Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capul acoperit pentru fetite si fete in biserica,sau nu ?


Recommended Posts

Adica ce vreau sa spun este ca pentru mine ortodoxia este drumul pe care vreau sa merg. Din punctual meu de vedere imi ofera toate elementele si invataturile de care eu personal am nevoie sa ajung la Dumnezeu. Fara sa fiu foarte bisericoasa, la biserica ortodoxa ma duc pentru legatura mea cu Dumnezeu. Baticul cred ca nu-si are sensul., nici din punct de vedere lumesc si nici duhovnicesc. Dar pana la urma cu batic sau fara batic ce-mi pasa mie. E un lucru minor. Decat sa-mi bat capul cu parerea preotului despre batic mai bine folosesc timpul si energia sa spun o rugaciune. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si ma duc la biserica fara batic si in pantaloni, de cele mai multe ori in jeans.  Preotul de la biserica asta nu mi-a zis niciodata nimic. [flo2]   Enoriasii e drept ca se mai uita urat..ce-mi pasa mie! Dar daca preotul mi-ar spune sa-mi pun batic, mi-as pune batic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate articolul asta va aduce mai multa lumina in drumul pe care un crestin- orthodox ( si vorbesc numai de crestini- ortodocsi) ar trebui sa-l aiba in vedere. Pentru ca am observat multe vorbe spuse in vant din necunoastere si foarte multa superficilitate. Viata religioasa, de orice parte ar fi ea pana la urma, e munca cu tine insuti si cunoastere. Multa, clipa de clipa, cat incape intr-o viata. Si parca tot n-ar fi sufficient. a_ alinta, cunoastere, necunoastere, egou sunt lucruri la care ar trebui sa meditatezi putin. Ar fi poate o energie directionata intr-o directie mai constructiva.

 

http://www.crestinortodox.ro/religie/cunoasterea-sine-experienta-mistica-122522.html

eu sunt sigura ca merg pe  drumul meu.   nu stiu de restul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu despre invataturile ortodoxe specific, dar din ce stiu eu din Biblie, clean, unclean are alta semnificatie decit cele mentionate de voi.

 

multe aceste porunci erau date specific poporului Israel la accel timp pt a se deosebii de popoarele pagine din jur din punct de vedere religios, social...

 

din motive bine intemeiate erau considerate, clean/unclean (curat/necurat) personae, lucruri, animale in scopul inchinaciunii/ceremonii religioase/adunarii comunitatii  pt slujirea si slavirea lui DUmnezeu. 

 

Michelle,esti neoprotestanta daca bine am inteles? Pentru ca daca vorbim despre bisericile neoprotestante din Romania cel putin, aici credincioasele (baptisti, penticostali,adventisti,etc) stii si tu ca poarta mai tot timpul capul acoperit,si nu doar in biserica ci si pe strada . Batic,esarfa,etc... Deci nu este vorba doar despre ortodoxie,ci despre crestinism in general...    

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fi credincios nu e acelasi lucru cu a fi bisericos.

De cele mai multe ori, biserica ortodoxa promoveaza umilinta. Nu e in ordine, pentru tine ca om sa te simti vinovat la orice pas. Umilinta nu da voie evolutiei sa se manifeste. 

 

Ori, daca eu intru in biserica fara batic, stiind ca acest lucru e pacat, cum ma simt?  

In acelasi timp, daca-mi pun batic, iar in viata de zi cu zi nu port asa ceva, nu-i fals? Prin urmare, il mint pe Dumnezeu, iar  aceasta minciuna contravine invataturilor crestine.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle,esti neoprotestanta daca bine am inteles? Pentru ca daca vorbim despre bisericile neoprotestante din Romania cel putin, aici credincioasele (baptisti, penticostali,adventisti,etc) stii si tu ca poarta mai tot timpul capul acoperit,si nu doar in biserica ci si pe strada . Batic,esarfa,etc... Deci nu este vorba doar despre ortodoxie,ci despre crestinism in general...    

 

la bisericile care le frecventez nu se poarta.

 

sunt born again (nascut din nou) ,  asta e termenul care se foloseste aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fi credincios nu e acelasi lucru cu a fi bisericos.

De cele mai multe ori, biserica ortodoxa promoveaza umilinta. Nu e in ordine, pentru tine ca om sa te simti vinovat la orice pas. Umilinta nu da voie evolutiei sa se manifeste. 

 

Ori, daca eu intru in biserica fara batic, stiind ca acest lucru e pacat, cum ma simt?  

In acelasi timp, daca-mi pun batic, iar in viata de zi cu zi nu port asa ceva, nu-i fals? Prin urmare, il mint pe Dumnezeu, iar  aceasta minciuna contravine invataturilor crestine.

 

Eu cred mai degraba ca ar trebui sa vorbim de smerenie,nu de ....umilinta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti intr-un dictionar mai nou:

sursa: DOOM 2 (2005) |

SMERÉNIE s. 1. v. umilință. 2. umilință, (înv.) smericiune, smerire, (fam.) spăseală, spăsenie. (Cu ~ îi sărută dreapta.) 3. plecare, supunere, umilință, (livr.) obsecviozitate, (înv.) plecat, umiliațiune, umilitate. (~ în fața ... ) 4. (BIS.) credință, cucernicie, cuvioșenie,

Daca alegi o sursa mai veche:

smerenie f. umilință. [slav. SŬMIERIENIIE].
Sursa: Șăineanu, ed. a VI-a (1929) |

 

Deci e doar sinonim care mai nou incearca sa prinda valente noi, dar tot la umilinta se refera.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti intr-un dictionar mai nou:

sursa: DOOM 2 (2005) |

SMERÉNIE s. 1. v. umilință. 2. umilință, (înv.) smericiune, smerire, (fam.) spăseală, spăsenie. (Cu ~ îi sărută dreapta.) 3. plecare, supunere, umilință, (livr.) obsecviozitate, (înv.) plecat, umiliațiune, umilitate. (~ în fața ... ) 4. (BIS.) credință, cucernicie, cuvioșenie,

Daca alegi o sursa mai veche:

smerenie f. umilință. [slav. SŬMIERIENIIE].

Sursa: Șăineanu, ed. a VI-a (1929) |

 

Deci e doar sinonim care mai nou incearca sa prinda valente noi, dar tot la umilinta se refera.

eu nu si-ar recomanda dictionarul. smerenia este ceva ce nu o vei gasi in niciun dictionar.  nici cei care fac dictionare nu cunosc toate intelesurile cuvintelor, le adapteaza uneori.

 

smerenia este ceva ce simti , nu poate fi descris in cuvinte si nu inseamna umilinta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

smerenia este un sinonim al umilintei, moddestiei...in sensul ca nu vrei sa te expui, sa atragi atentia celor din jur

 

in biblie mai e folosit termenul de meekness , si poor in spirit. adica numai cind crezi cu adevarat ca esti la un nivel spiritual foarte jos, aproape inexistent,numai atunci poti sa iti ridici privirea si sa accepti salvarea, mintuirea.

 

multa lume are problem cu termenul de "umilinta" si e considerat ca ceva josnic...dar de fapt in Biblie ne invata altceva.

 

revenind la topic, e normal la biserica sa mergi cat mai modest imbracat ca sa nu atragi privirile prin coafura, culaore parului si sa devi o distractie pt cei din jur.

 

e vorba sa ai consideratie fata de cei din jur si reverntza, respect pt locul in care te afli.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...