrat zilele astea, dar felicitari cu intarziere amazoanei tale [flo2] [flo2] [flo2] 

 

Xio, asa cum a pomenit Letitia, si eu zic yes la childminder, mai ales la copilas mic. Stii exact cine are grija de copil, e intr-o "casa de oameni" nu intr-o institutie, si altfel e comunicarea dintre childminder si parinti, de obicei sunt mai flexibile, mai deschise, asculta mai bine instructiunile sau preferintele parintilor, pentru ca un childminder are in grija 1-3 copii (doar unul fiind sub un an) si... nu e vorba de o institutie, ci de o "family business". Cel putin in Scotia. Si da, costurile sunt mai mici. Eu sunt tare multumita de childminder-a mea, o cunoastem de cand eram gravida in luna a 7-a cu juniorul, il are in grija de cand avea 9 luni, si acum a "preluat-o" pe piticoata.

 

In vacanta... eu m-as duce oriunde. Inclusiv in India. Sau Vietnam. Dar nu "prioritar", adica pe lista de locuri de vizitat pe primele locuri sunt alte destinatii, dar daca cineva mi-ar oferi o excursie in Asia nu as zice nu. Cumnata-mea a facut acum cativa ani, impreuna cu prietenul (actualul sot) un tur al acelei pari de lume (Cambodgia, Vietnam) si le-a placut foarte mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, depinde acum si pe unde mergi; periculos e si in Romania (prietenului nostru elvetian i-au furat telefonul din mana in Bucuresti acum cativa ani)...noi avem grija, nu ne aventuram, nu avem la noi bijuterii scumpe sau altele de genul...sunt anumite reguli pe care trebuie sa le respecti cand mergi in astfel de tari..

 

In Columbia nu am avut nici o problema, totul a fost organizat de mine..acolo mergem iar peste 2 ani, cand implineste elvetianul 50 de ani...de-abia astept, Cartagena e orasul de care ne-am indragostit...ne-a placut mai mult decat Havana, e mai ingrijit...

 

Noi in Venetia am parcat inainte de pod, 4 euro/zi...de-abi astept sa merg iar in august acolo...excursie de fete doar; eu cu Marcia si nepoata  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yep, Evian de unde e apa..mergem cu vaporul din Lausanne (e vis-a-vis) si vom manca acolo de pranz  [:)]

 

Am vazut si eu vacanta Vietnam si Cambogia..iti trebuie insa cateva saptamani, iar noi nu avem decat 2...dupa ce creste copila, ne vom putea permite sa mergem si o luna in vacanta sau mai mult...vrem sa facem candva un tur al Americii Latine, vreo cateva luni...

Am o prietena, romanca, a facut turul lumii intr-un an...dar nu are copii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E mizerie, e aglomerație, sunt mirosuri in India. Dar mergi acolo știind de toate astea. Știind ca ei nu sunt oameni de cuvânt, ca te vad ca pe niște saci cu bani si atat. Daca lași asta la o parte, stai in priza sa nu te fure (asta mai rar, te fura prostindu-te doar, sunt Maeștri la asta) si te relaxezi ca esti in concediu, din alte privințe, e superb. Sunt si oameni buni, frumosi la suflet, ei muncesc din greu pt niște bani de nimic, dar tu nu le arați ca tu esti bogat, te îmbraci simplu si te porți simplu. 

E in blogul de calatorii si India :). Acolo am avut aventuri :). Dar si momente frumoase. Noi am mers cu trenul, cu tuk-tuk, cu avioane locale, cu taxi si pe jos foarte mult. Ne place sa luam contact direct cu localnicii, altfel nu are niciun farmec calatoria. Din fiecare loc unde am fost, am invatat multe. 

 

Dar astia suntem noi, așa ne place. 

 

In India sotul a fost organizatorul, nu eu. 

 

Noi nu luam calatorii particulare, ne place sa exploram totul singuri. Lonely Planet si cărți despre fiecare tara in care mergem. 

 

Inainte de India am citit si bloguri si multe chestii, acolo stiam ca nu poți merge ca in Europa de ex. 

 

Si despre Thailanda am citit la fel, cand am fost prima data (inainte de India), eram stresați de boli, de hoți. Dar tot singuri am cutreierat, cu excepția primei zile cand am luat o ghida cand am ajuns in aeroport, sa ne ducă a doua zi la Palat. 

Acum in Ianuarie am fost foarte relaxați in Thailanda, stiam cum e, la ce sa ne asteptam. A fost tare bine, fara stres. 

 

Mâncarea cu curry nu ne place nici noua. Dar au multe alte feluri de mancare, nu am mancat in doua saptamâni deloc cu curry. Miros nu se simțea, oricum nu suntem sensibili la mirosuri, erau mirosuri multe si combinate. Nu se poate descrie, trebuie simtit :). Așa cum nu se poate descrie aglomerația si zgomotul de claxoane. Deloc. Cred ca pe blog am si filmulețe. 

Oricum văzusem pe alte bloguri si pe YouTube filmulețe din India, inainte sa plecam, dar nu e comparabil cu ce e cand esti acolo...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-a fost prioritară India nici la noi :). Ca fusesem in destule tari, inclusiv tur al Americii, acum 10 ani. Am început cu un tur al Europei acum 11 ani :). Si de atunci am extins vacante la cate doua pe an. De cand ne-am mutat in Suedia. Din Ro nu ne-am fi permis. 

 

Dark mersi  [flo2] . Distracție faina in pijamale. 

 

Eu va las, dimineata plecam devreme si o sa ma pun in pat. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indienii au istorie. Multă si frumoasa. 

 

Apoi daca ai vazut istoria Europei, a Americii, ti se face pofta sa mergi mai departe. Asia are o istorie la fel de veche daca nu chiar mai veche, ca si Europa. 

 

In America vezi mai mult istoria contemporană, ca altceva nu ai ce :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...