Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Helbi, si mie mi se pare lipsa de educatie sa faca dezordine, ca asta nu tine de regulile casei ca sa zic asa. Nu cred ca e vreo casa in care regula este: aruncam toate peste tot si nu ne interseaza (desi Patricia s-ar bucura de regula asta  [:)]  [:)] ). 

 

Daca insa familia e instarita, poate au menajera si atunci e obisnuita ca sta cineva mereu dupa ea sa stranga.

 

mie mi se oare benefic schimbul de experienta. Piate ar fi bune niste reguli spuse de la inceput: ne facem patul zilnic, fiecare isi pune farfuria in chiuveta, punem masa prin rotatie etc. oare prietena Biancai ce feedback are despre americanca ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 821
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ioana, prietena Biancai spune acelasi lucru. Cand au luat-o lunea trecuta pe americAnca si au dus-o acasa in loc sa spuna si ea intai un Buna Ziua cand a intrat in casa aia, a  intrebat pe un ton care nu i-a placut deloc tatalui prietenei Biancai : Camera mea unde e??? Iar apoi, in cursul sapt, e ca si la noi....

 

BellaDona, sorry, dar la16 ani sa nu spui buna dimineata, noapte buna, sa nu itzi faci ordine in camera in care stai (ca chipurile, dupa tine preferi sa invete: ce sa invete ca ea e intr-o vacanta continua de o luna de zile...la ora de mathe a avut asa de mult respect pt prof si elevi ca...a dormit putin...What????)....  E total nesimtire. Ca tine de educatie,ca tine de dopil, mie imi e indiferent, dar e si sunt nesimtiti. Si nu le lua apararea, ca zau ca nu stai cu ei in casa...nu cu astia!!!

 

Cu lasatul copilului singur acasa de mic sau trimis cu lista la cump te intreb: Ce ai face sa fii singura cu fata ta (fara sot, DA???), tu operata si nevazand nimic???? ( ca tu vb ca sa nu adormi, dar tu povestea mea nu o stii).  Daca nu ai rude, nu ai la cine apela, dar ai noroc de un copil descurcaret si independent, nu l-ai trimite la cumparaturi? Sau ce solutie ai fi gasit tu? Iar cu lasatul singur si sunat politiei s-a mai discutat si la noi copii merg singuri la scoala de mici, clasa 1-2 , deci 6-7 ani, ca parintii sunt mai ocupati sa mearga la munca decat sa o arda pe acasa doar sa faca pe taximetristul copilului.

 

Azi-noapte Biancai i-a fost fff rau, a vomat cred ca de cel putin 10 ori, n-am dormit nici una nici un minut. Ea e acasa acum, americanca a zis ca stie sa ajunga la scoala  si inapoi acasa. Nu are decat sa se urce in tramvai (la fel facea si Bianca in America, venea singura, cand ea avea antrenamente) si sa coboare in fata scolii/casei. I-am pus sa manance iaurtul cumparat la cererea ei (noi nu mancam iaurturi)... La pus la loc in frigider (macar pe asta INCA nu l-a aruncat la cos). Deci, merg cu ea, cumpar numai ce vrea ea pt ea, ca noi consumam alte produse din care evident ca, daca vrea, isi ia, si ea arunca la gunoi/le lasa sa se strice in frigider. Ce e de facut in cazul asta??? Ca eu ma simt depasita de situatie.

 

Uita-te la ce scrie Ioana de P. Si are doar 5 ani!!!! Sau Elyda cu copil cam de varsta americancei....Nu, mie nu mi se pare normal sa fii nesimtit!!! Bianca i-a scris inainte de America 4 emailuri, ca au trebuit sa-i contacteze. Nu a raspuns la nici unul!!! Se scurtase timpul si nu stiam ce sa facem. Am scris apoi tatalui, ca l-am gasit pe FB...aveam nevoie de niste date ale ei/lor pt formularele de viza....si asta e normal la voi? Sa nu raspunda la mailuri? Ca inteleg ca le au deschise non stop, ca asa comunica/trimit/primesc teme, proiecte...Ma repet, nu stiu cum e acolo, dar, daca asta e "normalitatea" mie zau daca imi place si mi se potriveste.

A avut in A,erica un accident, a intrat cu capul intr-o lanterna, a avut comotie cerebrala...a durat ceva sa se refaca...am aflat atat de la tata, cand i-am cerut in scris acordul,sa o ducem la strand/catarat. Mi-a spus ca "ii da voie ei" sa-mi spuna ce s-a intamplat, el a precizat doar ca avut comotie si ca acum e mai bine. Nu era normal ca el ca parinte sa ma informeze pe mine mai in amanunt ce s-a intamplat si la ce sa fiu eventual atenta???

 

Iar eu prefer sa imi invat copilul una alta, ca pt el si viitorul lui le stie.  Ce e asa rusinos sa stie sa dea cu aspiratorul, sa-si faca la nevoie ceva de mancare, sau sa ajute la curatenie??? Fara bani, ca nu sunt adepta acestui stil! Face parte din familie, familia noastra are 2 persoane, iar apart 2 camere. De ce ar trebui sa-i dau bani ca sa duca gunoiul jos, cand oricum coboara sa plece la scoala si trece pe langa ghena? Ii cad galoanele? Din fericire, vad ca mai sunt multe alte mamici care gandesc si procedeaza la fel cu copii lor. Te pomenesti ca maine poimaine auzim ca-i exploatam la 16 ani ca-i punem sa ajute prin casa?!

 

 

Da, sunt f bune schimburile astea. Vad si invata (cine are interes) lucruri noi, cunosc alte culturi, alti oameni, pot sa vada ce li s-ar potrivi si ce nu. De ex Bianca a spus ca i-ar place sa faca un Master in America, sa faca concedii acolo, dar nu i-ar place sa traiasca acolo. A spus-o la 15 ani. Nu stiu ce-i ofera viitorul si daca nu-si va schimba parerea mai tarziu. Dar ea ar mai vrea sa mai participe si alta data la schimburi din astea (care f ieftine nu sunt). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata!

 

ioana, ce putin a mai ramas! incepem numaratoarea inversa! asadar azi -  10! 

 

eu vin dupa un week-end ploios si racoros. a fost tare bine, dupa ce vineri am stat in pat. nu am fost in stare nici sa merg la birou.

acum sunt mai bine si sper sa o scot la capat si cu saptamana asta. duminica plec la mare tura II.

 

am citit  dar ati scris asa de mult ca am retinut doar diferenta praf de copt/bicarbinat, regulile de functionare care exista sau nu in casele noastre, pataniile lui Mr. de Letitzia cu documentele...si am sesizat o urma de scandal, dar am trecut usurel peste- sunt prea noua pentru dispute.

 

sa aveti o saptamana minunata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, unde a fost Ana in tabara ? Si cum de ati ales tabara asta si nu alta ...

Care sunt criteriile de a alege o tabara pt copii, in Romania ? Prieteni, cunoscuti, recomandari, profesorul responsabil ???

 

La Arieseni. La granita intre jud. Alba si Bihor.

A mers cu invatatoarea ei (un prim criteriu) intr-un loc unde aceasta face tabere de mult timp (alt criteriu)- si Teodora a fost acolo, a avut aceeasi invatatoare-, au mers multi colegi si in special prietenele ei (alt criteriu), stiam ce activitati vor avea (alt criteriu). In fiecare zi aveau excursii/drumetii, au fost la Pestera ursilor, Ghetarul Scarisoara, Salina Turda, inca o pestera, Cetatea Alba Iulia, etc. Plus concursuri (tir cu arcul si alte jocuri), dupa varsta lor. Si discoteca in fiecare seara (de fapt atractia principala).

Invatatoarea asta are mai multe locatii, nu merge ani de zile in acelasi loc, sa nu se plictiseasca. Le schimba. Sunt pensiuni, probabil adaptate pe tabere cel putin in vacante.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...