Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Leti, mie cand mi-au bulit un troller (aici, la Barcelona, unde-s si-acum si astept sa decolez) am facut reclamatie la intoarcere (e drept, l-am declarat bulit la drumul de intoarcere, ca sa nu ma intrebe de ce nu l-am declarat aici). Era nou-nout, la primul drum, si dupa cateva saptamani mi-am recuperat exact cat dadusem pe el. Nu stiu cum se calculeaza in cazul unuia mai uzat. Reclamatia se face inainte de iesirea din aeroport, adica imediat dupa ce se recupereaza bagajul, nu cand ajungi in zona unde sunt asteptati pasagerii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Am citit zilele astea dar am fost numaiintr-o alergatura si n-am avut energie sa raspund. Am fost la Sighisoara cateva zile, dar barbatul anxios ca pleaca iar la contract mi-a facut nervii praf si pulbere. Ma rog, asa face de fiecare data, ar fi trebuit sa ma obisnuiesc :) dar nu.

Ieri a reveni Carla din tabara, s-a simtit bine dar nu foarte, ca a fost tabara mare cu sute de copii. La anul a zis invatatoarea ca va evita genul asta de tabara, din fericire, nici ei nu I-a placut. Dar a fost ok, a venit cu toate hainele (ba chiar si un tricou in plus!!), acum e cu taica-su pe-afara sa petreaca timp impreuna ca la 2 pleaca spre aeroport. In urmatoarele luni deci o sa imi fac veacul prin Germania, in Frankfurt, cine se inscribe la cafea? :D Anunt din timp cand vin :)  ai auzit, Helbi?

 

Am auzit si ma bucur mult!!!! Da de veste si las nr de tel. Doar intre 25 iulie si 17 aug nu sunt...poate ne vedem si pe 16 aug la Buc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola!

 

Eu am casa vraiste ca am fost toata ziua pe afara. Copii au cazut rapusi care pe unde a putut. A fost iar cald si bine asa ca s-au jucat prin gradina, s-au udat, au stat la soare si pe la 6 am plecat la o plimbare lunga pana la o ferma cu cai. Am aflat din ea din pliantul cu taberele de vara. Mai vazusem caii in departare dar nu stiam ca acolo se pot antrena la sarituri la obstacole. Ne-am mai oprit si la un loc de joaca, au mancat cirese si sarate si cam gata ziua. De abia le-am adus acasa. Cea mica gata sa faca pipi pe ea. Avea o salopeta si un bolero pe care in ultimul moment a reusit sa le dea jos si sa evite dezastrul. Surorile s-au cracanat de ras ca a trecut un biciclist pe strada si i-a vazut fundul. Draga de ea, nu stia ce sa mai faca. Sa se bucure ca nu a facut pe ea sau sa planga ca radeau de ea. Cea mare se vaita de burta. I-am facut un ceai si s-a dus cuminte in pat. Cele mici au mai mancat o tura si au adormit in living.

 

Elyda, buna strategie ai avut. Eu cred ca e meritul stau ca ti-ai tocit nervii si gura pe ei. Si ale mele fac diverse dar se pun multe resurse la bataie ca sa invete ei sa faca ceva la varste normale, nu fragede. Piticania mea vroia azi sa taie cartofii in cubulete pentru piure. S-a convins ca nu poate. Mijlocia si-a facut omleta vineri. Povestea mama unei fetite fosta colega de gradinita cu ea ca fata isi face ou ochi. Si a mea s-a ambitionat sa invete si ea ca-i cu un an mai mare.

De ceva timp isi pun cereale singure dimineata si doamne ce bine este sa nu cobor la ele cheauna de somn.

 

Ah, pe aici se dau bani copiilor pentru ca din folclor auzi de cazuri cu parinti denuntati la protectia copiilor ca au exploatat odraslele punandu-i la spalat vase sau sa duca gunoiul. Asa mai bine le dai ceva maruntis si ei invata sa faca treburile casnice. Si sa gestioneze banii. Ca daca au venit nu le mai cumpara parintii inghetata in we la magazin ci si-o cumpara ei ca doar au bani. Sau daca-s zgarciti se satura de inghetata acasa si din banii stransi isi iau diverse prostioare la magazine.

 

Si eu ziceam ca mergem la un lac. Dar pe terasa e mai simplu. Ba un suc, ba o inghetata, ba toaleta in casa. Asa am avut timp si sa pregatesc pranzul, sotul sa spele masinile. Aici nu sunt lacuri cu ceva amenjat, sa se platesca intrarea. E parcare, plaja dar nu poti cumpara mancare sau bautura. Si cum magazinele sunt inchise azi daca n-ai totul pregatit din timp e cam aiurea sa mergi si sa vii acasa sa mananci.

 

Letitia dar ce ghinion pe ei. Au gasit ceva la video? Noi sambata trecuta am bifat recordul la cate dadusem disparute. Cumva a gasit cea mare telefonul, eu am gasit cheia de la camera din garaj care e si cheia de la casa. Mijlocia si-a gasit o luminita. Si vineri seara am descoperit cardul de cantina si cheia de servici frumos inchise intr-un buzunar din ghiozdanul de gradinita al piticei (dupa ce 2 zile am crezut ca le-am pierdut la plaja si mai sa ma intorc sa incepem sa cautam cheile pe plaja). Numai bine ca uitasem cardul din aparatul foto la servici si peste we nu aveam cum sa intru fara cheie ca nu aveam sperante ca e cineva pe acolo. Si acum pe seara mergand spre ferma am descoperit trotineta piticului aproape de un loc de joaca. Ori ea a uitat-o, ori alt copil a luat-o pana acasa la el dupa care a parcat-o pe aleea pietonala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, si eu zic ca ai facut foarte bine ca nu ai mai carat fata pe la obiective tursitice ...eu nu stiu cat se bucura un copil de 15 ani de castele si muzee ... 1 luna de ruine, normal ca vrea acasa. Poate de aia i s-a facut dor ... 

 

Eu v-am spus cum la 15 ani ma carau ai mei prin tururile Romaniei si eu dormeam dusa in masina ...ia sa ma fi dus la strand ???

 

Imi pare rau pentru ea ca a prins caldurile alea ...cred ca in mintea ei frageda, se mira cum de nu ati descoperit aerul conditionat ...motivatiile financiare cred ca le intelege greu, mai ales ca va fierbe de 1 sptamana cel putin.

 

Am mai retinut asta cu neimplicarea in treburile gospodaresti ...tare ma macina chestia asta, o fi treaba de educatie sau de personalitate. Copii ca ea ajung in dorm, la college si traiesc pe langa altii ca Bianca sau Trubadore si nu cred ca e foarte placut pe langa ei. Dar Bianca ce a spus, la ei acasa cum era ? Macel ??? Sau se ocupa vreo Vasilica de resturile lor ? Sa nu-mi spui ca pe mama fetei o cheama Vasilica si isi traia soarta cu resemnare. [:)]

 

Madam Elyda, ia baga-ne si noua o lectie de educatie ...ce marca de bice folosesti Soro, de sterg praful la 15 ani ...vreau si eu unul, platesc in plus daca trebuie ... [flo2]

Buflea, in primul rand: Bianca la ei acasa nu a mancat NICIODATA la pranz. Venea de la scoala, mama fetei statea numai acasa si nu i-a dat odata in 14 zile sa manince. Dimineata o trezea la 5 sa-si faca micul dejun pt scoala....cu care "traia" teoretic oina la cina. Practic, Bianca mergea si-si cumpara sa manince , ca nu rezista atitea ore nemancata. La noi e regula: cand venim la prinz, ca e ora 14 sau 15 mancam...se intampla ca seara sa nu mancam, sau sa luam ceva usor...

 

Apoi, acasa, nici Bianca nu era usa de inchinat, pana acum vreun an si ceva cand am decis: eu fac curat in toata casa si ea la ea in camera. Baga aspiratourul,sterge pe jos si praful. Doar geamurile nu o las ca stam la etajul 7 si-mi e teama. Azi, Bianca n-a mai suportat sa-si vada camera ca la balamuc (si ea doar a intrat sa-si ia carti, caiete si haine sapt asta...si I-A FACUT PARUL...o saptamina nu a fost in stare sa-si aranjeze patul si A BAGAT ASPIRATORUL. Iar americanca se uita ca Bianca:-(

 

Eu consider ca e rusinos ca fata sa nu fii in stare macar sa pastrezi ordinea, daca nu vrei sa o faci. Nu as fi pus-o nici sa puna masa, nici sa dea cu aspiratorul. Bai frate, da o sapt intreaga sa nu intrebi nimic nimic???? 

 

Azi m-au apucat nervii si pe mine si pe Bianca. V-am zis ca m-am dus cu ea la magazin si i-am cumparat numia ce a vrut ea de mancare. Si azi am gasit la,cos mancarea primita la pachet pt 2 zile.  Bataie de joc! Bianca s-a enervat mai tare ca mine. Iar noi nu consumam ce si-a dorit ea, adica aprizer. Deci, ce am luat ajunge la gunoi! 

 

A vrut ciocolata...a mancat-o singura fara macar pe Bianca sa o intrebe daca vrea o bucatica. Pai asa se face? Iar azi cand a auzit ca nu mai e inghetata mi-a zis ca ea a mancat doar una Au fost 4 in cutie...ea una, eu una si probabil Bianca 2... I-a picat sistemul, cum am indraznit si noi sa mancam din inghetata.

 

Nu stiu, nu am fost niciodata in America, nu vreau sa judec pe nimeni, dar pur si simplu e...din alta lume!

 

------

 

La catarat azi am ajuns degeaba. Pt ca dupa 35 grade au inchis. Ne-am trezit singure colo, am sunat si n-au voie sa tina deschis la asa temperaturi, e periculos pt corp. Asa ca, i-am bagat la film si apoi am facut gratar la prietena mea. O sa o duca Bianca la catarat vineri, ca cica ea acolo nu are asa ceva in zona. Pana vineri au program full

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leti, mie cand mi-au bulit un troller (aici, la Barcelona, unde-s si-acum si astept sa decolez) am facut reclamatie la intoarcere (e drept, l-am declarat bulit la drumul de intoarcere, ca sa nu ma intrebe de ce nu l-am declarat aici). Era nou-nout, la primul drum, si dupa cateva saptamani mi-am recuperat exact cat dadusem pe el. Nu stiu cum se calculeaza in cazul unuia mai uzat. Reclamatia se face inainte de iesirea din aeroport, adica imediat dupa ce se recupereaza bagajul, nu cand ajungi in zona unde sunt asteptati pasagerii.

Cui se face reclamatia? Aeroportului sau companiei aeriene? Oricum pentru ei e prea tirziu, nu au stiut, insa e bine de stiut pe viitor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, nu imi vine sa cred ca o scula lan5 sa si faca micul dejun, si nu i dadea sa manance. Da americanca manca la pranz?

daca a aruncat mancarea cumparata la cos, ea ce a manacat?

nu imi plac schimburile astea de copiii. Da deloc deloc. Sa stai 2 saptamani in casa unor necunoscuti, cu care poate nu rezonezi e groaznic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, pandispanul meu e natur, e baza, tu trebuie sa adaugi ce arome vrei: vanilie pt caise, portcoale, lamaie etc :). 

In alta ordine de idei, eu baniesc ce are suparatu :)))) : pai copiii sunt pleati si tie iti arde de mangaiat oua de gaina, de facut pufosenii samd :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...