Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aere si gem(ete) pe ghetar


Recommended Posts

Facui si dulceatomarmelado de piersici cu lamaie [:)]

 

rall ce ppofta mmi-ai facut cu ciorba aia.

chiar vb cu sotul meu cca nu am mai minccat o ciorba adevarata de gaina de casa, de 20 de ani. 

 

ps. mie imi placeau ghearele dde la pui...deh poate si ca am trait vremurile alea...dar aveau gust bun cu zgirciuri si gelationoase....yummy, yummy....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 852
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Soacra mea a facut marmelada din aia...de vis.

 

Poate medicii de familie dau antibiotice asa, dar la noi pe chirurgie nu dam antibiotic pana nu avem indicatie. Si din cate citesc de prin alte scrisori de externare, toti asteapta pana au motiv sa dea.

Dar nu ma mir, incet incet incep sa cred ca am avut norocul s animeresc in cel mai fain spital din tara asta si precis nu mai gasesc unul asa.... seful nostru si ceilalti medici de faüt nu opereaza decat daca e indicatie. Nu fac CT decat daca e indicatie. In alte locuri lucrurile astea se fac mai reppede pt caa aduc bani spitalului. Seful e foarte dezamagit, tot spune ca ne-am facut medici ca sa jutam pacientul nu sa facemm bani pt spital este sistemul asta DRG prin care se calculeaza cati bai primesti pe caz si sunt sigura ca nu e facut de medici, ca e cam lipsit de sens.

Ah, si tot el e genul care cand vede o ditamai lista de medicamente tot ce se ppoate scoate, scoate. Am vazut ca este o moda aici cu Pantoprazolul, 800% din varstnici au asa ceva, unii nici macar nu au probleme cu stomacul. Pantoprazolul asta predispune la osteoporoza daca e luat multi ani. Asa ca am ineput si eu sa dictez prin externari ca daca nu are indicatie sa se scoata din lista de medicamente a pacientului..

 

 

Apropo de supa lui Rall, niciodata nu am mancat carnea din supa. Niciodata. Mi se pare...bleah.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu o stiu, se mai gaseste si acum. Tot calup, tot taiata felii. E foarte ieftina, cam 10lei / kg. Ce am facut eu se numea marmelada (nu stiu de ce).. dar nu e marmelada aia tare [:)] Daca vrei ma uit dupa reteta si ti-o dau, oricum [:)] Ioana sa stii ca nu am uitat de foto.. doar ca nu am ajuns inca. Mai ai nevoie? [:)]

 

da, dar nu e urgent

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, raspund eu dar total "de pe net" deci nu stiu daca am dreptate sau nu [:)] Urmaresc cateva persoane care au cancer si se plang de "lymphedema" cauzata de tratamente. E retentie de fluid pt. ca sistemul limfatic e afectat.

Cate tratamente mai are mama ta? A mai facut scans? Cum se mai simte? [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi a plouat toata noaptea, acum e racoare si inorat...tocmai cand vroiam sa aranjez gradina  [smulgpar]

 

Fiind sarbatoare e liniste in oras deocamdata; artificiile si bubuielile incep diseara, in cursul zilei sunt interzise...magazinele sunt inchise...zi de lenevit...ma apuc de facut bagajul pt sapt.viitoare, altceva nu am de facut...m-am epilat ieri, curat am facut in cursul saptamanii...trai pe vatrai  [:D] si cum sunt singura acasa, nu trebuie sa gatesc...branza cu rosii la greu...si gazpacho...

 

Am vorbit pe chat cu vara-mea, la a carei nunta mergem in noiembrie...petrecerea e intr-un hotel, asa ca am rezervat si camera pt noi 3...mi se pare ft comod asa, dupa petrecere ne bagam direct la culcare, asa ca putem sa petrecem fara probleme...pe-ai mei o sa-i trimit acasa cu taxiul, sigur nu vor sta pana la sfarsit...si noi decolam la ora 4 duminica..

 

Stiti vreo firma de inchirieri masini care nu vrea garantie ? am inchiriat acum 3 ani printr-o firma, dar am uitat numele  [batcap]

 

O zi buna va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...