Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 948
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu stiu. Am crezut ca i-o fi intrat apa in ureche la baie, dar dr  a spus ca nu e asta cauza, ca e otita medie, nu externa. A lasat sa se inteleaga ca nu am curatat-o in nas cum trebuia, ca a avut o viroza si apoi a facut otita. Eu nu stiu sa ii fi curs nasul,  o curat cu ser,dar nu o aspir in nas zilnic, numai cand are secretii, in rest pun ser si sterg usor cu un betisor de ureche. Chiar nu stiu de unde a aparut otita asta.

 

Stefiana, dupa tratamente si tot sa-i faci niste exudate..otita venita din senin e data celmai probabil de un streptococ...Ai mare grija cu mersul la urgente....la Sibiu au prostul obicei sa interneze doar copilul, fara mama. Mai bine vorbesti cu o asistenta sa vina acasa penru tratament.

 

Antibioticul incerca sa i-l dai cu seringa de nurofen in coltul gurii sau amestecat cu ceva suc. Ce antibiotic ii dai?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor!

Medicul de fam e plecat in concediu iar cel care ii tine locul nu a vazut otita, de aceea am ajuns la urgente, ca ceva trebuia s afie de facea 40 febra.

 

 

Zinnat ne-a dat de la urgente, Suzieq. Dar nu ii mai dau de azi, de cand a vomat si i-au aparut bubitele.

Am vb cu asistenta dr de fam (care se intoarce marti), a zis sa ii dau Zyrtec si calciu 4 Bones pt alergie. Maine dimi mergem la orl. Sa vedem cum stam.

Acum Nadia e vioaie, dar arata ca si cum nu a dormit o sapt, are nasul infundat (tot o reactie alergica).

 

Sper sa se termine o data, ca eu sunt epuizata....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am gandit sa vina acasa pt tratament, dar ce tratament sa ii dau? Antibiotic injectabil nu e oare mai bine? Ma gandesc si eu..... Cu alergiile e naspa rau. Eu am o rinita alergica dar care nu ma deranjeaza aproape deloc, iar Nadia a mostenit teren atopic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor!

Medicul de fam e plecat in concediu iar cel care ii tine locul nu a vazut otita, de aceea am ajuns la urgente, ca ceva trebuia s afie de facea 40 febra.

 

 

Zinnat ne-a dat de la urgente, Suzieq. Dar nu ii mai dau de azi, de cand a vomat si i-au aparut bubitele.

Am vb cu asistenta dr de fam (care se intoarce marti), a zis sa ii dau Zyrtec si calciu 4 Bones pt alergie. Maine dimi mergem la orl. Sa vedem cum stam.

Acum Nadia e vioaie, dar arata ca si cum nu a dormit o sapt, are nasul infundat (tot o reactie alergica).

 

Sper sa se termine o data, ca eu sunt epuizata....

 

De la zinnat si V a avut ceva reactii urate, e destul de puternic. Ceva picaturi in urechi nimic? Macar local sa tratezi otita ca se poate suprainfecta daca o lasi asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si picaturi avem, otis-t. Ce reactii a avut V? 

 

Cu seringa de nurofen i-am dat antibioticul, primele 4 doze nu le-a scuipat sau vomat, apoi gata, nu il mai suporta si au aparut si bubitele. E prea puternic... e alergica la el...nu stiu. Azi nu i-am mai dat dupa ce a vomat dimineata. De maine poate schimbam cu alt antibiotic(ce zice la orl). Care antibiotic ar fi mai bun? Si la gust sa fie mai bun si mai usor de tolerat.

 

Exudat i-am facut unul chiar acum 2 sapt. O sa facem si dupa ce ne trece.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si picaturi avem, otis-t. Ce reactii a avut V? 

 

Cu seringa de nurofen i-am dat antibioticul, primele 4 doze nu le-a scuipat sau vomat, apoi gata, nu il mai suporta si au aparut si bubitele. E prea puternic... e alergica la el...nu stiu. Azi nu i-am mai dat dupa ce a vomat dimineata. De maine poate schimbam cu alt antibiotic(ce zice la orl). Care antibiotic ar fi mai bun? Si la gust sa fie mai bun si mai usor de tolerat.

 

Exudat i-am facut unul chiar acum 2 sapt. O sa facem si dupa ce ne trece.

V a avut reactie digestivacu scaune moi,mucus etc

 

Stiu ca in otite cel mai mult se da augmentinul, dar vezi maine laorl ce zic. Daca este orl-ist pediatru ti-as recomanda sa mergi acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...