Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capul acoperit pentru fetite si fete in biserica,sau nu ?


Recommended Posts

Cristina, eu inteleg perfect ce spui, eu insami sunt un om care s-a nascut a doua oara. . Nu sunt straina de ce spui tu, si ai perfecta dreptate. Numai ca noi suntem pe un forum public, oameni care nu se cunosc la nivel profund si care nu stam sa citim tot ce se scrie pe forum. Eu nu pun credinta nimanui sub semnul intrebarii, nici nu e treaba mea, e intre omul respeciv si Dumnezeu. Pe forum nu reusim sa exprimam in totalitate cine suntem si ce gandim si de aici se pot naste concluzii false. Nu mai mult de 2 randuri mai sus te-ai ratoit la mine pentru ceva ce n-am gandit niciodata. Daca nu explicam cine suntem oamenii pot intelege gresit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oh, Doamne. Era doar un exemplu de doua extreme in Crestinism.. Daca spun intre catolicii care au ucis "vrajitoare" si protestantii care l-au regasit pe Dumnezeu se intelege ca toti catolicii au ucis vrajotare si toti protestantii l-au regasit pe Dumnezeu? Ca am ceva cu catolicii si tin cu protestantii? E un exemplu doar..

 

Chiar ca trebuie sa plec. Discutii cu liniste si pace va doresc. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatorim Pastele, Inaltarea, Coborirea Duhului Sfint, Craciunul...nu sarbatorim sfinti si sfinte sau nume de ingeri (nu este biblic)

Michelle, doar o intrebare te rog. Daca nu vrei sa-mi raspuzi, e ok. Tu sarbatoresti Pastele o data cu catolicii sau cu ortodocsii (stii ca undeori pot cadea in dati diferite, craciunul e la fel pentru toti). Multumesc X.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, esti altfel, ca asa este ciclul hormonal la femei. Dar e vreo regula care leaga hormonii de mersul in biserica?

Insa modificari hormonale la femei apar nu numai la ciclu, apar si la ovulatie, apar si intr-o sarcina, apar si dupa nastere, apar si dupa alaptare... sunt continue si permanente... Deci mereu esti "altfel".

 

SI repet: menstruatia nu e un pacat, care sa te priveze de intratul in biserica! E ceva natural, pur si simplu asa a fost creat organismul femeii!

nu , nu e nicio regula. 

modificarile de care vorbesc eu nu sunt cele de la ovulatie sau sarcina.  nu am auzit nicio femeie care sa spuna ca e mai nervoasa fara sa stie de ce cand ovuleaza sau cand e gravida.   adevarul e ca femeia e o furtuna de hormoni, de aceea ea e cea care da viata.

 

nu am spus niciunde ca e pacat. eu una nu cred ca in pacat. incercam sa iti explic cum au  vazut oamenii care au scris biblia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam ca se considera pacat, pentru ca tot auzeam chestia asta ca "la ciclu, femeia este murdara", adica pacatoasa, ma gandeam eu... ceea ce mi se parea un nonsens, cum sa fie pacatoasa prin natura functionarii organismului ei?!

Nervoasa in timpul menstruatiei, sau inainte - eu nu am experimentat chestia asta, am auzit, este adevarat, dar eu personal nu-s mai nervoasa in perioada asta...

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In invataturile ortodoxe intr-adevar femeia la menstruatie e considerata "murdara". In perioada respectiva se produce o acumulare...negativa sa-i spun, ca nu stiu cum sa explic altfel, care prin menstruatie se elibereaza. Modificarile homonale sunt doar o manifestare a procesului in plan fizic pe principiul "cum e sus e si jos". Asta e ce stiu eu, daca sunt alte pareri as fi bucuroasa sa le aud. Nu stiu daca femeia e considerate pacatoasa la menstruatie. Dealtfel parerea mea personala despre pacat e alta, dar nu vreau sa starnesc alte polemici.  [flirty]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu despre invataturile ortodoxe specific, dar din ce stiu eu din Biblie, clean, unclean are alta semnificatie decit cele mentionate de voi.

 

multe aceste porunci erau date specific poporului Israel la accel timp pt a se deosebii de popoarele pagine din jur din punct de vedere religios, social...

 

din motive bine intemeiate erau considerate, clean/unclean (curat/necurat) personae, lucruri, animale in scopul inchinaciunii/ceremonii religioase/adunarii comunitatii  pt slujirea si slavirea lui DUmnezeu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...