Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Nu stiu ce drege spirtul dar zau ca urechea nu ma mai doare. Amigdala inca se simte umflata si ma doare cand mananc sau beau ceva. Ei, dar sa nu credeti ca slabesc eu de la o amigdala. Inghit cu tot cu durere. Mai dureaza ceva pana trece fara medicatie-

Buflea, am fost la doctor joia trecuta si era un coleg de-al ei la urgente. Mi-a luat sange pentru CRP si a zis ca-i mai mic decat 5 deci bye bye antibiotic. Eu stiam ca e pragul de 50 la CRP dar poate era alt aparat, alta unitate de masura. In fine, m-a trimis acasa in concediu 4 zile, din care 2 de we. Dar mie "statul acasa" nu imi prieste si evident ca nu m-am recuperat. Luni am fost pe la doctorita mea ca avea o programare de ceva vreme dar luni eram ok. Si marti am fost la ea cu mijlocia care s-a pricopsit cu o alunita ce a crescut ca Fat-frumos inrt-un an (am analizat poze si o avea tare mica acum un an) si pe care am prins-o scarpanand-o. Luni iar am programare pentru altceva dar daca e tot nasol o pun sa se uite in gatul meu. Am crezut ca am o perioada mai libera si am sunat sa ma programez pentru diverse iar acum nu mai termin. Ma simt in reparatie generala.

Kari, eu am mai vazut perdele peste calorifere. Caldura se imprastie. Dar mie mi se pare cam incarcata vizual zona ca si perdeau si draperia au modele. Fiecare separat arata bine, materiale grosute, cad frumos. La draperia aceea eu as fi pus o perdea simpla, de bumbac, subtirica, intr-una din culorile draperiei. As fi ales bej sau crem pentru luminozitate. Sau la perdea o draperie uni, nu in dungi.Dar nah, mie imi place simplitatea. Iar daca te hotarasti sa tai draperia eu te sfatuiesc sa faci fete de pernute din materialul ramas. Fiind living ma gandesc ca e si o canapea prin zona si da bine o pata de culoare in ton cu draperiile.

Bella, recuperare cat mai usoara iti doresc. Suna tare complicat ce povesti tu. Ce fata studioasa ai tu daca din proprie initiativa face mate in vacanta.

Letitia, daca n-as stii ca inteleg romana as zice. Chiar nu se uita deloc pe ele? Al meu a desfacut azi un plic pe care nu scria numele destinatarului. Era al meu si m-a sunat sa-mi spuna ce boacana a facut. Ei, nu ii e frica de mine, vroia sa-mi spuna si rezultatul testului care era in plic.

Mariana, cum mai e la serviiul tau? scriai ca se dau oameni afara? sper ca situatia e buna. Si Buflea la fel scria de disponibilizare sau mutare. La mine am aflat cine e in permisie 6 luni. Nu-s eu dar tot nu-mi convine ce se intampla si in ce directie merg lucrurile. Inca diger noua organigrama care nu-mi pica deloc bine si tare imi e ca o sa trec sa iau eu fraiele in mana. Doar sa ma hotarasc in ce directie.

Viviana, sa stii ca iau notite cand citesc de suspinator. Ce emotii, ce trairi, ce etapa. Pfoai ce ne asteapta si pe noi cu trei copile.

Ioana, si Iuliei i se misca un dinte la nici 5 ani. Si mi se pare aiurea rau ca sora-sa mai mare cu 20 de luni nu numai ca nu a pierdut nici un dinte dar are doi iesiti jos complet in spatele celor doi de lapte care inca nu i-au cazut. Ma duc in curand cu ea la dentist sa o vada. Ca nu cred ca o sa-i scoata ceva. Azi mi-a zis mijlocia ca incepe unul sa se miste asa ca sper sa fie pe drumul cel bun rechinasul meu.

Silvi, si pe mine m-a pus medicul sa beau cafea ca renuntasem la ea la bb2 si tensiunea era cam mica. O cafea normala pe zi, asa mi-a zis.

 

Eu citesc paginile in ordine inversa ca nu stiu cat apuc din urma.

 

Buflea, bunicile ei au in grija ba matusa ba strabunica bolnava. O trimit degeaba ca bunicele ocupate, bunicii si ei cu treaba, unchii isi fac case. Doar la nasa ei ar fi fost bine sa ajunga. Mai sunt 2 saptamani pana iau eu 4 saptamani de concediu. Ea vrea sa isi vada rudele, nu neaparat sa mearga in Ro. Si daca o trimit trebuie procura sa se intoarca. Le-am zis bunicelor sa vina in octombrie o saptamana la Roma ca au atunci fetele vacanta dar nu le surade ideea.  Aici nu vor sa vina, acolo nu. Apai am lasat-o balta. Plus ca vrem sa plecam si noi pe undeva si ea sa vina cu noi. Azi a uitat deja. A fost la o ferma, a sarit intr-un lac desi apa era rece. Aveau costume cu ei si prosoape dar totusi, erau maxim 15°C dar ea s-a dat smechera ca ei nu ii pasa.

Felicitari pustanilor tai. Sunt tare buni amandoi.

 

Ella, eu am dus salam de biscuiti la o serbare la gradinita. A avut succes. Mi s-a cerut reteta. Le-am dat-o in engleza. Dupa aceea o mama a tinut sa-mi spuna ca a facut pentru Craciun si au apreciat cei din familie. Eu am facut pentru ca-i ceva tare usor si nu poti da gres. Fac si in fulgi de cocos, si fara nimic pe exterior sau in nuca macinata.

 

Amina, sper ca ai ajuns cu bine. Eu te invidiez pentru canicula.

 

Aquai, citesti dar nu scrii nimic. Ce te tine ocupata? nu sunteti in vacanta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 860
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ha ha ce la tanc am picat:) renovari in casa, audit, multa munca la servi, 3 saptamani de raceala crunta, de nu pot sa dorm noaptea de tuse....

 

asa ca doar citesc fiindca sunt seaca si lipsita de inspiratie si si pe langa subiect

 

sper sa-ti revii si sa-ti revina energia mai ales!

 

ma retrag in vagauna, tre' sa gatesc pana mi se intorc razboinicii....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, da-mi si mie te rog reteta la salamul de biscuiti...mercic  [flo2]

 

Ioana, o sa-i transmit elvetianului  [:D]

 

Miha, ft faine pozele...drum bun astazi...

 

Azi ducem copila la curs, apoi mergem la shopping si la o cafea in apropiere.

 

E cald si soare.

 

Azi vine mobila din dormitoare, o sa-mi trimita cumnata poze. Noi vom avea draperii dintr-o singura culoare si perdelele albe....

aici calorifele nu sunt la geam, sunt pe perete dupa usa...

 

O zi buna va doresc !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, sper ca-i ok in engleza. O pot traduce mai tarziu. Turkish delight e rahat iar Mariekjeks sunt biscuitii cei mai simpli posibili, cei care se vand la kg in Ro. Eu nu pun zahar ca am mai mereu rahat in casa.

 

Biscuit Salami
The recipe presented here is pretty basic and it’s really easy to make. You can basically enrich the recipe by adding Turkish delight, raisins, nuts, almonds, coconut flakes, whatever you feel might work well with the rum-chocolate biscuit base of the dessert.
This is what you need for approximately 2 rolls (each roll would be 3 cm in diameter and 30 cm long). Of course, you can make them any size you want.
Ingredients:
• 400 gr normal sweet biscuits (Mariekjeks)
• 150 ml milk (preferably milk with 3.9 % fat)
• 100 gr butter melted
• 200 gr Turkish delight chopped in small bits
• 4 spoons of sugar (or no sugar if you add Turkish delight)
• 4 spoons of cocoa
• Raisin/nuts (as much as you prefer and the consistency is fine)
• 100 gr coconut flakes for rolling
• Rum flavor (as much as you prefer)
• Vanilla flavor (as much as you prefer)
The first thing you have to do is to crumble by hand the biscuits into small pieces. Mariekjeks are very good for this. You will get bigger bits and biscuit crumbles. It is important to get some powder in order to be able to form a paste with the syrup you’ll cook next.
The syrup is made out of the milk, sugar and cocoa that you heat up in a pot (using whole milk makes it easier for the syrup not to stick to the pot). You slowly heat the mixture, stirring carefully until the sugar melts.
Next up, you leave the syrup to cool off for a bit and add the butter. It should melt nicely in the warm syrup mixture. If it doesn’t, heat the pot just a bit and you’ll see the butter will start to melt.
After the mixture has cooled down a bit, add the rum and vanilla flavor in the syrup, stir it well and pour over the biscuit powder.
Mix it well until it all becomes a cocoa-colored mixture. If you prefer you could also add raisins, almonds, nuts, and other extras that you might like to have in the roll.
The dessert is ready, you only need to roll it up nicely and keep it in the fridge for about 3-4 hours before serving. Cooling in the fridge will allow the butter to thicken the mixture and coagulate it nicely.
For rolling the dessert you have to use cellophane wrap. Take out a rectangular piece, as large as you would want your roll to be. Put some coconut flakes on it and then put the biscuit mixture shaping it nicely into a roll. Then roll the cellophane wrap so that the biscuit roll is all covered in coconut flakes, fold it up and shape it into the circular form you desire and then store it in the fridge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari eu am perdele lungi pana sub podea :). Adica atat de lungi, ca se aduna jos. Bine, nu toate, adica am mai multe seturi si le schimb periodic, dupa evenimente :). Dar...dar eu nu le am pe tot geamul. Așa e aici si mi-a plăcut tare mult stilul cu fereastra libera. Pun o poza in care se vede cat de cat...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...