Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


Recommended Posts

Nu stiu cum sa procedez cu timiditatea lui Dani. Cred ca e timiditate, pentru ca nu stiu cum sa o numesc. De cateva saptamani daca vorbesc cu cineva necunoscut sau ii zimbeste un strain pe strada, parca i se scurge fata. Vrea in brate, se ascunde in haina mea si plange pe mutulache. Vad cum ii curg lacrimi din ochi, dar nu scoate un sunet. Daca incerc sa il incurajez, sa il prezint persoanei celelalte, se pune pe tipat. Face la fel si cu persoane cunoscute, dar nu apropiate, de genul vecini sau alti parinti de la locul de joaca. Ati patit asa ceva?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 948
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Msri de sfar, Cocho, dar am cumparat, astept livrarea (7-10 zile pana livreaza [batcap] ).

Si Andrei e rusinos, el doar pune capul in piept si evita contactul vizual cu persoana respectiva. Dar dupa 5-10 min ii trece, daca  lasat in pace. Ii trebuie timp sa studieze omul [:)] Ieri am ras bine de el, imi pusesem o esarfa la gat si cum nu ma mai vazuse cu esarfa, i s-o fi parut ciudat, ca a reactionat la fel ca si fata de straini, capul in piept [:-)))] Ana Maria ii tot explica cum ca "Asta e mama, Andrei!" [:-)))] [:-)))] [:-)))]

In alta ordine de idei, habar nu am avut ca e asa de greu sa te descotorosesti de mobila veche aici [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poca, sa folositi cu placere caruciorul nou. Ce ai luat? Foarte tare cu esarfa. Nici Dani nu ne suporta cu gluga/sapca pe cap, dar se distreaza incercand sa ne-o dea jos. In schimb pune botic daca incerc sa ii fac poza.

 

Legat de mobila, nu o poti lasa afara, the English style? [:D] Sau mai poti incerca https://www.freecycle.org/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Sunt incredibil de trista.

Azi m-am intalnit cu mama unui coleg de la scoala, cu care nu mai vorbisem de vreo luna jumate. Am vorbit, am povestit, m-a intrebat ceva de Vladut...si am intrebat-o cat mai are pana naste (trebuia sa nasca in perioada asta). S-a schimbat la fata si mi-a zis ca a pierdut sarcina la 35 de saptamani. A fostfoarte tulburata si a inceput sa planga acolo, in fata scolii. M-am simtit mizerabil. Ce poti sa-i spui unei mame care iti spune ca si-a pierdut copilul???

Cand am cunoscut-o anul trecut, zicea mereu ca tare isi doreste un copilas, si apoi a ramas insarcinata si era tare fericita...si acum :(

Ma gandesc ca suntem binecuvantate ca ne putem intalni aici, virtual,sa povestim despre copiii nostri

 

Noi suntem bine, cu bune si cu rele, zi de zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Poca, sa folositi cu placere caruciorul nou. Ce ai luat? Foarte tare cu esarfa. Nici Dani nu ne suporta cu gluga/sapca pe cap, dar se distreaza incercand sa ne-o dea jos. In schimb pune botic daca incerc sa ii fac poza. Legat de mobila, nu o poti lasa afara, the English style? [:D] Sau mai poti incerca https://www.freecycle.org/

Hauk Torro, am luat, sper să fie ok.

Stau la bloc,  nu am unde, e un complex mai select și  nu se poate.  Dacăîți vine să crezi, negociem cu firma care administrează complexul să lase canapeaua în bin area până vin de la council să o ia. Evident că și plătim să o ridice. [smulgpar]

Vio, nici eu nu știu ce să spun în momente din astea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

coco, balerina, la contactul cu persoanele straine, intoarce capul in partea opusa, in brate la mine, fiind (daca nu e deja in bratele mele, ajunge rapid). ii trebuie un pic de timp pana incepe sa interactioneze. dar, este destul de sociabila, mi se pare mie...

 

 

vio...cred ca in fata unei astfel de mame, cuvintele sunt de prisos...nici nu vreau sa ma gandesc...au mai spus-o si alte mame, aici: de cand sunt mama, sunt unele subiecte foarte sensibile, iar acesta este unul dintre ele....tot ce e negativ, legat de copii, ma afecteaza... [ups]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum sa procedez cu timiditatea lui Dani. Cred ca e timiditate, pentru ca nu stiu cum sa o numesc. De cateva saptamani daca vorbesc cu cineva necunoscut sau ii zimbeste un strain pe strada, parca i se scurge fata. Vrea in brate, se ascunde in haina mea si plange pe mutulache. Vad cum ii curg lacrimi din ochi, dar nu scoate un sunet. Daca incerc sa il incurajez, sa il prezint persoanei celelalte, se pune pe tipat. Face la fel si cu persoane cunoscute, dar nu apropiate, de genul vecini sau alti parinti de la locul de joaca. Ati patit asa ceva?

Dupa cum povestesti, eu mai degraba as spune ca s-a speriat prea tare de cineva la un moment dat.

Maria s-a speriat de preot cand a venit la noi acasa, dar asa de tare, de plangea si tremura toata, s-a linistit doar cand a nu l-a mai vazut.

la vreme buna dupa aceea a venit sora-mea pe la noi (cea de la Bucuresti, pe care o vede mai rar), era imbracata cu o geaca inchisa la culoare, cu gluga pe cap, ca ploua, iar Maria, cand a vazut-o pe fereastra, a inceput sa urle si sa tremure, la fel ca la preot.

Bineinteles ca pe urma ii statea numai in brate sora-mi, ca a ramas vreo doua zile pe la noi.

 

Buna fetelor,

 

Sunt incredibil de trista.

Imi pare cumplit de rau pentru ea :(

Cuvintele sunt de prisos in asemenea situatie..........

 

coco, balerina, la contactul cu persoanele straine, intoarce capul in partea opusa, in brate la mine, fiind (daca nu e deja in bratele mele, ajunge rapid). ii trebuie un pic de timp pana incepe sa interactioneze. dar, este destul de sociabila, mi se pare mie...

 

 

vio...cred ca in fata unei astfel de mame, cuvintele sunt de prisos...nici nu vreau sa ma gandesc...au mai spus-o si alte mame, aici: de cand sunt mama, sunt unele subiecte foarte sensibile, iar acesta este unul dintre ele....tot ce e negativ, legat de copii, ma afecteaza... [ups]

Pe mine, de cand sunt mama, ma afecteaza tot ce e negativ in general, dar mai ales suferinta, de orice fel ar fi ea, indiferent ca e vorba de copii (dar mai ales), adulti sau orice alta vietate.

Dar asa de tare ma afecteaza, incat am insomnii........... [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihai tuseste de vreo cateva zile, nici nu l-am mai dus la gradinita. I-am dat paxeladine la inceput, iar acum ii dau eurespal.

De aseara si Maria tuseste, dar asa de tare, incat a si vomitat putin la primele reprize.

nu au febra, nu rosu in gat, doar tuse seaca (la Mihai deja rupe, nu mai e seaca)

 

Doamna educatoare mi-a zis ca foarte probabil de la gradi a luat ceva, ca sunt mai multi copii care tusesc. Si eu, care credeam ca la tara lumea nu-i duce bolnavi la gradi, ca se mai gaseste o bunica sa stea cu ei [alcool] [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar]

 

Doctora a zis sa nu-i dau paxeladine Mariei, ca e prea mica, sa-i dau eurespal si mi-a dat si cefalexina, dar nu as sari cu antibiotic pe ea asa de rapid [help]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Vio, imi pare atat de rau cand aud asa ceva. :( Nu ai ce face in asemenea cazuri. Decat poate o imbratisare si un umar pe care sa planga.

 

Gina, s-ar putea sa ai dreptate. S-a speriat o data intr-un lift de o araboaica in burka. Dupa ce ca era bau-bau mai era si inchis in lift cu ea. Acum am facut legatura ca ii e frica si de lifturi, iar inainte ii placeau. Of... sper sa ii treaca.

 

Sanatate multa la pitici! Incearca sa-i tratezi natural cu ridiche neagra, ceapa, sare pe piept etc. da rezultate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cocho eu zic sa ii explici si faza cu araboaica,ei inteleg totul.Concret"mami ,tanti e de alta religie care ii impune/obliga sa paorte haine asa fiindca ...si suntem diferiti,tati are pantaloni ,mami poarta fusta si pantofi,fetita are codite etc"

Si sa nu-l obligi sa vb cu cine nu vrea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...