Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulguleti de Ianuarie 2015 cap 6


Recommended Posts

Pai nu am zis ca suntem grasi si frumosi ?! [:))] are peste 11.500, ditamai baietanul, si-a incetinit oricum ritmul, ia mai outintel in greutate. 

Interesanta a fost discutia cu pediatra, cand m-a intrebat daca il alaptez inca si a spus ca e f bine, asa e protejat si pot sa ii dau doar lm daca mai face febra si vomita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bună dimineața, mămici frumoase! Cum ați dormit? 

Noi dormim toată noaptea , cu mici pauze de papa... Slavă Domnului, deși am început serviciul de mai bine de 2  luni, încă nu a fost nevoie de lp. 

Ema, e cel mai tare Antonio :)))  [flo2]  Raducu abia are 8.5kg, la 8 luni și un pic... 

Eu ll-am alăptat pe Alex și când aveam vărsat de vânt, amândoi... E bun în orice împrejurare, să îți ajute Dumnezeu să îl alăptezi cât mai mult!... 

Rocsana, mulțumesc! I-am dat și eu mămăliguță cu brânză și iaurt după rețeta ta. :)  Mai spune că eu sunt în pană de idei, :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!

Si noi pe aici....noi avem in jur de 8 kg la 9 luni. Dar a mea mananca bine. Ii sticlesc ochii cand vede borcanul cu mancare:)

Eu nu stiu cum sa ii dau gris....oare e voie gris cu lapte? Tu cum l-ai dat rocsana?

Fetitza mea merge tinuta de manutza....inca isi pierde echilibrul dar e f hotarata sa inainteze. In schimb abia acum zice primele silabe..da, ba :)

Cu somnul.....se trezeste sa pape cam de 2 ori si se mai trezeste sa planga de alte 2 ori...or fi dintii, or fi gaze la stomac...nu stiu. Cert e ca nu e somnul ideal, dar nici prea rau nu e.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

skittles,eu ii dau gris cu lapte de la 8 luni la masa de seara,250 ml de lapte si 2 linguri de gris.dar o data sau de 2 ori pe saptamana ca am citit k nu trebuie exagerat k nu lasa calciul sa se fixeze,ceva in genu.

si delia tot cam aa se trezeste noaptea,de fapt  in ultimele nopti nu s-a mai trezit plangand.si eu pun tot pe seama dintilor,care nu ii are inca dar nu cred ca mai intarzie milt ca are gingiile foarte inflamate si cu firisoare de sange

cu greutatea zic eu ca tot pe acolo,sper putin peste 8 kgs

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[i] [:)][/i][i] [/i]Buna, mamici de fulguleti [:)] Nu am mai scris de multa vreme asa ca trec acum sa va salut si sa va urez numai de bine pt voi si pt bebelusi [flo2] A trecut vara si tare rau ne pare ca nu mai putem sta asa mult afara...asta e...ne descurcam cum putem. A fost o vara super, ne-am plimbat mult de tot impreuna cu bebe Eric: la mare de doua ori, la munte de doua ori, la tara la bunici in fiecare weekend [:)]

Eric-ul meu e bine, sanatos -slava Domnului-, grasutz...frumos. Ma indragostesc de el in fiecare zi, in fiecare zi ii dau sute de pupici. El ma apuca de obraji cu manutele, ma trage spre el si ma baloseste pe unde apuca. Deh...iubire cu nabadai [:-)))] (v-am spus candva ca l-am dorit nespus, am luptat muuulti ani, am facut multe tratamente...ne-am rugat mult...asa ca da, il rasfatam [:)] )

Are acum la 8 luni jumate putin peste 10 kg (lungimea nu o stiu ca nu-l masuram decat raar, cand mergem la pediatru, la vaccinuri, dar il imbrac cu haine de 80 cm) si doar un dinte mic-mic...abia i-a aparut [:)]

De mancat mananca tot ce-i dau...mai ales daca exista si o urma de iaurt [:-)))] Dimineata fructe (mar, para, banana, afine, avocado, mango, prune, piersica, para etc), la pranz piureuri de legume cu carne de gaina sau curcan, peste, galbenus cu avocado si, desigur, iaurt, mamaliguta cu branza si iaurt/smantana sau galbenus, dovlecei umpluti, mazare cu pui etc...iar seara un iaurt simplu (mda...pt masa de seara nu prea am idei [:)] ) Si in rest...tzitzi cat cuprinde [:-)))]

Ziua doarme o ora de la 11/12 la 12/13 si doua ore de la 14/15 la 16/17. Noaptea se mai agita, se trezeste, il chinuie dintisorii dar nu grav. Il culc la 20.30-21.00 si doarme 11-12 ore ...cu chitzaielile de care va povesteam. Vorbeste toata ziua, zice tata, mamammm (cand e suparat), da da da, papa, baba si alte chestiuni complicate pe care noi nu le intelegem.

Misuna prin toata casa, mai de-a busilea, mai taras, se trage de marginea patutului si de canapea si se ridica in picioare dar nu sta mult si se aseaza inapoi in fundulet.

 

Cam atat despre noi,am scris o groaza, sa ma iertati daca v-am plictisit. [flo2] [flo2] [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

buna mamici,noi de ieri avem un dintisor,cadou la aniversarea noastra de 5 ani de la casatorie :).

venim ai cu raportul,la 9 luni si 2 zile delia avea 8 kg si 70 de cm,cam putin dupa parerea mea,dar pediatra apunea l e foarte bine pt ca si-a triplat greutatea de la nastere

vorbin in continuare toata ziulica,stam in picioare la marginea patului,inca nu facem pasi

cam atat despre noi

voi ce mai faceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragutelor!!!  [flo2]

Am reusit sa citesc tot,in sfarsit!! Va pupam pe toate si toti! Suntem mandri de fiece fulgusor si reusitele fiecaruia!

Noi ieri am facut 9 luni. Avem 9600 gr si 74 cm. Ne ridicam singurei in picioare,mergem in 4 labe de pe la 6-7 luni. Vorbim cand vrem,ma-am cand e nervos,ttea-tea in soapta cand il cauta pe tati,bea-bea,ghi,do-do,ghea,etc.

In continuare doarme cu mamii!

Avem 5 dintisori plus unul care sparge zilele astea.

Cu mancarea nu ne stresam. Dimineata ii dau in manuta fructe(mar,para,banana,struguri,gutuie,piersica,etc). La pranz papa legume cu pui,piure,chiftelute,supita,cand are chef,cand nu tzitzi. Masa de seara e aproape inexistenta,rareori accepta cateva lg de iaurt sau un biscuite. 

Somnul e cat de cat ok de 2 zile. Ne-a chinuit vreo saptamana regresia somnului si dormea max 1h pe zi. Plus somnul de noapte care a ramas la fel,Slava Domnului!

Se trezeste pe la 7, la 9:30-10 adoarme iar pt 1-1:30 h. La 14-15 nani iar 1-1:30h. La 21 nani de noapte.

Postez sa nu mi se inchida tel si mai scriu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam Craciunul in noua formula!! 

Plus ca s-au mutat aici si 2 dintre surorile mele cu familiile. Vine si un cumnat si soacra de Craciun. Imi fac probleme ca nu stiu unde vom incapea atatia sa putem sarbatorii impreuna! :))

Stefan e pe zi ce.trece mai mandru si fericit caa are un fratior. Il pupa mereu,se joaca cu el,ii da orice jucarie,nu suporta sa il vada murdar nici un minutel,ii face baie(il sapuneste,se joaca cu el in baie),masaj,il invata sa.vorbeasca,ce mai-e calare pe el non-stop. Cand doarme il verifica mereu daca s-a trezit sa-l ia la smotocit. :))

Trebuie sa ii iau ghetute lui Rares. Aveti ceva idei,ceva sugestii? Nu stiu de care,de unde,ce sa am in vedere. Vreau ceva usor,calduros,sa ii fie ok si la mers. Nu stiu,la Stefan am luat ghete cand avea 1 an jumate. A fost mai usor ca am mers,a probat si.gata. Acum l-as innebuni pe Rares sa il port prin magazine,sa probam n modele. Asa ca,daca aveti vreo sugestie,e binevenita!

Va pup! Week-end fain sa aveti! :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...