Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 860
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

ma uit acum la tv, la festivitatea de pe stationul care e plin ochi de oameni imbracati in tricouri cu mascota echipei! soro, cat sunt de frumosi sunt jucatorii profesionisti de hochei!!!

 

Hahaha, mie imi spui Soro ? ...dar sa vezi cum miroase in vestiar, cand incep sa se dezbrace ...

 

Cand a fost meciul ? Acum ? Poate il vedem si noi diseara ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place coliva ...pana la urma e un fel de oalmeal dar cu grau. Daca oatmealul e asa de popular si sanatos, nu vad de ce nu ar fi si coliva.

 

Nu stiam ca in Ardeal nu se mănâncă coliva ...peste tot in tara se mananca, nu numai in Moldova ...si in partea de sud.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu ziceam de Moldova ca acolo stiu sigur, ca am rude si am fost la înmormântări. In sud nu am rude. 

Acuma nu stiu daca in tot Ardealul, nu stiu de ce am un deja vu ca am mai discutat asta si Mianna zicea ca la ea se mănâncă, dar poate ca era vb de altceva. Dar in zona Zalau-Cluj am fost la înmormântare si nu se mănâncă. Se servesc pâinici goale sau cu șunca/salam, ca pomana. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu ziceam de Moldova ca acolo stiu sigur, ca am rude si am fost la înmormântări. In sud nu am rude. 

Acuma nu stiu daca in tot Ardealul, nu stiu de ce am un deja vu ca am mai discutat asta si Mianna zicea ca la ea se mănâncă, dar poate ca era vb de altceva. Dar in zona Zalau-Cluj am fost la înmormântare si nu se mănâncă. Se servesc pâinici goale sau cu șunca/salam, ca pomana. 

nope, eu n-am zis asa ceva [:)] n-am mancat coliva pana n-am venit la Bucuresti. io eram cu borsul [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place coliva, bunica o facea atat de buna, ca o puneam sa ne faca din cand in cand  [:D] acum nu pot sa o trimit pe Marcia la scoala cu coliva...

I-am spus ca-i fac salam de biscuiti; ea cum nu stie ce e ala, a zis ca nu vrea sa auda de salam; si ca nu duce nici un salam la scoala...i-am explicat ce si cum si a inteles pana la urma...nu am facut de ani de zile, sper sa iasa...am gasit o reteta care imi place...si am gasit si rahat turcesc, cu migdale...alt rahat nu am vazut pe-aici  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici la bună-mea (jud. Harghita) nu se făcea colivă. Acum au ”importat” obiceiul ăsta. Dar și mama îmi zicea că nu făceau colivă când erau ei mici.

 

Edit ca să zic că Regina Maria amintește de colivă în jurnalul ei. Și de obiceiul ca la slujba de parastas cel care era îndoliatul principal să ridice coliva și să o legene sus-jos, împreună cu preoții (asta se face și acum). Ea spunea că probabil sunt ritualuri pre-creștine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...