Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PRIMELE ZILE ALE PUIUTULUI - LA EL ACASA


Recommended Posts

BebeAnda, este foarte bine ca este atasat de asistenta maternala, inseamna ca procesul de formare al atasamentului a fost unul sanatos. Se va atasa cu timpul si de tine.

 

Incet, incet vei reusi sa ii schimbi comportamentul, dar totul trebuie facut cu mare grija si blandete. El va suferi acum un al doilea abandon, este un copil ranit, si ca urmare va reactiona pe masura. Manifestarile depind de la copil la copil, dar violenta, plansul pot fi unele dintre ele.

Pe masura ce ii veti castiga increderea va incepe sa se simta in siguranta si atunci va va oferi toata dragostea lui.

 

Mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dragele mele!Nu am mai scris nimic din cauza ca am fost foarte ocupată cu serviciul apoi vizitele la pitic, am fost sa facem analizele pentru încredințare in vederea adopției si sunt foarte fericita ca au ieșit bine... Cu excepția unei mici carente de fier in rest toate sunt bune!! [:)] Cel mic are perioade si perioade... in sensul ca are zile in care comunicam ok amândoi si zile in care nici nu vrea sa ma vadă...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mai am o întrebare pentru cele care ați trecut prin perioada de încredințare... Eu intenționeaz sa îmi iau concediu fără plata însă ma gândesc ca o sa fie foarte greu din punct de vedere financiar. Vreau sa stiu dacă părinții adoptatori beneficiază de o indemnizație pentru creșterea copilului sau un venit din care sa se descurce in aceasta perioada. Cel mic are doi ani deci nu mai poate fi vorba de concediul post- natal si nici sub incidența noilor modificări ale legii adopției nu intru pentru ca încă nu sunt publicate in M. O.  Deci ce opțiuni am... dacă am... sau trebuie sa apelam la resursele proprii?Va rog sa ma lămuriri ptr. ca nu stiu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BebeAnda, din cate stiu conform legii care este inca in vigoare parintii care adopta copii mai mari de 2 ani nu beneficiaza nici de vreun concediu de acomodare si nici de indemnizatie. Sa speram ca pana in august cand trebuie sa intre in vigoare noile modificarii ale legii vor fi gata normele de aplicare si vei putea obtine atunci indemnizatia de 1.700 lei / luna.

 

Daca vrei sa citesti despre experientele unei alte mamici adoptive, poti accesa linkul de mai jos:

http://copilulsufletuluimeu.blogspot.ro/2014/03/primele-3-luni-ale-copilului-adoptat.html

Multa bafta in continuare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Vad ca pe aici e slaba mișcare... Oare doar eu am vesti? Săptămana aceasta am depus  cererea de încredințare si trebuie sa depunem din nou la dosar cazierele judiciare, Adeverințe de la medicul de familie, copii după buletine, Adeverințe de la psihiatru si copie după certificatul copilului... [batcap] Ca sa fie clar așa cum știți si voi toate aceste acte se depun in momentul in care aduci dosarul pentru atestare însă se cer din nou la incredintare( cică sa fie in original depuse la instanța si sa rămână in original si la dosarul de la Direcție) si ca sa adaugăm si cireasa de pe tort, si in momentul in care se depune dosarul in instanța pentru încuviințarea adopției, SE CER DIN NOU ACESTE ACTE IN ORIGINAL!!!☹️.... Ba chiar mai multe acte care evident deja exista la dosarul de la Protecție... [fal]  [batcap]  [batcap] ....Ca la noi la nimeni!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Vad ca pe aici e slaba mișcare... Oare doar eu am vesti? Săptămana aceasta am depus  cererea de încredințare si trebuie sa depunem din nou la dosar cazierele judiciare, Adeverințe de la medicul de familie, copii după buletine, Adeverințe de la psihiatru si copie după certificatul copilului... [batcap] Ca sa fie clar așa cum știți si voi toate aceste acte se depun in momentul in care aduci dosarul pentru atestare însă se cer din nou la incredintare( cică sa fie in original depuse la instanța si sa rămână in original si la dosarul de la Direcție) si ca sa adaugăm si cireasa de pe tort, si in momentul in care se depune dosarul in instanța pentru încuviințarea adopției, SE CER DIN NOU ACESTE ACTE IN ORIGINAL!!!☹️.... Ba chiar mai multe acte care evident deja exista la dosarul de la Protecție... [fal]  [batcap]  [batcap] ....Ca la noi la nimeni!!!!

 Aşa scrie în lege..asta e, nu avem ce să facem, decât să ne conformăm. Important este că v-aţi găsit copilaşul, restul, sunt doar niste formalităţi de îndeplinit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

A trecut o săptămana si jumătate de când puiutul nostru e acasă!In ciuda faptului ca prima zi a fost cea mai grea acum e integrat  perfect in familie.In prima zi când l- am luat de la maternala( a venit cu el la Protecie si de acolo am plecat toti cu mașina noastră inclusiv maternala) pe drum am oprit si ea s- a dat jos din mașina iar cel mic a început sa plângă... Totul a fost repede astfel încât el sa nu își dea seama prea bine însă...pe drum către casa plângea...urla pana când a vomitat.Ajunsi acasă l- am dus direct in baie unde l- am dezbrăcat si i- am făcut baie. Plângând l- am adus sus unde l- am îmbrăcat si i- am arătat jucăriile însă nu il interesau. Am aprins televizorul si acela i- a captat atenția... Am coborât la masa si "buni"(ca mama mea locuiește cu noi... noi stam la casa) i- a dat sa manance( surpriza!!a mâncat tot!)Am urcat apoi înapoi in camera si ne- am chinuit 2 ore sa il facem sa doarmă la prânz... Deși ii era un somn de i se închideau ochii la propriu, nu vroia sa pună capul pe perna... Adormea in fund! Intr- un târziu l- am luat in brațe si plângând si zbătându-se l- a luat somnul ... Apoi după ce a dormit 1 ora jumătate s- a trezit si ne- am jucat afara in curte... Peste noapte a fost puțin agitat însă nu exagerat... Aceea a fost cea mai grea zi iar de atunci si pana acum lucrurile au evoluat atât de bine încât parca e copilul meu din totdeauna!! Ma striga mereu " mama" si prin supermarketuri numai gurița lui se aude: " mama!tata!nana!(așa ii spune mamei mele... bunicii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...