Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

BOR S.R.L .. sau cand credinta se masoara in bani si voturi


Recommended Posts

Eu nu pot intelege cum religia asta in care e vorba de iubirea aproapelui a devenit asa o masinarie de invartit bani... Sunt si eu curioasa, din toti banii adunati, cate cantine de saraci, cate adaposturi, cate dispensare, cate ore de pregatire scolara suplimentara sunt suportate de biserica, pentru cei defavorizati?

Mi se pare revoltatoare si toata tarasenia cu Catedrala, as fi preferat ca toti banii bagati in acea gaura neagra sa fi fost folositi pentru spitale, scoli, si altele asemenea, si o sa ma apuce si mai rau dracii cand o sa aud dupa 1 septambrie cate scoli nu au primit aviz de functionare si isi vor deschide portile oricum....

Nu inteleg de ce trebuie sa continue "Statul" sa subventioneze acea constructie, in conditiile in care BOR a devenit o intrprindere foarte profitabila....

Revoltator.

Nu am o problema cu cei care dau bani in biserica, dar nu inteleg totusi unde ajung acei bani, si de ce tre' sa mai puna si statul asa o felie mare.......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai asta zic si eu, dar cumva inteleg de ce da statul atatia bani... interes politic, dupa parerea mea, interes care contravine cetățeanului de rand.... 

Ma gandesc cumva ca sa primească atâția bani de la stat, BOR trebuie sa dea ceva înapoi. .. poate voturi, poate spagi... nu am idee,  dar ceva care nu e menit sa mi imbunatateasca mie viata, clar...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andaghe, trebuie să ținem cont și de faptul că biserica nu plătește impozite (mă rog, cultele recunoscute, nu doar BOR). Au terenuri și clădiri pe care nu plătesc nici un leu. Nu știu dacă plătesc impozit pe profit, cred că nu.

nu platesc impozit pe nimic.    intrebarea mea e de ce biserica face profit??? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma deranjeaza la culme ideea construirii Catedralei Neamului. Cred ca Daniel vrea sa-i ramana numele in istorie, sa ramana Catedrala asta un obiect de atractie pentru turisti si vizitatori si toata lumea sa spuna ca e facuta de Daniel. Care are siprit de afacerist. Foarte multe s-au facut si cat a fost mitropolit al Moldovei: radio, televiziune, pe la munte, pe aici, cam tot e a lor, ca statiunea Durau, de exemplu. Sau paduri prin Suceava.

 

Cred ca au ei asa, o nevoie de marire. Poate daca ar avea familii si s-ar putea concentra pe altceva, lucrurile ar sta altfel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    intr-o zi la muncă am întâlnit un tânăr român venit aici de 5,6 săptămâni spunea el. după câteva discuții mi -a spus ca el are mare respect pentru "popi" ,l-am intrebat de ce, ce i-au dat sau daca știe să fi ajutat nevoiași sau copii neajutorați? Nu dar ca lui i-au dat credință.....i-au dat-o popii (cam așa gândesc mulți)

  Da si eu vad o bătaie de joc să dai atâția bani pentru catedrala în condițiile în care învățământul si sănătatea sunt la pământ dar astea nu aduc voturi 

  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...