Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

Mai trist e faptul ca se recomanda in continuare vaccinarea, chiar daca cele doua cazuri de imbolnavire se datoreaza insusi vaccinului anti-polio:

"Cazurile au fost cauzate de o mutaţie a unui virus al poliomielitei într-un vaccin."

 

Situatia nu poate fi privita atat de simplist. Conform OMS, tocmai rata scazuta de imunizare a condus la aceste situatii si, din contra, recomandarea este imunizarea corespunzatoare prin vaccinare

http://www.who.int/csr/don/01-september-2015-polio/en/

Din pacate, asta nu schimba datele problemei cand vine vorba de vaccinarea propriului copil, cum sa nu te gandesti daca nu cumva faci mai mult rau decat bine ​:(

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 948
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna.

Nadia e bine, au inceput sa dispara bubitele ce aparusera pe la gat si pe piept. Azi am fost toata ziua hai hui, la Cluj Napoca. Acum are chef de joaca, desi e ff obosita. De o sapt in fiecare noapte se trezeste  si ma tine 2 ore cel putin sa o plimb prin casa, suge si iar vrea sa o plimb, exact cand cred ca adoarme. Mai e vreun copil care sta treaz noaptea cu toate ca pare sa ii fie ff somn?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cocho, ce de probleme...Nhs-ul e...de milioane, mda. Baftă cu repatrierea. 

Apropo de vaccin,  noi încă nu am făcut alea de pq 1 an...mereu era bolnav.  Azi o să sun iar să îl programez, dar parcă văd că iar îl programează peste o lună și atunci naiba știe dacă va fi ok pentru vaccin. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cat de cat ok, multumesc de intrebare. Dar abia astept sa trec in trimestrul doi pentru ca ma lupt cu o stare de oboseala accentuata care ma impiedica sa ma concentrez la servici.

 

N-as vrea sa deschid cutia pandorei cu discutia despre vaccin. Am vrut doar sa subliniez ca, asa cum precizeaza si in articol, cei doi copii nu au contactat virusul polio natural care circula liber in sudul Asiei, ci prezinta mutatii ale acestui virus, aparute in urma vaccinarii. Vaccinurile sunt virusi in forma modificata meniti sa activeze anticorpii pentru boala respectiva. Dar injectati intr-un organism bolnav sau cu sistemul imunitar slabit, pot produce imbolnavirea de boala respectiva, deoarece anticorpii nu se mai produc. De accea nu se vaccineaza niciodata copiii bolnavi. Intr-adevar, ca sa nu circule si aceasta forma de virus mai departe, ei recomanda sa ne vaccinam, dar realitatea e ca nimic nu protejeaza 100%

Asta e un documentar nemtesc despre cateva cazuri in care vaccinurile au avut efect opus: https://www.youtube.com/watch?v=fEwyJE2-Kiw

 

Eu zic ca boala in sine nu reprezinta deocamdata  o amenintare in zona noastra (in contextul in care conditiile de igiena sunt cu totul altele fata de perioada in care exista epidemie de polio), dar sper din tot sufletul ca valurile masive de imigranti sa nu schimbe situatia asta in Europa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Vladut! :*

 

New, am auzit ca s-a schimbat legea cu CIC. Prinzi noile modificari? Mi se pare mie sau tot ghiocel de martie o sa fie bebe 2? [:D]

 

Poca, noi am facut un singur vaccin aici si mai trebuie unul. A fost traumatizant primul, asa ca am zis ca il fac in tara. Oamenii astia nu stiu sa lucreze cu copiii. Nu inteleg de ce s-au facut medici daca nu au pic de compasiune in ei. Nu zambesc, nu il pregatesc, nu ii dau putin timp sa analizeze locul, camera, omul. Il iau pe sus ca pe un animal, il bruscheaza sau ma pun pe mine sa il tin singura fara sa se miste si apoi au pretentia sa nu planga, pentru ca ei nu pot consulta un copil care plange [fal] Nu stiu cum rezisti cu dou copii in lumea asta nebuna de la NHS. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Nadia e bine, au inceput sa dispara bubitele ce aparusera pe la gat si pe piept. Azi am fost toata ziua hai hui, la Cluj Napoca. Acum are chef de joaca, desi e ff obosita. De o sapt in fiecare noapte se trezeste  si ma tine 2 ore cel putin sa o plimb prin casa, suge si iar vrea sa o plimb, exact cand cred ca adoarme. Mai e vreun copil care sta treaz noaptea cu toate ca pare sa ii fie ff somn?

Ma bucur ca e mai bine!

 

Si Dani se mai trezeste noaptea, desi e zombi, dar numai cand e bolnav. Am avut acum doua saptamani o noapte de cosmar. Am retrai perioada colicilor de la nastere, dar cu un copil mare, care stie ce vrea si alearga peste tot. In 24h a dormit numai 4h din cauza de reactii alergice. Era zombi pe bune. Alerga in cerc si nu il puteai opri. Urla mereu si se zbatea ca un arc daca incercam sa-l iau in brate sau sa il pun in pat. Eram 3 adulti disperati si nu stiam ce sa ii facem. Intr-un final a cazut de epuizare in timp ce plangea si l-am tinut in brate vreo ora, pentru ca se trezea si o lua de la capat daca incercam sa il pun in pat.

 

Stiu ca e greu, dar nu ai cum sa o ajuti, decat tinand-o in brate, cantandu-i ... facand tot ce poti sa o linistesti si sa adoarma iar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dani are vreo luna de cand a foarte pasionat de lucrurile facute intr-o anumita maniera. De genul:

- are 4 baloane pe care le ia in mana si le arunca in sus - le ridica in aceeasi ordine de fiecare data si se supara daca incerci sa ii incurci ordinea

- blocurile de construit uneori le aseaza pe culori, unul langa altul, la linie

- unde vede o poarta deschis (iar in cartier sunt numai case cu porti) e musai sa o inchida

- cand descopera ceva ce ii place, face activitatea aia de nu stiu cate ori la rand pana se satura.

 

E normal? Ghioceii vostri fac la fel?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cocho, oricat ma plang eu de Nhs, trebuie sa recunosc ca clinica de GP a care suntem inscrisi e mai ok decat altele de care am auzit. Nu au bruscat niciodata copiii. Nici nu le-as fi permis. Dar e imputit sisteul in sine. Zilele astea ma chinui sa le impulsionez pe tantile de la spital sa ne dea totusi o programare la cardiolog pentru Ana Maria. Avem referral din 12 martie  [mai] Am zis ca daca pana luni nu ne dau o data, si daca data aia nu e in septembrie, ma apuc de facut complainuri. 6 luni asteptat pentru un copil. Mda. [8)] 

Cat despre ordine, ai mei copii nu prea stiu ce e aia [:D] Dar dorm noptile [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...