Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capul acoperit pentru fetite si fete in biserica,sau nu ?


Recommended Posts

Ai citit articolul ala in care se argumenteaza cu puncte de vedere acceptate de catre ortodoxie faptul ca este fariseism exact ideea asta de a nu se intra in biserica la menstruatie?

Ai fost la un duhovnic ortodox si ti-a spus sa nu intri?

Sau astea sunt ideile tale cu eliberari la nivel spiritual si altele? Eu zic sa precizam totusi .

 

Daca iti curge nasul nu mai intri in biserica?

 

 

eu l-am citit si desi am gasit limbajul oarecum greoi, mi s-a parut ca citesc acelasi lucru. si anume ca e o ipocrizie si o departare fortata de duhul sfant a nu lasa femeia sa intre in biserica in anumite momente. n-am fost foarte sigura ca inteleg bine insa din cauza limbajului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, noi vorbim de un punct de vedere al bisericii ortodoxe,

Ai citit articolul ala in care se argumenteaza cu puncte de vedere acceptate de catre ortodoxie faptul ca este fariseism exact ideea asta de a nu se intra in biserica la menstruatie?

Ai fost la un duhovnic ortodox si ti-a spus sa nu intri?

Sau astea sunt ideile tale cu eliberari la nivel spiritual si altele? Eu zic sa precizam totusi .

 

Daca iti curge nasul nu mai intri in biserica?

 

Nu te poti erija in persoana ce vorbeste "din punct de vedere al bisericii ortodoxe " si sa iti spui propriile pareri.

Poti spune doar ca sunt pareri proprii si gata.

Am spus si la inceputul subiectului. Daca fata respectiva vrea sa poarte batic , poarta si gata.  Asta nu inseamna ca este obligatoriu in ortodoxie sa porti batic. Pentru ca nu este.

Dar este punctul ei de vedere si asa se simte confortabil. atat timp cat nu lezeaza pe nimeni si nici dogma nu vad care ar fi problema altora.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu l-am citit si desi am gasit limbajul oarecum greoi, mi s-a parut ca citesc acelasi lucru. si anume ca e o ipocrizie si o departare fortata de duhul sfant a nu lasa femeia sa intre in biserica in anumite momente. n-am fost foarte sigura ca inteleg bine insa din cauza limbajului.

 

Da, asta spune. Se intra normal ca se intra., Se face si nunta si spovedanie .

Singura problema fina este cu primirea Sf. Impartasanii. Acolo se sustine logic ca se poate primi si stiu si  persoane ce au dezlegare si se si impartasesc fara probleme in perioada aceea , eu de exemplu nu ma simt confortabil si nu o fac niciodata insa nici nu am fost in situatii limita .

 

Nu e bine sa ascultati pe oricine , bine uneori nici cu " purtatorii de cuvant acreditati" nu mi-e rusina daca vorbesc de BOR dar macar astia sunt doar cu politica nu cu baticurile. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate da, am auzit preoti ortodocsi spunand ca trebuie sa stai la intrare daca esti la menstruatie.

 

Intre religie si stiinta n-ar trebui trasata o linie, din punctual meu de vedere. Asta daca esti credincios. Pentru ca daca esti credincios vezi lumea ca si creatie a lui Dumnezeu. Legile noastre lumesti sunt date de la Dumnezeu. Legea gravitatiei ii este straina lui Dumnezeu? Nu poti sa spui pana aici e legea gravitatiei si de aici incolo incepe Dumnezeu..Legile lumesti sunt si ele in Dumnezeu.. ca nu se misca nici un fir de par fara stirea lui Dumnezeu, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai ca nu tragi linie, dar nici nu faci pilaf. se stie clar ce inseamna menstruatia, ce rol are, nu exista nici o logica sa o tinem invaluita in misticism si sa ii dam conotatii religioase negative.

 

nimeni nu e mai mult sau mai putin credincios depinzand de functii corporale. si despre asta e vorba, despre credinta, nu? atunci a o relatie cu dumnezeu, cand crezi si asta nu se schimba in functie de ce data din luna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, te cred. Si eu am auzit preoti ortodocsi ce spun nespuse. Dar, asta este. Nu sunt toti asa. Cauta in continuare. Astia suntem . Poporul roman e unul si din el ies si preotii romani si politicienii si muncitorii, etc. Nu zboara nimeni de nicaieri indiferent ce face. Credinta fiecaruia insa nu de asta depinde. si preotul este un slujitor nu este Dumnezeu.

Cu gravitatia m-ai pierdut. Tocmai ca stiinta nu ii este straina lui Dumnezeu bineinteles ca nu va spune :opriti menstruatia sa intrati in biserica,. Nu stiu daca asta era raspounsul insa cu stiinta. Nu inteleg legatura acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, raspunsul cu gravitatia era la alta idee. [:)]  Tocmai ca nu ma poticnesc de dogme..Preotii sunt si ei oameni cu propriile lor intelegeri, de ce sa ne suparam pe ei.  Eu mi-am gasit linistea oricum..

 

Aqai, eu cred ca stiinta si religia explica lucrurile din perspective diferite. Cred ca vorbesc de acelasi lucru de fapt. Daca accepti si viziunea religioasa intelegi lucrurile mai profund, Stie toata lumea ce spune anatomia despre menstruatie, depinde de tine daca te multumesti cu asta. Eu am vrut sa vad dincolo de explicatiile rationale intotdeauna. Asa sunt eu si imi asum. Ca o fi esoterism, misticism sau cum vrei sa- i zici, nu ma deranjeaza. E doar o chestiune de terminologie. Cand incepi sa accepti si explicatii dincolo de lumea fizica in timp lucrurile capata alt sens.. Si e pacat sa nu incerci sa intelegi ce iti spune Biblia, preotul, pastorul sau cine crezi tu si sa nu aplici in viata ta. Pentru ca pana la urma asta e cheia credintei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, si inca ceva. Nu vreau sa spun ca neg explicatiile stiintei, anatomiei. Cred ca sunt valide, dupa cum cred ca nu e numai atat. Mai e ceva dincolo de ce explica stiinta. De fapt cred ca manifestarile in plan fizic sunt doar efectul, cauza e la nivel duhovnicesc. Pai nu spune crestinismul ca boala e rezultatul pacatelor noastre? Adica nu mai intai ne imbolnavim la nivel de suflet?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, si inca ceva. Nu vreau sa spun ca neg explicatiile stiintei, anatomiei. Cred ca sunt valide, dupa cum cred ca nu e numai atat. Mai e ceva dincolo de ce explica stiinta. De fapt cred ca manifestarile in plan fizic sunt doar efectul, cauza e la nivel duhovnicesc. Pai nu spune crestinismul ca boala e rezultatul pacatelor noastre? Adica nu mai intai ne imbolnavim la nivel de suflet?

ba da, asta cred ca si eu.  se amesteca credinta cu cunoasterea cu invatatura cu neputinta cu necunoasterea si cu marele ego.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...