Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mcoca, baiatul unei prietene roamnce cunoscuta aici a mers 10 luni in shimb de experienta in SUA. Cred ca s-a intors deja dar eu nu l-am vazut. Prietena imi spunea ca lui i-a placut foarte mult. Dar vorbim de un copil independent, care facea de toate.

 

Helbi, dar dupa astfel de experiente nu se trimite un feed-back, nu se discuta ce s-ar putea imbunatati pe viitor? mie asa mi s-ar parea normal. Nu are sens sa ne ascundem dupa deget. Iar niste reguli de bun simt ar trebui scrise intr-o brosura pentru cei care nu au cei sapte ani de acasa. Pana la urma nici nu mai conteaza daca sunt parintii de vina, daca asa e caracterul copilului. Impresia proasta ramane oricum ar fi. Dar poate lor nu le pasa ce lasa in urma, poate nu stie sa lase loc de buna ziua. Pana la urma cred ca e o experienta tare folositoare pentru Bianca pe viitor cand poate va locui impreuna cu colegi in campus sau intr-un apartament.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Helbi, nu imi vine sa cred ca o scula lan5 sa si faca micul dejun, si nu i dadea sa manance. Da americanca manca la pranz?

daca a aruncat mancarea cumparata la cos, ea ce a manacat?

nu imi plac schimburile astea de copiii. Da deloc deloc. Sa stai 2 saptamani in casa unor necunoscuti, cu care poate nu rezonezi e groaznic

Coca, le trezea la 5 pe amandoua sa-si faca pachetul pt scoala. La 6. si putin trecea Scoolbus-ul. Copii stau in scoala putin la astfel de schimburi. Cand sunt plecati in excursii primesc cate 5-10 euro/dolari sa-si ia ceva. Asa a primut si americanca sapt trecuta miercuri. I-a bagat si pe ai ei si pe ai unei colege in buzunarul din fata de la blugi si...i-a pierdut Asa ca le-au cumparat Bianca si prietena ei ceva de mancare. 

 

Nu, nici americanca nu manca la pranz. La ei in casa nu se manca de pranz iar Bianca e ca mine, nu cere chiar de lesina de foame.

 

Mai, sa stii ca au si parte buna schimburile astea. Eu sunt pt ele. Fata am mai scris, e ok, nu-mi face pb. Nu bea, nu a cerut sa iasa singura afara. Aseara cand plangea si eu ii spuneam ca din pacate nu am gasit inFra nimic unde serbaunamericanii ziua si ca incerc totusi sa o fac sa se simta bine, chiar daca o inteleg ca vrea acasa, mi-a spus ca se simte bine aici. Azi a confirmat asta si prietenilor nostri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, si Bianca mi-a spus ca daca nu eram eu, nu s-ar mai fi intors din America (bine, nu stiu cum putea sa ramana). Dar ea e independenta de mult timp. Uite, in 3 sapt termina clasa a 9-a si ma pun singura la colt ca de vreo 5 ani nu stiu decat suuuuuumar ce face la scoala. Eu nu mai stiu de prin clasa a 2-3 a ce inseamna corectat de teme. Si a terminat scoala primara prima pe scoala! Eu faceam in Ausbildung atunci si pur si simplu nu aveam  timp decat de casa si invatat pt examene. Pe  ea. Amotivat-o motivatia mea de a lua examenele. Asa un an bun am avut amandoua atunci!

 

Cand am fost bolnava, operata, cu lista si geanta de cumparatri mergea la Lidl, si nu avea decat 9-10 ani. Ma suna, ii explicam fiecare produs unde-l gaseste. 

 

De vreo luna a invatat sa faca clatite (eu nu stiu, nu-mi ies)... Si face din alea aruncate.

Mai stie sa faca omleta, pizza, friptura, cartofi la cuptor, cupcackes...nu se omoara cu gatitul. Dar nici nu v muri de foame daca nu voi fi Acasa. De incalzit, incalzeste la microunde...sau cuptor, daca are ceva de facut la el.

 

Fata asta, avand mama casnica (provine dintr-o familie instarita. Tatal are o firma de IT, cred ca e freelencer ca lucra mai mult de acasa) nu a fost invatata probabil,sa faca ceva.

 

Bianca a mai fost si in Ro intr-un schimb din asta si a fost f ok.

Si s-ar mai duce!

 

Uite, chiar ar fi bun un feedback dupa ce pleaca si ei...chiar sunt curioasa daca se va face ceva. Insa, atata timp cat copilul nu creaza probleme nici grupului si nici familiei gazda, nu prea cred ca intereseaza pe cineva ca nu a ajutat cu nimic in casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, si Bianca mi-a spus ca daca nu eram eu, nu s-ar mai fi intors din America (bine, nu stiu cum putea sa ramana). Dar ea e independenta de mult timp. Uite, in 3 sapt termina clasa a 9-a si ma pun singura la colt ca de vreo 5 ani nu stiu decat suuuuuumar ce face la scoala. Eu nu mai stiu de prin clasa a 2-3 a ce inseamna corectat de teme. Si a terminat scoala primara prima pe scoala! Eu faceam in Ausbildung atunci si pur si simplu nu aveam  timp decat de casa si invatat pt examene. Pe  ea. Amotivat-o motivatia mea de a lua examenele. Asa un an bun am avut amandoua atunci!

 

Cand am fost bolnava, operata, cu lista si geanta de cumparatri mergea la Lidl, si nu avea decat 9-10 ani. Ma suna, ii explicam fiecare produs unde-l gaseste. 

 

De vreo luna a invatat sa faca clatite (eu nu stiu, nu-mi ies)... Si face din alea aruncate.

Mai stie sa faca omleta, pizza, friptura, cartofi la cuptor, cupcackes...nu se omoara cu gatitul. Dar nici nu v muri de foame daca nu voi fi Acasa. De incalzit, incalzeste la microunde...sau cuptor, daca are ceva de facut la el.

 

Fata asta, avand mama casnica (provine dintr-o familie instarita. Tatal are o firma de IT, cred ca e freelencer ca lucra mai mult de acasa) nu a fost invatata probabil,sa faca ceva.

 

Bianca a mai fost si in Ro intr-un schimb din asta si a fost f ok.

Si s-ar mai duce!

 

Uite, chiar ar fi bun un feedback dupa ce pleaca si ei...chiar sunt curioasa daca se va face ceva. Insa, atata timp cat copilul nu creaza probleme nici grupului si nici familiei gazda, nu prea cred ca intereseaza pe cineva ca nu a ajutat cu nimic in casa.

 

Otilia, si Bianca mi-a spus ca daca nu eram eu, nu s-ar mai fi intors din America (bine, nu stiu cum putea sa ramana). Dar ea e independenta de mult timp. Uite, in 3 sapt termina clasa a 9-a si ma pun singura la colt ca de vreo 5 ani nu stiu decat suuuuuumar ce face la scoala. Eu nu mai stiu de prin clasa a 2-3 a ce inseamna corectat de teme. Si a terminat scoala primara prima pe scoala! Eu faceam in Ausbildung atunci si pur si simplu nu aveam  timp decat de casa si invatat pt examene. Pe  ea. Amotivat-o motivatia mea de a lua examenele. Asa un an bun am avut amandoua atunci!

 

Cand am fost bolnava, operata, cu lista si geanta de cumparatri mergea la Lidl, si nu avea decat 9-10 ani. Ma suna, ii explicam fiecare produs unde-l gaseste. 

 

De vreo luna a invatat sa faca clatite (eu nu stiu, nu-mi ies)... Si face din alea aruncate.

Mai stie sa faca omleta, pizza, friptura, cartofi la cuptor, cupcackes...nu se omoara cu gatitul. Dar nici nu v muri de foame daca nu voi fi Acasa. De incalzit, incalzeste la microunde...sau cuptor, daca are ceva de facut la el.

 

Fata asta, avand mama casnica (provine dintr-o familie instarita. Tatal are o firma de IT, cred ca e freelencer ca lucra mai mult de acasa) nu a fost invatata probabil,sa faca ceva.

 

Bianca a mai fost si in Ro intr-un schimb din asta si a fost f ok.

Si s-ar mai duce!

 

Uite, chiar ar fi bun un feedback dupa ce pleaca si ei...chiar sunt curioasa daca se va face ceva. Insa, atata timp cat copilul nu creaza probleme nici grupului si nici familiei gazda, nu prea cred ca intereseaza pe cineva ca nu a ajutat cu nimic in casa.

alte bordeie alte obiceiuri [flo2]

aici trebuie sa fi specific in ce astepti sa faca, si spui ce astepti sa faca, adica nu anticipezi ca ea o sa-si dea seama ce asteptari ai tu de la ea, sa sti ca aici copii se implica doar trebuie sa le spui ce sa faca, adica regurile casei tale,

si aici nu ai voie sa lasi copilul nesupravegat pana la 12 ani sa nu mai zic sa-l trimiti singur la cumparaturi te trezesti cu politia acasa si cu cei de la serviciile sociale,

de obicei aici cand incep colegiu deja sant independenti [flo2]  si nici eu pea amea nu o pun sa faca chiar orce, cand am nevoie da ma ajuta, si stie sa faca si mancare si curat dar prefer sa invete, a si daca isi permite mai tarziu menajera cu atat mai bine [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leti, reclamatia se face la compania aeriana. Si nu e tarziu, sa faca asa cum am facut eu, la intoarcere, ca doar nu pacalesc pe nimeni presupunand ca zboara cu aceeasi companie, ca doar ea le-a bulit - la dus sau la intors, nu mai conteaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am ajuns acasa. Dupa ce ca am zburat la ore de-astea cretine, am plecat si cu o ora intarziere - cica a trebuit sa asteptam sa ajunga si bagajele  [batcap] nu zau, da' ce-au facut, s-au oprit la o cafea?!

 

Incerc sa dorm acum un pic (adics pan' la pranz, daca-mi reuseste), ca dupa aia ma iau toti de proaspata si deseara am deja prima deplasare (n-am ce zice, eu cu mana mea am stabilit-o).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, tu vad ca citesti in diagonala. NU se clateste nimic ce se pune in masina de spalat vase :). 

 

La mine in casa sunt 33 de grade

Eu prefer sa clatesc daca am mancat ceva care a lasat sos/ porridge/ grasime ptr ca tot tevile mele le infunda.

 

nu prea am inteles faza cu citittul in diagonala...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu prefer sa clatesc daca am mancat ceva care a lasat sos/ porridge/ grasime ptr ca tot tevile mele le infunda. nu prea am inteles faza cu citittul in diagonala...

 

era o gluma :)

nu le infunda, am masina de 8 ani ... Nu clatesc nimic la mana. O data pe luna o spal cu produse speciale

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...