Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 860
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Despre pedeapsa cu moartea si statul cate 10-15 ani pe death row, eu sunt de acord cu Alinta ... pedeapsa cu moartea nu se acorda usor, este pedeapsa suprema, cazurile astea sunt foarte bine documentate si demonstrate. Daca sentinza a fost data, daca omul ala a luat intr-o secuda viata cuiva, de ce i se acorda lui sansa sa mai respire inca 10 ani ?

 

Snipperul ala din WA, de acum 10 ani, a omorat 8 persoane nevinovate ...OPT. Oameni care luau benzina, faceau cumparaturi in supermarket ... a terorizat o zona, nu un oras, o zona, timp de 1 luna de zile ...l-au prins, l-au condamnat si a durat 12 ani pana sa-l execute. Cum mai 12 ani ? Si vorba alintei, pe banii cui ? Deci eu am platit taxe, ca criminalul ala sa mai traiasca 12 ani ? Si hai, eu ca eu ...dar familiile victimelor au facut la fel ???

 

Nu mai spun de statele unde nici nu exista pedeapsa cu moartea ... ii inchide pe viatza si omul, fiintza adaptabila, isi gaseste un confort. Sunt emisiuni din astea, gen reality shows cu viata din puscarie, "Women behind bars" ... unele se apuca de college, dupa ce gradueaza incep diverse joburi prin puscarie ... in fine, nu vreau sa spun ca e lux acolo, dar ca atunci cand esti inchis pe viata, iti faci o viata din mediul ala si nu mai e asa de rau, nu se termina totul, asa cum tu ai terminat totul pentru victima ta ...nu, nu e corect.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Huh !!! Kari, dar Luiza chiar are accent in germana ? De ce oare ? Teoriile spun ca orice limba invatzata si vorbita sub 13 ani, se invatza fara accent.

Desi nu a frumos din partea juriului sa fie atat de direct, e posibil ca accentul sa lucreze impotriva ei … in profesia asta, accentul doar se imita, este o proba de actorie si inca una foarte grea … dar sa stii ca poate lua lectii de dictie, se poate corecta accentul, mai ales ca nu cred ca e asa major.

 

Scolile astea de actorie cum sunt platite ? Sunt private sau de stat, ca orice alta instituie de invatzamant ? Daca ar fi private, ar trebui sa o accepte oricum, fac grupe pe nivele ...la noi asa este. Te poti apuca de actorie la orice varsta, si dac anu stii engleza. Ai bani, esti dispus sa platesti, te invatza aia atat cat poti duce.

 

 

da, are accent. a inceput sa invete germana inca din Romania, pe la 7-8 ani, apoi  la scoala, si acasa venea cineva de trei ori pe saptamana. mi-a mai spus ca ia spus un profesor cu care  a vorbit dupa examen, ca are o problema cu 's' si ca ar trebui sa mearga la logopedie. 

mai era o fata acolo, rusoaica si vb cu accent rau de  tot, a facut-o zgripturoaica aia sa planga. 

 

scoala  e de stat, aplica anual peste 800 de candidati si au locuri f putine. cam 20-25. deci concurenta  e foarte foarte stransa. la scoala aia au studiat actori de renume din Germania. cred ca sunt doar patru scoli de acest gen, de stat in Germania. 

exista si scoli particulare, alea costa 5000 euro pe an. si la alea se da examen, dar nu sunt asa de stricti. 

sigur, de studiat actoria poate studia oriunde, in America sau in Anglia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yeah, right ...si uite asa s-a dus la asigurare sa ceara bani, ca pe ea o doare gatul dupa cateva luni  de la accident. Michellino, nu ma convingi, oricat ai incerca ...si pe mine m-a dat fatuca aia in judecata la 2 ani dupa accident, cica a inceput s-o doara spatele din cauza mea, ca am intrat cu masina in ea din spate ...si a adus dovezi de la chiropractor, care aici nici nu sunt recunoscuti ca fiind medici, ci niste maseori ...ma lasi cu BS din asta ???

 

Cine poate dovedi ca vecina ta nu avea dureri de spate anterior ? Sau ca nu a facut cine stie ce in lunile alea de zile care au trecut de la accident ??? Cine poate dovedi ca durerile erau fix de la accident,  mai ales dupa luni de zile, 2 ani in cazul meu ...

 

perfect de acord. cunosc si eu cateva cazuri, chiar o sora de-a tatei a avut o problema asemanatoare acum mai multi ani. si nu pot sa cred ca dupa cateva luni sau chiar mai mult cineva acuza dureri din cauza unui accident. in cateva luni organismul se poate schimba foarte mult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, da, pentru ca e de stat, de aia sunt asa de putine locuri, asa de multi candidati si asa de stricti. Totusi, cu tot accentul, a fost selectata pentru maine. Mie mi se pare un succes !

 

Eu mi-am cumparat aseara kitul ala cu plomba temporara si mi-am carpit gaura din gura. Nu arata rau si pare ca si-a facut treaba. Oare o rezista 2 luni pana ajung in Romania ?

Pana una alta sunt multumita ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Kari, nu maica, mergem la cald si soare si plaja, la tine ploua!! si mai si zici ca e frig... mai bine vii tu aici :))

 

 

faci mofturi?  [:-)))]  la mine  in casa  e cald si bine. a trecut si ploaia, a trecut si vantul,  a iesit soarele, e frumos afara iarasi. de maine se pare ca se face mai cald.   

 

sa ma laud, ca nu are cine, am facut iarasi lasagnie si de data asta am gustat-o si eu. foarte buna. si vad ca nici nu-i asa de complicat cum am crezut. o sa probez si cu legume sau numai cu branza, sa vad cum iese. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...