Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capul acoperit pentru fetite si fete in biserica,sau nu ?


Recommended Posts

Ati adus vorba la un moment dat de menstruatie, pe vremuri nu existau elementele de igiena din ziua de astazi, adica absorbante, tampoane. Mai demult, acum 2-300 de ani, poate nici banala vata nu exista. Si atunci pur si simplu femeile nu aveau voie sa intre in biserica pentru a nu murdari pe jos, scaunele etc. Chiar nu ar fi fost igienic.

 

Acum, cu atatea lucruri pt igiena, cand sangele este absorbit asa de bine, ar fi culmea sa se aplice regulile de acum 200 de ani...

 

Plus ca menstruatia este data tot de la Dumnezeu, deci nu este nici un pacat al femeii, pur si simplu asa ii functioneaza organismul. Si nu are cum sa fie mereu gravida, ca sa nu aibe... asa ca asta e, e ceva natural, la fel cum avem 2 maini, la fel cum transpiram, la fel cum ne ducem la toaleta samd.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

in veci nu mai intervin in  discutii la subforumul asta. 

 

a-alinta, nu de persoana ta m-am legat, de ideile tale. 

 

 

dana, exista multe informatii legate de biblie si credinta, doar sa le cauti. 

ar fi tare bine ! daca prin a-i spune cuiva ca e arogant si jigneste voalat nu inseamna persoana , arata-mi tu ideea!

 

 era o gluma  ca tu nu mai intri pe aici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca in Biblie scrie ca femeia la menstruatie este "necurata".

 

Da..asa stiu si eu.

 

Si nu ca femeia nu are voie in biserica -in sens fizic (vezi explicatiile anteriorare)ci e vorba de prezenta spirituala.Eu stiu ca femeia la menstruatie nu are voie in fata altarului(deci in biserica se regaseste undeva in spate,in apropierea intrarii),nu are voie sa se marturiseasca si impartaseasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in veci nu mai intervin in  discutii la subforumul asta. 

 

a-alinta, nu de persoana ta m-am legat, de ideile tale. 

 

 

dana, exista multe informatii legate de biblie si credinta, doar sa le cauti. 

 

 

kari, am multe de invatat de la tine si mi-ar pare sincer foarte rau ca din cauza la niste vorbe sa te retragi. please, please....nu face asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu imi cer scuze ! am realizat ca trebuie sa merg un pic mai jos, la un alt subforum unde nimeni nu e pupat si rugat!

 

stiu ca sunt atipica, dar asta sunt eu si imi place de mine!

a alinta eu am vorbit din punctual meu de vedere, am multe de invatat de la kari (sunt sigura ca nu sunt singura), imi face placere sa o citesc ....si da, mi-ar pare rau sa nu mai participe la discutii, cand este atit de bine informata....si ne ofera pe tava explicatii.

 

noi doar sa avem pasiunea, dorinta de a cerceta si adauga la bagazjul de cunostiinte si desigur aplica  in viata de zi , cu zi cele invatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a alinta eu am vorbit din punctual meu de vedere, am multe de invatat de la kari (sunt sigura ca nu sunt singura), imi face placere sa o citesc ....si da, mi-ar pare rau sa nu mai participe la discutii, cand este atit de bine informata....si ne ofera pe tava explicatii.

 

noi doar sa avem pasiunea, dorinta de a cerceta si adauga la bagazjul de cunostiinte si desigur aplica  in viata de zi , cu zi cele invatate.

nimic nu ti se pune pe tava!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...