Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mi-am pierdut copilul! Eu m-am pierdut pe plaja! Dar nu la 1Km in larg :)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi n-am pierdut...insa Ana a fost pierduta de o verisoara de-a mea in Piata Obor. Cineva a dus-o la Politie, iar politia ne-a sunat pentru ca Ana a avut toata copilaria o bratara simpla, din silicon (bine, o mai schimbam din cand in cand, au diverse culori), din cele pe care se insira litere, cu numarul meu de telefon scris cu pixul.

A fost ideea Torei si s-a dovedit (la noi) de folos.

In general am incercat sa anticipam si sa-i explicam ce sa faca in caz de...

In supermarket se ducea la casa 10 si ne astepta (ii place sa umble singura pe la jucarii si carti), oriunde daca se pierde ramane pe loc, fara sa faca un pas ca sa ne caute, stie de mica nr. noastre de telefon, ca pe poezie. Nu cred ca trebuie un mobil...orice adult strain suna de pe telefonul lui cand un copil ii cere ajutorul.

O fosta colega avea o metoda ingenioasa, la mare, cu copilul de 2-3 ani, se legau fiecare de picior cu o lesa. Colega statea linistita la plaja, copilul se juca, cand voia sa plece tragea de lesa...toata plaja se amuza de sistem. Zicea cineva mai sus ca ar fi interzis...de ce?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tata a pierdut-o pe fiica-mea aici, intr-un parculet...avea 4 ani...erau doar ei 2, ea s-a urcat pe tobogan, el 2 secunde nu a fost atent si copila a disparut..a cautat-o peste tot si nimic..s-a gandit insa sa stea sa o astepte, poate revine..a revenit dupa 20 min...a vrut sa mearga singura acasa, dar nestiind drumul, s-a intors inapoi...tata s-a speriat, mai sa faca infarct, asa ca de-atunci n-a mai iesit singur cu ea afara...

 

Mama cumnatei mele l-a pierdut pe nepotel in piata...il tinea si mana si la un moment dat a fugit...avea vreo 3 ani..l-a cautat disperata, nimic..pana la urma i-a venit ideea sa se duca pe la tarabele pe unde mergeau de obicei..si l-a gasit la taraba lui preferata; acolo primea mereu cate ceva....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca ne mai pierdeam, dar acum, cu tehnologia asta, parca mi se pare ciudat sa nu ne folosim de mjloacele mobile... 

 

 

Ciudat zici? Decat sa fie lovit si sa-i fie smuls telefonul din mana, prefer sa nu aiba.

I-am luat telefon cand a terminat clasa a patra si l-am sfatuit sa-l foloseasca doar daca este neaparat nevoie.

Bine, acum este mare si nu mai are restrictii.

Asadar, acesta este raspunsul: pana pe la 10 ani, copiii singuri dar cu telefon in buzunar/mana pot fi lesne victime ale unor derbedei. Stiu ca exagerez un pic, dar prefer sa nu risc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat zici? Decat sa fie lovit si sa-i fie smuls telefonul din mana, prefer sa nu aiba.

I-am luat telefon cand a terminat clasa a patra si l-am sfatuit sa-l foloseasca doar daca este neaparat nevoie.

Bine, acum este mare si nu mai are restrictii.

Asadar, acesta este raspunsul: pana pe la 10 ani, copiii singuri dar cu telefon in buzunar/mana pot fi lesne victime ale unor derbedei. Stiu ca exagerez un pic, dar prefer sa nu risc.

 

 

A patit-o frate-meu. Avea 14 ani. Eu, una, nu cred ca exagerezi deloc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)

Intrebare: de la ce varsta dati/ati dat telefon mobil copiilor, pentru a evita astfel de situații?  

Ca "pe vremea mea" :) hai ca ne mai pierdeam, dar acum, cu tehnologia asta, parca mi se pare ciudat sa nu ne folosim de mjloacele mobile... 

 

Aia imi mai lipseste, sa ma trezesc cu copilul impins, trantit sau lovit pentru un telefon mobil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Daca telefonul e scump/smatphone s-ar putea sa tenteze. Daca e ceva ieftin nu va mai tenta. Eu i-am dat telefon in excursii/tabere incepand cu clasa 1. In rest nu a avut pentru ca nu merge singur la scoala. Stiu ca majoritatea copiilor au permanent telefoane la ei, dar eu nu am fost de acord. Recunosc ca nu am vrut sa ii iau telefon smart nici copilului mai mare (12 ani). Acasa are tableta/pc iar la scoala am zis ca un telefon clasic e suficient - cat sa apeleze daca se schimba orarul sau stiu eu ce urgenta este. La un moment dat a inceput sa refuze sa ia telefonul cu el. Prefera sa roage un coleg sa-i imprumute tel-ul si sa ne sune. Ii era rusine ca n-are smart.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Administrators

Din ciclul mi-am uitat copilul in parcare...

 

O familie aflata in vacanta in Franta au condus pret de 150km pana sa realizeze ca le lipseste fetita de 3 ani! Cel mai trist este ca si-au dat seama de lipsa auzind un anunt la radio!

 

Sursa: http://www.bbc.com/news/world-europe-33845832

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...