Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mi-am pierdut copilul! Eu m-am pierdut pe plaja! Dar nu la 1Km in larg :)


Recommended Posts

Eu am pierdut-o pe fii'mea de 2 ori, o data cind avea 2-3 ani si a doua oara anul trecut, avea 9. Eu m-am speriat groaznic in ambele dati, ea doar in a doua.

 

Prima intimplare a fost la tirgul de carte din Paris. Lume puhoi. Eram la standul românesc si-l lasasem pe sotul meu cu cei 2 copii. La un moment dat, ma intorc spre el si observ ca nu e Julia. Ne uitam, stinga-dreapta, nimic. Am vazut 2 paznici care tocmai treceau pe acolo, m-am repezit la ei, le-am explicat cum arata si ei au spus ca vor da anunt prin statie. Si deodata o vad pe printesa, ca o floare, nu era deloc panicata, in mintea ei nu se pierduse, ca se intorcea de unde plecase.

 

Anul trecut eram cu amindoi copiii singura in centrul comercial unde mergem de obicei si pe care ei il cunosc foarte bine. Eu am vrut sa intru intr-un butic, ei au vrut sa mearga fiecare in altul. Nu erau alaturate, dar pe aceeasi linie. Am fost de acord. Dupa citeva minute ies dintr-al meu, trec pe linga cel in care trebuia sa fie Julia si n-o vad, ma duc in celalalt si il gasesc pe Alex. Singur! Ce sa va mai povestesc...Am luat magazinele la rind, nu era nicaieri, nu si-o amintea nimeni...Ma gindeam ca poate a iesit si ne asteapta la masina, ne indreptam spre iesire, cind vad o doamna de la Carrefour care vine la mine si ma intreaba daca o caut pe fiica-mea. Uffff! Ce se intimplase? Nu stiu exact cum de nu ne-am vazut, unde era ea, unde eram eu, cert e ca m-a cautat si cum nu m-a gasit a inceput sa plinga. Cineva a dus-o la casa centrala din Carrefour, unde mie nici prin cap nu-mi trecea s-o caut, caci era pe o alee paralela. Si din cauza asta nici n-am auzit anuntul facut. Noroc ca a zis ca aveam un mantou visiniu si astfel am putut fi identificata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe mine m-au pierdut rudele in Gradina Botanica din Cluj, aveam intre 6 si 8 ani. M-au cautat, au lasat mesaj la paznicul de la intrarea cealalta, unde am si ajuns, m-a strigat omul, dar eu, invatata sa nu vorbesc cu strainii, am fugit ca din pusca, nici nu mai stiu cum am ajuns acasa, eram toata plansa si ciudoasa pe rude, care erau deja acasa cand am ajuns eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram mica mergeam in fiecare an cu mama-mea la mare, de la 1 an pana la 14 a fost traditia.

Mama-mea era mare amatoare de plaja, eu evident ma jucam:

Si o data se ridica mama-mea de pa patura si nu ma mai vede. Se uita disperata si nu ma mai vede. Nu ma pierdusem, dar atunci mi-a cumparat un costum de baie fosforescent de cred ca ma vedeau si de pe Marte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am pierdut pe Stefan la Sovata, pe malul lacului. Era o aglomerație îngrozitoare pe scândurile acelea de lemn care constituie plaja. Avea vreo 4 ani pe atunci. Ieșisem din apa și vorbeam sa mergem spre o terasa din complex unde ne aștepta cineva. El a prins ideea, iar când noi am făcut stânga spre locul unde aveam lucrurile, el s-a dus tot înainte. O fracțiune de secunda și am realizat ca nu-i. Am plecat îngrozită printre cearșafuri,  nici ochelarii nu m-am dus sa-i iau ca sa nu pierd timp. L-am găsit relativ repede, plângea și vorbea o femeie cu el, realizase ca se pierduse. Și,  de atunci, am tendinta sa îl țin mereu de mana, deși îmi dau seama ca e cam exagerat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am pierdut amandoi copiii anul trecut in concediu. Am cumparat ceva si pana eram cu fata spre casiera sa platesc au disparut. Am iesit imediat afara sa ii caut si nu erau nicaieri, am intrat apoi in magazin sa ii caut prin labirintul de acolo...nimic. Inapoi afara, prin parcare, pe strada... nimic, nici urma de ei. Magazinul era intre 2 strazi paralele si eu ii cautam in fata, iar ei o luasera spre casa unde aveam cazarea pe strada din spate.

 

I-am gasit cam dupa vreo 30 de minute cand s-au intors inapoi. Am trecut prin stari de panica si disperare, eram cu mana pe telefon sa sun politia cand i-am gasit.

 

Aveau atunci 4 si 6 ani si era a 2-a zi din primul meu concediu ca mama singura ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, mai ales daca sunt mai maricei, invata-i sa va vedeti in ultimul loc unde ati fost toti - in cazul asta pe culoarul mallului. altfel va cautati unii pe altii

 

sau stabiliti de la inceput, intram fiecare in alt magazin si ne intalnim in 15 minute in punctul x - in fata unuia dintre magazine.

 

sper sa te ajute si sa nu te superi ca ti-am scris

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am pierdut-o pe Victoria, insa acum cateva saptamani, ptr o fractiune de secunda ea a crezut ca e pierduta; eram intr-un magazin si am trecut pe langa un stalp imbracat in oglinzi, fiecare pe alta parte a stalpului. Cand am ajuns pe partea cealalta, ea a zis un "Bau" si hai inca o data... eu am crezut ca acum trecem inapoi si facem Bau iar. Ea s-a intors in aceeasi directie si nu m-a vazut, ca eu eram in spatele ei (a fost fara intentie). Cand am zis eu Bau s-a intors cu o fatuca panicata, mai sa planga... o fractiune de secunda si s-a speriat in halul ala. Intotdeauna ii spun ca trebuie sa aiba grija si in magazin; daca ea nu ma vede pe mine, 99% sanse ca nu o vad nici eu pe ea. Insa, eu i-am spus intotdeauna ca daca se pierde sa nu miste nici macar un pas, ca eu stiu unde am vazut-o ultima oara si ma intorc dupa ea, si niciodata nu-mi va lua mai mult de un minut sa realizez ca nu e langa mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pierdut-o la doi ani jumate in Carrefour. La haine.

Am gasit-o privind linistita (si fascinata) la televizoare! 

In celalalt capat.

Acum stie ca nu are voie sa plece de langa mine. Cu nimeni. Trebuie sa ceara voie. Nu am insa incredere ca va respecta asta tot mereu...

 

La mare am patit alta... Eram cu fratele meu mai mic decat mine cu 8 ani. Si tocmai ce invatasem sa arunc oamenii peste cap. El avea (si are) mare incredere in mine, si s-a lasat aruncat, desi pe vremea aia mai avea inca o teama de apa si purta colac.

L-am luat eu, l-am aruncat, am cazut in apa, m-am ridicat, mi-am dat parul de pe fata, m-am sters de apa, am deschis ochii, m-am intors, in loc de frate-meu, din colac ieseau doua picioare agitate, iar mainile care tineau colacul pierdeau priza cu incetinitorul.

A fost amuzant. Pentru mine [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am pierdut cand aveam vreo 19 ani in Muzeul de Istorie a Partidului (Comunist Roman) actualmente Muzeul Taranului Roman.

Socrul surorii mele era director acolo, m-am dus intr-o luni la el (cand era muzeul inchis) si mi-a sugerat sa vizitez muzeul. Era in intuneric muzeul ala, multe holuri si holisoare, catacombe, subsol. Nici tipenie.

M-am pierdut. Am bananait vreo 3 ore. Mi se facuse si frica, eram sigura ca o sa raman sa-mi petrec noaptea cu Ceausestii.

A aparut o luminita. La timp.

===

 

fii-mea cand era mica daca ne intorceam de la cumparaturi si  aveam plase ma tinea de fusta.

La mare stateam numai in fund, cu randul, cu ochii dupa ea. Cand a mai crescut am invatat-o cum sa-si ia repere.

In magazine stabileam un punct de intalnire.

Daca mergeam cu transportul in comun aveam regulile:

- daca se intampla ca tu sa urci si eu nu apuc, te dai jos la prima statie si ma astepti.

- daca ma urc eu si tu nu, ramai in statie si ma astepti.

 

Daca la scoala stii ca vin sa te iau si intarzii nu pleci spre casa ma astepti la cancelarie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...