Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lucruri neplacute din calatorii/Safety tips - deschis de pacino


Recommended Posts

Eu zic sa revenim la oile noastre calatoare. Mi s-a intamplat sa fiu pe autostrada in Danemarca si sa nu fie o benzinarie pe o portiune lunga de zeci de km. La un moment dat am vazut un panou cu o reclama, am folosit iesirea care urma si hop benzinaria. Care-i logica de-s benzinariile ascunse si mai mult de atat nu sunt anuntate? nici pe gps-ul masinii nu apareau caci nu erau pe drumul nostru ci in oras.

Foarte neplacut intr adevar.

 

In Canada sunt semnalizate pe autostrada toate iesirile cu benzinarie, mancare, eventual cazare. Sunt destul de dese, cel putin pe autorutele ce trec prin Montreal.

Ma intreb cum e pe distantele lungi din zone pustii, desertice din State, de exemplu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E mai pustiu, Fleur. Dar e ok. Așa e in toate tarile unde e pustiu. Dar se găsește benzina, trebuie insa sa stii cand pleci, sa încarci rezervorul. 

 

Si in Norvegia am umblat in pustii :). Si erau rare benzinăriile. Sa vezi cum e la Sami :). La Capul Nord :).

 

Noi am patit daca nu ma înșel, in Franta, sau in Italia, sa iesim așa la nimereala de pe autostrada pt benzina. oricum ajungi in ceva localitate si găsești. Doar ca e mai scumpă si faci câțiva km. Dar fara benzina n-am rămas nicaieri, sotul e tare precaut cu asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte neplacut intr adevar.

 

In Canada sunt semnalizate pe autostrada toate iesirile cu benzinarie, mancare, eventual cazare. Sunt destul de dese, cel putin pe autorutele ce trec prin Montreal.

Ma intreb cum e pe distantele lungi din zone pustii, desertice din State, de exemplu.

Acolo sunt panouri mari, mari, care te avertizeaza din timp ca urmeaza un drum de 100 de mile, de exemplu, fara benzinarii si loc de repaus.

 

Asa cum in zonele desertice, prin desertul Mojave, unde este caldura excesiva esti avertizat ca din cand in cand sa opresti aerul conditionat ca sa nu se incinga masina si sa ia foc, sa privesti tot timpul aparatura de bord pentru depistarea incingerii excesive a uleiului etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Paris, daca faceti rezervarea de pe net, toate hotelurile arata bestial.

Tips:

- hotelurile vechi au camere foarte, foarte mici, inghesuite chiar daca sunt cotate cu ***/****

- evitati hotelurile mai noi, cu **/*** si  multe camere pentru ca majoritatea cazeaza de obicei grupuri de copii/adolescenti. e bine de intrebat, de citit pe trip advisor.

- interesati-va cat costa un mic-dejun la hotel: daca este continental, nu merita 6-8 euro/persoana pentru o cafea, un croissant, putin unt si un gem

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca e mai scumpă si faci câțiva km. Dar fara benzina n-am rămas nicaieri, sotul e tare precaut cu asta.

 

La noi din contra ,e mai ieftina benzina in localitate decit pe autostrada.Si la noi arata la citi km e urmatoarea statie de benzina,insa asa o situatia ca cea prezentata de Otilia,iti poate da ceva emotii cind nu stii unde poti alimenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

si in belgia pe autobanda sunt rare statiile de alimentare, a trebuit sa ies in localitate dupa motorina, doar ca statiile din localitatile mici sunt automate, poti plati numai cu cardul, n-am avut probleme, dar prima data n-am avut curaj :) inca aveam card de ro cred...am fost de fata o data tot in belgia la o statie automata care primea si bancnote cum i-a luat banii tipului din fata mea si ciu-ciu gaz. iar in austria am dat de statii automate la care trebuia sa alegi o suma fixa sa alimentezi, deci nu plinul, trebuia sa estimezi....eu circul mult si la peco ajung cel mai des :)

anul asta am incercat sa platesc cu cardul mamei, de ro, la noi la lidl cred, n-a mers, dar am putut la peco (daca nu il foloseste juma de an il inchide banca)

in olanda la supermarket nu pot plati cu cardurile nemtesti, iar la aldi parca nu accepta bancnote mai mari de 50€

in ungaria va recomand sa schimbati la exchange decat sa platiti cu cardul, e cursul mai bun la card dar iti ia comision de 6€, minim cred

in germania daca comandati bere luati neaparat de la butoi (von fass) io nu-s consumatoare dar la aia nu ma pot abtine, egal ce marca :))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...