Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 948
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello fetelor!

Noi suntem la tara la mama mea. Am cam patit.o cu Sara zilele astea, a tot facut febra vreo 4 zile, am fost cu ea la dr si a zis ca de la canini, ies toti 4 o data (intre timp au iesit 3), ne.a dat tratament cu nurofen la 8 ore si panadol intre daca face iar, nu am reusit sa ii dau in nici un fel, nici in mancare, nici cu lingurita, nici cu seringa, daca ii dau cu forta vomita tot. Asa ca ba am luat, ba nu, febra a tot facut iar, m.am dus iar la dr, putin rosu in gat, ne.a dat si antibiotic, augmentin. Din asta am reusit sa ii mai dau, de 2 zile am scapat de febra, problema e alta. E tot maraita, plange dupa mine daca dispar din raza ei, nu vrea sa stea nici cu tati. Si ii tot apar niste pete pe fata rosii, care ba dispar, ba apar. Acum stau si ma gandesc daca sunt de la caldura prea mare, ca ne.a prins si pe drum putin, sau vreo reactie la antibiotic. Si nu stiu ce sa fac, sa ii mai dau sau nu in continuare. Oricum la nurofen am renuntat ca mai rau o chinui pana il dau si nu a mai facut febra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetelor!

Noi suntem la tara la mama mea. Am cam patit.o cu Sara zilele astea, a tot facut febra vreo 4 zile, am fost cu ea la dr si a zis ca de la canini, ies toti 4 o data (intre timp au iesit 3), ne.a dat tratament cu nurofen la 8 ore si panadol intre daca face iar, nu am reusit sa ii dau in nici un fel, nici in mancare, nici cu lingurita, nici cu seringa, daca ii dau cu forta vomita tot. Asa ca ba am luat, ba nu, febra a tot facut iar, m.am dus iar la dr, putin rosu in gat, ne.a dat si antibiotic, augmentin. Din asta am reusit sa ii mai dau, de 2 zile am scapat de febra, problema e alta. E tot maraita, plange dupa mine daca dispar din raza ei, nu vrea sa stea nici cu tati. Si ii tot apar niste pete pe fata rosii, care ba dispar, ba apar. Acum stau si ma gandesc daca sunt de la caldura prea mare, ca ne.a prins si pe drum putin, sau vreo reactie la antibiotic. Si nu stiu ce sa fac, sa ii mai dau sau nu in continuare. Oricum la nurofen am renuntat ca mai rau o chinui pana il dau si nu a mai facut febra.

Deea, de care nurofen ai luat? Tudor nu-l accepta nicicum pe cel de capsuni, dar cu ala de portocale nu are nimic.

 

De antibiotic nu stiu ce sa-ti zic...daca ai inceput poate ca e bine sa-l termini minim 7 zile....Bubitele nu sunt neaparat de la caldura, poate a facut Sara o viroza eruptiva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deea petele pot fi si alergii.Depinde de cum arata.Maddutz stie mai bine!

Parca prea usor se da antibiotic.Augmentin e f puternic si nenorocit! Dar daca ii ies caninii asta poate ecplica si febra si rosul in gat.

Maddutz la putin rosu in gat se da antibiotic? Ca daca e asa Robi ar fi trebuit sa ia incontinuu-si nu i.am dat niciodata antibiotic pt asta desi dr a recomandat!

Deea tu faci cum crezi si simti!!!

Eu la al 2 lea copil sunt mai sigura pe mine si am trecut prin multe cu Robi.

Maddutz nu ma certa! Prea rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana a varsat vineri noaptea rau-primul episod de varsatura al ei.Am fost la o petrecere si era cald dar a mancat rontzaiele:covrigei,biscuitei si alune prajite(dr astea nu mai mancase doar crude).

M.am cam speriat.Noaptea a mai varsat 1 data laptele meu de nu stiam ce sa fac.Dar a acceptat lichide-ceai de menta cu hidrasec si lm.Dimineata a avut si 1 scaun diareic.Dar acum se simte bine.Nu stiu daca sa o mai tin sau nu pe regim.Oricum mananaca ffff putin solide-lm e baza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica alergie la augmentin este sigur. Nu i.am mai dat de ieri dimineata. Si au mai disparut petele. Pe frunte nu mai are deloc, pe obraji are si pe piept si spate. Oricum maine ne intoarcem acasa, nu pot sta cu ea asa maraita. Vrea numai cu mine, numai lipita, nici cu tati nu vrea, e o maraiala continua. Nu ii convine decat in apa, la piscina. Asa ca mai bine acasa la noi. Uite cum arata ieri dimineata, dupa antibiotic.

 

post-127210-230463_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, dupa indelungi cautari pe net, cred ca am gasit ce are Sara. Toate simptomele duc la roseola infantum. Febra 3 zile peste 39, putin rosu in gat, apatie, somnolenta, si eruptia aparuta de vineri dupa amiaza pe fata, apoi ieri si pe gat, iar de azi pe piept, spate si vad ca incepe si pe picioruse. Macar acum stiu ce are si asteptam sa treaca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...