Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

de ce?


lucia3

Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[canada] ...pentru ca DEPINDE de unde isi au originea "mestesugurile" acestea enumerate, precum si incotro le e destinatia(rostul/folosul/scopul/finalitatea), iar ce nu vine de Sus si nu duce inapoi spre in Sus... ar putea...presupun eu, sa fie de inteles de ce crestinismul sau crestinul/crestina care Sus vrea sa ajunga, considera ca nu e ceva de folosit... "parerea" mea crestineasca!!![cheers] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea steaua era pe cer...deci sus.Pe cand vrajitoria[drac] Dupa cum Dumnezeu este o persoana ,si Satan este o persoana. Nu te poti juca deloc cu spiritele rele si demonii. Satan poate defila sub o flamura a luminii! Daca mai putini vor fi cei care vor fi atrasi de vraja spiritismului în cele mai grave forme, vor fi destui care vor flirta cu demonismul prin forme moderate: horoscopul, distractia „nevinovata” pe calculator cu „Diablo”, cititul în cartile de taroc sau cititul în palme ,in cafea. Cineva spunea: „Nu diavolul ne înspaimânta, ci tocmai aceasta lipsa de ratiune…” Cei ce fac vraji si alearga la vrajitori, fac un mare pacat, caci lasa pe Dumnezeu si cer ajutorul diavolilor. http://www.ringo.com/profile/cocuta_alisor.html unde dragoste nu e,nimic nu e...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu nu a ingaduit omului sa-si cunoasca viitorul decat in cazuri exceptionale, unde era mult har. Ori si in Scriptura scrie ca cine merge la vrajitori, cititori in carti, palma, cafea, etc. nu este bineplacut lui Dumnezeu. Unde ar mai fi nadejdea omului in Dumnezeu daca el si-ar cunoaste deja viitorul? Unde ar mai fi libertatea de exercitiu a omului, posibilitatea de a-si realiza singur viata, daca ar sti ca viata lui va fi intr-un anume fel, prestabilit, daca ar sti cand moare, etc? Ar fi simplu sa ne citeasca cineva in carti ce se va intampla in anul respectiv pt ca sa nu ne mai facem planuri, sa nu mai avem aspiratii, dorinte, etc. Daca unuia i s-ar spune ca moare in cutare zi calcat de masina, probabil ca omul n-ar iesi deloc din casa in perioada aia. Si cum ar mai fi viata pe care i-a daruit-o Dumnezeu? MARILENA [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=15"]Votati-o pe Anna "In roz"[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lucia3
nu m-am referit la vraji ci la o simpla citire in cafea
[invazie] = asa pare a fi, par a fi lucruri diferite...cum si copiii mai multi intr-o familie, pot fi foarte diferiti din toate punctele de vedere, mai ales daca nu-i sti ca-s din aceiasi familie se poate sa nu distingi similaritati intre ei...dar cu toate astea ei&ele sa fie frati/surori intre ei&ele !! [cafea] Sa-ti dau un exemplu: mi-a povestit o femeie mai in varsta, ca invatase "mestesugul" acela al "ghicitului in cafea",iar tot practicand, ajunsese la performante, isi intrecuse "profesoara", era solicitata din ce in ce si cautata inadins pentru treaba aia de un numar crescand de persoane...chiar i se propusese sa treaca "de la amatorism la profesionism", adica sa-si exploateze "darul", sa deschida un fel de discreta "afacere casnica" si sa ia bani pe "consultatzie"...preciiiiiiiis ar fi castigat mai multi bani decat muncind la serviciul ei... daaaaa... n-a facut acel "pas spre nivelul urmator!"; dupa un timp si anumite circumstante, acea persoana s-a intors destul de radical inspre Cel de Sus...si sa vezi "pozna" de "efect secundar" vis-a-vis de cafel : si-a pierdut "talentul" mai!!...daca poti sa crezi una ca asta... se uita in aceleasi cesti de cafea si nu mai distingea nimic, nu mai vedea figurile ca inainte si nu mai avea ca sa interpreteze (sau ca sa ghiceasca altfel spus), lumea desigur ca a fost dezamagita si s-a indepartat. intai a fost luata ca s-ar face si ca n-ar mai vrea sa ghiceasca...in fine...pana la urma a renuntat si ea la "ghicitul in cafea" ca nu a avut incotro evident = pentru ca renuntase de fapt "ghicitura" la ea!! Cam asa stau lucrurile cand intorci o chestiune pe ambele fete si poti compara cele doua ipostaze ale chestiunii in discutie prin aceiasi persoana...te cam lamuresti cum sta treaba ...daca intelegi ce am vrut sa spun... [cit]...sa inteleg ca tie-ti place muuuuuuuuuuuult cafeaua (asa = [pepsi]!!!) si vrei sa o utilizezi in toate modurile posibile, fara sa risipesti nici macar zatul de cafea ??? [:-)))] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BOCANILA
...distractia „nevinovata” pe calculator cu „Diablo...
Astaaaa [wow]...de undeeeeeeee [:0] ai scos-o? > ca eu am vazut jocul respectiv si daca il joci, esti "in pielea unui erou" care TOCMAI lupti IMPOTRIVA respectivului personaj [drac] negativ si a acolitilor sai ca sa-l rapui, sa-i rapui pe toti...adica cumva esti de partea binelui si in lupta contra fortelor raului... Chiar nu pot sa apreciez eu cat de "nevinovata distractie" ar fi jucatul pe calculator al cuiva, dar macar in principiu, ca ideie, ca notiune in respectivul joc... aaaa... pai nu suna asa de tragic cum pari tu [starwars] a o prezenta problema asta prin asociere = parerea mea. [8)] [tv] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lucia3
ok si atunci cum e cu preotii care deschid cartea?nu vreau sa intelegeti gresit nu sunt ghicitoare,nu fac horoscop, nu am nimic cu nimeni sunt doar curioasa si pun intrebari din nestiinta
Acei "preoti" sunt in parte raspopiti, iar restul au fost deja bagati cel putin o data in consistoriu si oricum, daca isi continua ratacirile sigur se fac vinovati de neascultare. Biserica nu e de acord cu deschiderea Cartii. Aceasta practica este considerata ca fiind un abuz de harul preotiei, savarsit de catre respectivul slujitor practic, impotriva lui Dumnezeu. Mai concret, se foloseste darul lui Dumnezeu pentru lucrarile diavolului, si Dumnezeu nu doarme, sunt sigura. Spunea un parinte ca diavolul vine precum un caine daca ii pronunti numele, cei care ajung sa aiba performante in aceste domenii crezandu-le nevinovate mai ales pt ca o parte din ele se fac, chipurile, tocmai in numele lui Dumnezeu, la Sfintei Fecioare sau ale sfintilor (ma refer la descantece), sau cu Sf. Evanghelie (la deschisul Cartii), ei bine, acestia sunt inselati si devin incet dar sigur robii aluia [drac]. Am o persoana a carei amintire imi este foarte draga, o femeie deosebita cu un suflet de aur, dar care in scopuri asa-zise nobile facea tot soiul de farmece / vrajitorii, inclusiv citit in diverse! avea mare cautare, a si vindecat boli cu ajutorul lor, dar la final, inainte de a muri s-a chinuit cumplit, certandu-se continuu si urland infiorator, cu cineva pe care il vedea numai ea, sarmana, si pe care il striga pe numele de "Mamone" (pentru cine nu stie Mamona este unul dintre numele [drac]), care ii cerea...sufletul. Nu este poveste, nici minciuna, este total adevarat, pur si simplu se certa cu diavolul pentru suflet, urla, se zbatea, isi incrucisa mainile pe piept ca si cum si-ar fi tinut cu ele acel suflet. Si timp de 2 zile vorbind cu necuratul in fraze foarte clare, a ingrozit toata familia, deci martori sunt mai multi si credibili. Nu as fi dat acest exemplu, mi-e greu, dar cred ca este unul instructiv pentru cine nu stie daca este sau nu periculos sa apelezi sau sa ai asemenea practici. MARILENA [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=15"]Votati-o pe Anna "In roz"[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...