Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Bella, deja artificii ? La mine e liniste si noapte. Placinta cu vișine se coace in cuptor. Suparatul doarme uitandu-se "atent" la TV.

 

Am scos samburii celor 10 kg de visine cu scula aceea minune, care scoate cate 4 odata. Un miracol e scula aia, o recomand cu caldura ...m-am uitat la TV in timp ce clantzaneam cu ea, nici ju am simțit cand a trecut timpul.

 

Apoi am facut placinta cu cirese a Jamilei ...va spun eu maine ce a ieșit. 

eu vreau sa stiu ce ai facut cu restul de 9 kg. de visine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si la noi bubuie de ma sperie si pe mine darmite pe caine. 

 

trag astia niste artificii de te simti ca printre bombe. astazi am inteles de ce nici mie nici cainelui meu nu ne plac artificiile. unele sunt frumoase intradevar dar in rest  esti ca pe campul de lupta.   chiar miroase a praf de pusca. 

nu mai spun de zgomot! si nu sunt inca baba batrana.

 

imi plac artificiile organizate . stau cu gatul lungit pana se termina pentru ca sunt facute in asa fel sa te incante. nu iti bubuie nici urechea dupa ce le vezi.  dar la noi au dat liber la artificii  si fiecare face dupa cum ii vine in sange.!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, da, excursia e prin agentie, dar nu e prima de genul asta pentru mine. Nu cunosteam pe nimeni la plecare, dar grupul e ok.

 

Am zis ca nu m-as mai intoarce in Spania pentru ca am vazut ce-am vrut, si asta e o concluzie pe care o trag la sfarsitul unei asemenea excursii. De ex in Franta m-as mai duce doar la Paris (de fapt am mai si fost de 2 ori), dar nu in alta parte, pe cand in Italia m-as mai duce oriunde. In sudul Angliei nu mai vreau, dar la Londra oricand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie Altzheimer-ul asta mi se pare mai ok ...daca pot spune asa ...ok, pentru ca nu prea stii ce e cu tine, nu te afecteaza cat de ingrijit sau neîngrijit esti ...azilul este o instituție care se potrivește acestei boli.

 

Mai rau este de cei lucizi, care se vad in imposibilitatea de a avea grija de ei ...ca nu ai vrea sa ceri ajutor, sa deranjeazi copiii dar totusi ai standarde de viata pe care doresti sa le obtii de la instituțiile pe care le plătești. Iti dai seama ca viata ta, calitatea ei, costa ...in plus, nu stiu cum e pe aici sau prin alte tari,  dar in Romania,  azilul are de toate ...si lucizi, si bolnavi terminali, si batrani părăsiți si pe picioare dar foarte batrani, si oameni cu pareze...e greu sa te resemnezi in asa colectiv.

 

Mintea, asta este cea care nu îmbătrâneste ...si daca la 40 de ani, asta este un asset, la 60 devine un inconvenient. 

 

Tata mereu a spus ca el nu vrea sa trăiască mult, vrea doar sa plece primul ...ii era frica de singurătate ...pe măsură ce povestesc despre el imi dau seama ca de multe i-a fost frica ...de unele a scapat, de altele nu ...si parea un om asa de puternic,  fara frica ...

Ma regasesc mult in fricile lui ...si din experienta lui, imi dau seama ca nu pot evita nimic, degeaba mi-e frica ...

 

Daca am putea sa ne controlam trairile,  ce bine ar fi ...sa le controlam cu mintea, sa le anihilam cu judecata ...

 

 

ooo, mie Alzheimerul si dementa in general mi se par foarte triste, la fel de triste ca si a ramane intr-un pat sau un scaun cu rotile fara sa mai stii ce se intampla in jurul  tau.

De aia imi voi face la notar un plan, in caz ca se intampla ceva si intru in coma sa ma deconecteze dupa un timp scurt, nu sa stau cu tuburile in mine.

vad aici oameni care in urma accidentelor sau a AVC-urilor/tumorilor etc ajung sa fie niste legume, nu mai stiu pe ce lume sunt samd, no thanks.

La Alzheimer e mai usor, daca o sa inceapa iau cateva pastile si voila,  end of story cand toti suntem fericiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ooo, mie Alzheimerul si dementa in general mi se par foarte triste, la fel de triste ca si a ramane intr-un pat sau un scaun cu rotile fara sa mai stii ce se intampla in jurul  tau.

De aia imi voi face la notar un plan, in caz ca se intampla ceva si intru in coma sa ma deconecteze dupa un timp scurt, nu sa stau cu tuburile in mine.

vad aici oameni care in urma accidentelor sau a AVC-urilor/tumorilor etc ajung sa fie niste legume, nu mai stiu pe ce lume sunt samd, no thanks.

La Alzheimer e mai usor, daca o sa inceapa iau cateva pastile si voila,  end of story cand toti suntem fericiti.

lucrezi in domeniul medicinii, ar trebui sa fi activa, de ce crezi ca boala asta nu poate fi eradicata?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt ca nu vad sa o fi eradicat cineva pana acum :)))))

si ca pe langa Alzheimer mai exista alte demente.

 

Sotul meu face acum un curs despre dementa, a explicat profesorul ceva acolo, o chestie la care nu m-am gandit niciodata.

Nu mi-a trecut prin cap ca pt pacientii cu dementa fiecare zi e un stres. Sa te trezesti in fiecare zi fara sa ii cunosti pe oamenii din jurul tau chiar daca sunt aceeasi, sa vina la tine un necunoscut, sa te dezbrace, sa te spele, sa te imbrace, sa te ia la plimbare samd...pe langa faptul ca multi se intorc in copilarie si o asteapta pe mama sa vina, sau stiu ca trebuie sa isi ia sora de la gradinita si tu nu ii lasi....e groaznic, mi se pare exrem de trist.

Chiar spunea ca s-a facut aici o petrcere mare de ziua unui batrnel cand implinise 100 de ani, batranelul dement, s-au adunat si primarul, a adus si cor, toti veseli, a spus profesorul asta ca toata petrecerea aia a fost un mare stres pt batran si ca asa ceva nu se face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...