Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stii cat zahar contin bauturile racoritoare pe care le bea copilul tau?


Recommended Posts

  • Administrators

Stii cat zahar contin bauturile racoritoare pe care le bea copilul tau?

 

Trebuie sa recunoastem ca de fiecare data cand copilul vrea sa bea ceva racoritor, prefera o bautura dulce. Ori un suc carbogazos de genul Fanta sau Cola ori alte combinatii colorate si dulci. Atat de dulci incat daca le gusti iti dau senzatia de voma, daca esti ne-obisnuit cu asemenea produse. Iata ce contin aceste bauturi si iata si raspunsul la intrebarea: de ce mai cumpara parintii astfel de bauturi nesanatoase pentru copiii lor

 

http://www.desprecopii.com/Images/SitePages/zahar-bauturi-racoritoare-copil-22.jpg ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Chiar am auzit ieri la radio ce propun doctorii in UK

Doctors call for 20% sugary drink tax

13 July 2015 Last updated at 20:13 BST

The British Medical Association (BMA) has called for a 20% tax on sugary drinks to combat obesity.

It says a third of the UK population will be obese by 2030 unless something is done to change people's diets.

The BMA suggests the extra money raised should be used to subsidise fresh fruit and vegetables.

Hugh Pym reports.

Sursa:

http://www.bbc.co.uk/news/health-33509545

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

da, eu sunt de parere ca problema zaharului in bauturi este una reala. SI nu numai in bauturi - vom scrie si despre cantatitatile mari de zahar din cerealele pentru copii.

 

Apropo - de cateva zile sunt in ROmania si nu am putut sa nu remarc faptul ca aici multi copii beau pe la terase sau restaurante coca-cola sau alte bauturi acidulate dulci. Si pe la locuri de joaca vad copialsi mai mari cu cutii de cola in mana.

 

Andrei a avut un proiect educativ la scoala - sustinut la fiecare clasa - in care ii invata cat zahar este in fiecare bautura racoritoare.

Ceva de genul acesta

http://www.desprecopii.com/Images/proiect-zahar-scoli.jpg

Pot sa spun ca dupa acest proiect - evita aceste bauturi si prefera apa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Problema nu e ca e atat de mult zahar in sucuri, acolo macar stim ca e mult,dar problema vine din faptul ca on mai toate se adauga zahar fara ca noi sa stim sau sa realizam. Cel mai mult in paine, sosuri, mancaruri gata preparate

Am vazut cum se produce stevia si sunt convinsa ca e la fel cu zaharul, tot o planta la origine, e mult mai dulce de aceea se foloseste in cantitate muult mai mica , dar nu e mai Sanatoasa. E ca si cum ai spune ca vapingul e mai sanatos decat fumatul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut cum se produce stevia si sunt convinsa ca e la fel cu zaharul, tot o planta la origine, e mult mai dulce de aceea se foloseste in cantitate muult mai mica , dar nu e mai Sanatoasa. E ca si cum ai spune ca vapingul e mai sanatos decat fumatul.

 

Este mai sanatoasa pentru un diabetic deoarece nu ii ridica nivelul de insulina. Este mai sanatoasa pentru cineva are are nevoie de un aport mai mic de calorii fiindca are foarte putine.

Lucrurile nu sunt alb-negru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, eu sunt de parere ca problema zaharului in bauturi este una reala. SI nu numai in bauturi - vom scrie si despre cantatitatile mari de zahar din cerealele pentru copii.

 

Apropo - de cateva zile sunt in ROmania si nu am putut sa nu remarc faptul ca aici multi copii beau pe la terase sau restaurante coca-cola sau alte bauturi acidulate dulci. Si pe la locuri de joaca vad copialsi mai mari cu cutii de cola in mana.

 

Andrei a avut un proiect educativ la scoala - sustinut la fiecare clasa - in care ii invata cat zahar este in fiecare bautura racoritoare.

Ceva de genul acesta

http://www.desprecopii.com/Images/proiect-zahar-scoli.jpg

Pot sa spun ca dupa acest proiect - evita aceste bauturi si prefera apa.

 

 

Ce ma sperie pe mine la fotografia asta e nu cantitatea de zahar dintr-o apa cu coloranti ci recipientele in care sunt aceste bauturi. Familia mea nu consuma nimic din ce e aici, dar sa se consume atatea resurse numai s pentru producerea cutiilor respective, din care se consuma lichidul in 2 minute si apoi polueaza pentru sute de ani mi se pare o mare tragedie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...