Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intrebare: calitatea de asigurat CNAS


Recommended Posts

Buna seara,

 

Nu mai sunt angajata in Romania din ianuarie 2014. Pot sa obtin adeverinta care sa ateste calitatea de asigurat CNAS fie in virtutea faptului ca sunt gravida, fie pentru ca platesc contributii la CNAS ca urmare a inchirierii unui spatiu.

 

Mi-ar fi mai usor sa obtin actele si sa cer adeverinta de asigurat ca gravida.

 

Intrebarea este: conteaza daca cer sa ma incadreze la o categorie sau alta din cele de mai sus? Se face vreo diferentiere? E obligatoriu sa ma declar 'platitor de sanatate' ca urmare a chiriei pe care o iau?

 

Multumesc,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ioana, dar tu ai plătit din 2014 până acum contribuția la sănătate aferentă chiriei? Știu că de anul trecut e obligatorie această contribuție pentru rezidenți. Dacă ești nerezidentă (ai domiciliul în altă țară), cred că nu e obligatorie această plată. Niște detalii aici: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_35925/Cum-se-calculeaza-CASS-pentru-veniturile-din-chirii-Exemple-practice.html

 

Eu aș lua adeverința în al doilea format, pe baza CASS aferent veniturilor din chirii, pentru că asigurarea ca gravidă s-ar putea să însemne un pachet minimal de servicii. Nu știu dacă asta te încurcă sau nu, din câte am înțeles tu vei naște oricum la privat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, merci, deja stiu ca nu sunt. Eu intreb altceva

 

stai putin, ca nu inteleg.

vrei sa nasti intr-un spital de stat sau privat ? in varianta 2, nu conteaza daca esti asigurata sau nu, platesti tariful pachetului de nastere si gata.

pe de alta parte, spui ca ai platit ceva taxe pentru chiria incasata.

concret, ai platit si pentru asigurarea de sanatate ? daca da, logica imi spune ca ar trebui sa fii asigurata.

e ceva care imi scapa ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...