Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intrebare: calitatea de asigurat CNAS


Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am inteles. neplacut ca trebuie sa te lupti cu birocratia, pe caldurile astea si cu bebe in burtica.

insa, daca ai platit acele contributii, e dreptul tau sa beneficiezi de asigurare. 

poate ai noroc si dai peste vreun functionar de la anaf care sa-ti elibereze documentele necesare cat mai rapid, fara sa te plimbe pe la n ghisee...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, am citit puțin și am găsit legea 95/2006 (Legea privind reforma în domeniul sănătății):

”Art. 213 

(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:

[...]

    f) femeile însărcinate şi lăuzele, dacă nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bază minim brut pe ţară."

 

Eu înțeleg că tu nu te încadrezi totuși aici, pentru că ai venituri din chirii (dacă sunt mai mari ca venitul minim brut pe țară). Din ce văd, ca să poți obține asigurare ca gravidă trebuie să arăți că nu ai venituri sau ai venituri sub salariul minim brut, deci tot trebuie să ajungi la Administrația Financiară :(.

 

Am găsit și asta:

Ordin CNAS nr. 617 din 13.08.2007 pentru aprobarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita:

Art. 20.
(1) Persoanele care beneficiaza de asigurarile sociale de sanatate fara plata contributiei sau cu plata contributiei din alte surse vor face dovada incadrarii în una dintre aceste categorii printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii, pe baza urmatoarelor documente:
...
h) pentru femeile insarcinate sau lauze, pe baza actului de identitate, a adeverintei medicale, a certificatului de nastere a copiluluI - pentru lauze, precum şi a documentului eliberat de unitatile fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile şi a declaratiei pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau pe baza documentelor justificative ca realizeaza venituri lunare sub salariul de baza minim brut pe tara;

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(si) La medicul de familie se vede electronic daca esti sau nu asigurata la CNAS.

 

Dupa legea noua, si medicul de familie poate avea nevoie, o data la 3 luni, de o adeverinta eliberata de Casa de Asigurari de Sanatate, cum ca persoana in cauza este platitor de contributii sociale pentru sanatate. Este vorba de persoane care nu sunt angajate permanent, ci cu intreruperi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...