Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ajutor! Cazier/dosar penal - diferente,roluri?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

care este diferenta intre furt si furt calificat? este vorba de intentia de a fura?

 

Nu. De obicei la furt intentia e clara. Poate fi cel mult in cazul asta din culpa... insa legea nu prevede furtul din culpa  [:)]

Furtul calificat e o agravanta a stari respective. E un furt care afecteaza societatea in ansamblu ei. Cu ar fi sa furi cablurile electrice. Dar asta are o alta incadrare.

Sau pe timpul nopti. Se considera ca fapta e mai grava daca se intampla noaptea asa ca in acest caz e furt calificat.

Acum pe noul cod in loc de a incadra fapta furtul din loc public (magazin) la furt calificat e furtul din mijloacele de transport in comun.

Probabil legiuitorul s-a gandit ca aceasta fapta a luat amploare la noi si a decis sa sanctioneze mai aspru aceasta fapta.

 

Furtul calificat are pedepse mai mari. De la 1 la 10 ani. Bineinteles in functie de gravitatea faptei. Fiecare caz in parte. 

Daca la furt scapi mai usor ca sunt puscariile pline la furt calificat iti fac loc  [:)]  glumesc.

 

 

 

Pana una-alta nu cred ca se va incepe urmarire penala. Dar 50% sunt sanse de amenda penala. Conteaza mult recomandarea politiei.

 

Rufus, procesul penal incepe o data cu aceea declaratie pe care femeia a dato si a semnato, in care recunoaste fapta - infractiunea comisa.

Amenda penala este o masura de constrangere, pe care o da doar judecatorul. Ea se calculeaza pe zile... naiba sa le ia ca nu stiu cum se face calculul... 

Recomandarea politiei e apa de ploaie. Se discuta pe probe. Orice alta recomandare e trafic de influenta. Nimeni nu risca pt un furt de 2 bani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, procesul penal incepe o data cu aceea declaratie pe care femeia a dato si a semnato, in care recunoaste fapta - infractiunea comisa.

Amenda penala este o masura de constrangere, pe care o da doar judecatorul. Ea se calculeaza pe zile... naiba sa le ia ca nu stiu cum se face calculul... 

Recomandarea politiei e apa de ploaie. Se discuta pe probe. Orice alta recomandare e trafic de influenta. Nimeni nu risca pt un furt de 2 bani. 

 

ela, pari bine informata (lucrezi in domeniu?) doar ca...eu sunt (mandrul) "beneficiar" al unei amende penale, pe care nu mi-a dat-o nici un judecator, ci procuratura. Am contestat-o in instanta, unde n-am avut castig de cauza.

Recomandarea politiei este cheia, pentru ca organele de politie sunt cele care stau in contact cu persoanele si fac cercetarile, procurorul  interpreteaza si (re)incadreaza fapta. Dupa ce da NUP, poate totusi da o atentionare sub forma de amenda. Se discuta pe probe, insa legea lasa loc interpretarilor (legale) asfel incat exista diferentieri intre doua persoane care comit aceeasi fapta. Nu stiu acum daca e valabil, acum cativa ani (cand am primit eu amenda) procurorul era toata ziua in sectia de politie, am avut impresia ca are birou acolo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus aia nu a fost amenda penala ci administrativa probabil.

Edit ca am incurcat oile nitel. Revin cu explicati.

De asta nu ai avut castig in instanta pt ca e dreptul procurorului sa o dea.

Cum e si la cazul asta.. s-a recuperat prejudiciul, fapta prezinta pericol social mic etc procurorul poate in cazul asta sa dea o amenda administrativa si un NUP. Adica, l-am tras de urechi si probabil o sa se invete minte din asta prin amenda asta.

 

Pt fiecare sectie e delegat un procuror insa el nu are birou acolo  [:)]  adica nu sta numai acolo.

Politistul are un punct de vedere dar decizia e a procurorului.

Sunt procurori care nu dau 2 bani pe parerea unui politist. Oameni si oameni depinde cum nimeresti. 

Oricum in ziua de azi nimeni numai face nici o recomandare fara probe sau dovezi, fara a fi acoperit. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, e zi de karate si inot azi si e fiecare cu echipamentul ei... cu aia mica taras urland ca vrea si ea la karate dar nu are varsta si nu intelege.,.. brrrr abia astept sa-i vad mari!!!

Scriam ca amenda merge la administratia financiara bla bla bla si te executa silit sau se transforma in zile de inchisoare. Dar asta e doar pt amenda penala. Le-am confundat si nu vroiam sa ramana asa pt ca nu e corect. 

Amenda administrativa se da cand dosarul se claseaza, se da nup etc. 

Amenda penala o da doar judecatorul, ramane in cazier si se da cu executare silita sau se poate transforma in zile de inchisoare ... depinde de caz.

Amenda administrativa...e doar o amenda. Numai stiu daca apare in cazierul fiscal... 

Oricum e bine sa o platesti ca statul nu pierde niciodata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, eu am stat 5 ani acasa cu ambii copii.

Timp in care s-au schimbat codul penal, procedura penala, codul civil, exprem de multe legi, proceduri... ufff. 

Inca nu sunt f stapana pe informatii, sigura pe mine.

Dar incetul cu incetul parca prinde contur si am revenit pe baricade.

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, eu am stat 5 ani acasa cu ambii copii.

Timp in care s-au schimbat codul penal, procedura penala, codul civil, exprem de multe legi, proceduri... ufff. 

Inca nu sunt f stapana pe informatii, sigura pe mine.

Dar incetul cu incetul parca prinde contur si am revenit pe baricade.

[flo2]

Te inteleg. Si eu am stat 5 ani acasa. Cind am inceput munca parca aterizasem pe alta planeta. Ca sa nu mai spun ca atunci cind am plecat eu in concediu eram printre cele mai tinere angajate, cind m-am intors eram printre cele mai batrine (sau asa mi se parea mie, ca avem colegi cu 10-12 ani mai tineri ca mine [bib] ).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...