Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Coliva cred ca se face si la popoarele slave ortodoxe.

 

Pana sa se descopere proumbul se folosea meiul. Mamaliga din mei.

 

Am eu o reteta olteneasca straveche (e in cartea lui Radu Anton Roman) "papusile de Dragavei" - ”Are ceva ritual, neliniştitor, poartă un mesaj din străvechime.” zise susnumitul.

 

"Frunzele tinere de ştevie se strâng şi se leagă în mănunchiuri cât palma, se trec prin ulei şi se frig pe grătarul încins, până ce frunzele din margine se ard de tot iar cele din miezul “păpuşii” rămân moi şi fragede. Se iau de pe grătar, se desfac de aţă într-o strachină de pământ şi peste ele se toarnă zeamă fierbinte de apă, ulei, sare şi oţet. 

Se servesc cu ardei iute şi mămăligă, dar dacă vrei să le mănânci ca acum două mii de ani renunţă la ardei şi porumb! Alege în locul mămăligii o lipie uscată din făină de ovăz, iar pe post de ardei iute, toacă două-trei frunze de leurdă."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 860
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunt confuza ...ce inseamna pana la urma "mancare specifica" ???

 

Aia care s-a inventat intr-un loc, sau aia care este populara si specifica anumitor traditii, indiferent unde este inventata ?

 

Pe wikipedia aia nu scrie unde s-a inventat coliva ...dar explicatiile dau impresia ca este specific greceasca. Mananca grecii coliva ? Habar nu aveam ...

 

MihaS, de unde stii ca nu iti place coliva daca nu ai mancat niciodata ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intrebare intrebatoare la cine se pricepe la hatisul legislativ romanesc (am facut si subiect)

 

moi nu mai sunt angajata in Romania din ianuarie 2014. Pot sa obtin adeverinta care sa ateste calitatea de asigurat CNAS fie in virtutea faptului ca sunt gravida, fie pentru ca platesc contributii la CNAS ca urmare a inchirierii unui spatiu.

 

Mi-ar fi mai usor sa obtin actele si sa cer adeverinta de asigurat ca gravida.

 

Intrebarea este: conteaza daca cer sa ma incadreze la o categorie sau alta din cele de mai sus? Se face vreo diferentiere? E obligatoriu sa ma declar 'platitor de sanatate' ca urmare a chiriei pe care o iau?

 

aveti habar?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, si eu am avut un examen la care s-a facut Polul Nord in capusorul meu: numai intinderi de pustiu, albe si fara urme de informatie [batcap] [batcap] [batcap] . M-a blocat proful cand mi-a pus prima intrebare: 'siiii, sunteti studenta la noi la facultate?' [alcool] Asta dupa ce dadusem examen oral cu el cu 4 zile mai inainte la alta materie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...