Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Totul despre HPV


Recommended Posts

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu ma speriasem initial de cancer de coluterin, dar mi-am dat seama ca e ca povestea cu drobul de sare.... asa ca m-am liniștit.  :)

 

 

La asta ma refeream si eu cand spuneam ca mi-e teama sa nu faca ravagii in colul meu!

Sunt foarte intrigata ca m-am pricopsit cu el (eu am facut un test pur si simplu, fara pap modificat, doar ca am auzit eu povesti), nu pricep cum si in ce fel. Pana la urma, desi mi-a fost greu sa accept ca il am, am acceptat, ce naiba sa mai fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La asta ma refeream si eu cand spuneam ca mi-e teama sa nu faca ravagii in colul meu! Sunt foarte intrigata ca m-am pricopsit cu el (eu am facut un test pur si simplu, fara pap modificat, doar ca am auzit eu povesti), nu pricep cum si in ce fel. Pana la urma, desi mi-a fost greu sa accept ca il am, am acceptat, ce naiba sa mai fac.

 

Mie mi-a explicat dr ca e posibil sa il am du mult, adica dinainte sa il descopar la analize, se mai poate activa uneori,  dar avand n vedere ca de atata tp nu am patit nimic... oarecum m am linistit... am controlat rana si nu s-a agravat.... asa ca prefer sa gândesc pozitiv 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

buna ziua!

 

eu deabia acum am vazut subiectul. poate ca este utila cuiva si experienta mea...asadar intre decembrie 2011 si septembrie 2014 am facut pap+colposcopie +genotipare de multe ori, foarte multe.

de fiecare data rezultatul era acelasi - adica 10 tipuri de HPV prezente, toate din cele care nu dau veruci sau alte vegetatii ci doar cancer de col uterin.

in acesti ani am facut nenumarate tratamente locale cu ovule, tratamente pe cale orala si o interventie chirurgicala+biopsie (care a iesit bine).

tratamentul care a dat roade la mine a fost asa:

aplicatii aldara pe col la 2-3 zile -15 sedinte

pentru imunitate imunostim+catinofort+betacaroten+echinaceea - trei luni (unele se iau 10 zile se face pauza...)

in final am scapat de hpv, dar rana pe col inca mai este - dar nu asa extinsa.

ideea e ca nu m-am mai ocupat de ea pentru ca ar fi trebuit o noua interventie si eu imi doream un copil. dupa ce o sa nasc, am sa repet iar toate investigatiile si o sa vad ce mai e de facut.

dr. m-a avertizat ca aceasta sarcina poate reactiva hpv-ul, si mai ales o eventuala nastere naturala asa cum mi-as fi dorit eu.

pana nasc nu ma mai gandesc la asta, dupa o sa vad...

 

sanatate tututor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu cum ai descoperit ca il ai daca nu ai facut testul?

Eu nu mai pricep: se poate elimina sau doar inactiva?

 

Am mers la un control ginecologic, pentru ca doream sa raman insarcinata, si d-na doctor a descoperit papiloame intravaginale. Le-a cauterizat chimic, se pare ca nu s-au mai refacut. Mi-a spus ca nu are rost sa fac tipare, pentru ca tulpinile care dau papiloame nu dau cancer si invers.

 

Partenerul nu a avut niciodata nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Eu am 23 de ani si am fost diagnosticata cu LSIL si HPV tulpina 31 cu risc mare, ceea ce mi.a provocat o rana pe col si ulterior am facut operatia de ERAD , am 2 saptamani de la operatie, totul a decurs foarte bine, fara dureri, iar ieri am luat si rezultatul de la biopsie dupa lungi emotii. Am fost un caz fericit si mi a iesit CIN1 (displazie usoara), multumesc lui Dumnezeu. In continuare iau isoprinosine pt hpv. Doctorul mi a spus ca prin operatia de Erad in proportie de 80% scap de hpv si o sa am si un col curat . Sper ca vitaminele isoprinosine  si operartia sa inlature hpv-ul. Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...