Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

 

Ioana, unde ati fost la balaceala? poate mergem e..

 

divertiland se numeste, e in militari. E curat si sunt diverse tobogane si tuburi pentru copiii mai mari/ adulti.

sa va duceti in timpul sapt, ca noi furam miercuri si erau vreo 500 de pers, in weekend e si mai aglomerat (Buflea, idem ptr mama ta si copii)

 

stiu ca mai este unul in otopeni- nu am fost insa acolo niciodata

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 860
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu nu cred ca vei fi socata. sigur ca mai exista si exceptii, insa per total oamenii sunt deschisi si amabili. s-a mai incalzit  la voi? 

 

 

la 9 jumate azi dimineata 21°. Avem sperante.

 

A povestit tipa asta ca la ea in birou e de 3 ani cu colegii acolo si nu stie mai nimic despre ei...de genul cati copii, casatoriti, ce hobby uri au samd.

la noi la spital e ca in Romania, povestim de toate, din fericire doar de barfe am scapat,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mianna drum bun! Otilia, toate foto ce le-am pus zilele astea si in general aici pe subiect sunt făcute cu mobilul. Nu am in ce sa descarc fotografiile din aparat, pana nu ajung acasă. Si atunci pun pe FB sau pe blog. Cu ce sunt făcute fotografiile puse de tine? Pe mobil pun degetul pe ecran ca sa modific luminozitatea cum vreau eu. Si sa focusez. Apoi multe fotografii le prelucrez cu filtre, dar nu toate. Cred ca se vad care sunt prelucrate. Cu aparatul, in primul rând soarele trebuie sa bată din spate, se pot face si in contra lumina fotografii dar obții efecte diferite si trebuie sa stii cum sa folosești timpi de expunere si diafragma la obiectiv. E greu de explicat așa in cuvinte, eu folosesc aparatul numai pe manual si de multe ori trebuie sa fac 2-3 poze pana obțin rezultatul dorit, modificând timpul de expunere sau diafragma. Eu am doua obiective si e diferit de la unul la celălat. Sfatul meu e sa încerci singura, aparatele sunt diferite, de la marca la marca.

 

ce telefon ai?(daca vrei sa spui). Eu sunt convinsa ca e meritul tau, ca stii sa te joci cu setarile (in general mai limitate) ale telef.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

morgen

 

 

am vazut copii frumosi, Otilia  [flo2]  ce copile faine ai!!! sanatate multa. ti-au trecut amigdalele sau inca mai suferi? 

si pe frau wikinga din tara galilor, dark  ma gandesc sa te intreb daca copii de acasa sunt ai tai, sau si tu ca aqai i-ai luat cu imprumut.  [il]  frumosi, frumosi toti copii de pinguini, si pinguini pe langa. 

 

 

mianna, vacanta frumoasa. sa nu te balacesti prea mult si ai grija cand te distrezi sa te gandesti si la noi.  [il]

 

 

ioana, pofta buna la rosii cu telemea.  [soricel]

 

 

buflea, cum e alex, e mai bine? 

 

 

 

nici nu stiu ce sa fac astazi, ar trebui ceva demancare si curatenie. de cand cu renvoavrea si schimbarea mobilei, frau nazarena na mai dat pe la noi, barbatul zice ca ar fi bine sa renuntam la ea. ca face el curat cand are timp.  [:-)))]  in baza lui..... nu ca nu ar face, dar chiar nu are timp asa cum viseaza el. doamne, cand o sa am perdea in sufragerie va pun o poza ca dovada!!! 

 

viviana, tu cum mai esti? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah da, contează inca si ca tu, ca fotograf sa fii in umbra, sau sa ai un parasolar sau cum se numește, pe obiectiv. Cu tf incerc sa fiu in umbra mereu. 

 

Aseara de ex nu am facut nici poza, lumina nu era așa cum voiam :). Si venea din dreapta, pozele erau toate in contralumina. Nu avea rost sa fotografiez. :) oricum erau peisaje suedeze, pe repeat :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Otilia, soarele poate sa vina si din lateral, e neplăcut sa vina direct din fata, mai ales la apus. Nu stiu daca ai vazut fotografiile cu Diana, din ultimele saptamâni de liceu, nu am pus aici multe, majoritatea sunt pe FB sau blog. Soarele vine din lateral in cele din curte sau lipsește. Dar atunci folosesc obiectivul de 50mm, cu celălalt nu ies la fel de bine portretele. Sunt situatii in care nu poți sa alegi poziția, de ex. in pozele din mașinile din ziua balului. Dar aveam de ales dintre doua laturi de drum, am ales-o pe cea in care eu sa stau cat de cat așa încât sa bată soarele lateral. La restul ne învârtim pana ne place ce iese :). Mai mult ei decat mie. :) acuma ea stie mai mult despre tehnica foto decat mine si ma mai ghidează. :) pentru peisaje, mie asta imi place sa fotografiez, mi-ar placea un obiectiv wide, dar nu am. Inca :). Il am in plan de ceva vreme.

 

eu pentru portrete il folosesc pe cel de 55-250, ca e cel mai simplu sa estompez fundalul. As putea si cu cel de 18-55 sa fac dar mi-e lene sa umblu la distanta focala, plus ca majoritatea portretelor sunt cu P care nu sa ma astepte sa schimb setarile :)

 

tu vrei un fisheye?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la 9 jumate azi dimineata 21°. Avem sperante.

 

A povestit tipa asta ca la ea in birou e de 3 ani cu colegii acolo si nu stie mai nimic despre ei...de genul cati copii, casatoriti, ce hobby uri au samd.

la noi la spital e ca in Romania, povestim de toate, din fericire doar de barfe am scapat,

 

 

wow, caldura aia vine din Bayern.  [pk]

 

si la noi la servici e la fel, toata lumea povesteste cu toata lumea, fiecare se plange sau se lauda cu ce are acasa, ce-a mai facut. cine merge in vacanta vine si povesteste ca aici pe forum, alti iau notite. cateodata vin eceasul sa plecam acasa si nu ne dam dusi ca tot mai avem ceva de spus.  [:-)))]

cand lucram la datev, aveam biroul meu mic si asa avea fiecare coleg, nu interactionam decat rar, iar la pauza se vorbea putin. doar seful ce era mai limbut, el avea interes sa mentina relatii cu colegii. bine, eu si veneam rar la munca, ca aveam minijob acolo. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot foto: eu am o maaaare problema cu inadrarea. De mica tot mi s-a spus ca subectul trebe sa fie in centru  [batcap]  [batcap]  si tot ma chinui sa scap de ideea asta, sa aplic regula treimilor, sa gasesc unghiuri inedite etc. 

 

Primele poze facute de mine pe un Smena au ars filmul (noroc ca nu si senzorul) ptr ca le faceam in soare, ca asa imi imaginam ca intra bine lumina in aparat  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...