Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Masele de minte la copil - le scoatem sau nu?


Recommended Posts

Maselele de minte se scot din mai multe motive:

- pot strica estetica,  aranjamentul dintilor

- nu sunt folositoare - sunt niste reminiscente de pe vremea cand umanitatea le folosea.

- sunt mult in spate pe arcade si se ajunge greu la ele.

 

Nu stiu daca fii-mii au inceput sa-i creasca, nici nu mi-a spus nimic nici eu nu am intrebat. Stiu doar ca atunci cand ii vor iesi o vor face drept si ca au loc.

 

Dar daca imi va spune altceva i le voi scoate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oooo, eu stiu 3 persoane carora le-au scos toate patru o data!

brrrr... inca sunt EU marcata, imi amintesc si acum cum mi s-a strans stomacul cand am auzit de fiecare data [:)] .

Totusi, ele au trecut peste.

Colega mea de servici tocmai si-a scos doua acum 3 saptamani, i-au scos sus-jos, ca sa poata "manca" in partea cealalta. Ea oricum ii are foarte strambi, toti, si probabil ca maselele de minte agravau situatia.

 

Cum spuneam, aici e foarte obisnuit sa se scoata maselele de minte. Eu de cate ori merg la un dentist nou, Doamne ce se mai mira toti, de la hygienist la medic (el mai putin, mai mult asistentele) ca inca le mai am, si inca pe toate!

Intreaba bastinasii, la voi acolo poate se procedeaza la fel.

 

p.s. te inteleg ca ai fost socata si traumatizata, dar macar acum afli ca e ceva curent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am adolescent. Copilul meu (8 ani) are maselele de minte sigilate, la recomandarea stomatologului. Pentru ca sunt mai "ascunse" si poate periate mai neglijent, asadar predispuse cariilor. Nu a zis nimic de scoaterea lor, nici eu nu stiu cum as accepta scoaterea unor masele sanatoase.  

Maselele de minte stiu ca apar in timpul adolescentei, ultimele... La 8 ani, nu ai masele de minte.

 

Edit: am vazut ca ai rectificat  [:)]  Scuze pentru interventie  [doh]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut maselele de minte de la 18-20 ani, cand mi-au iesit (aproximativ ca varsta, nu mai tin minte exact) si pana pe la 31-35 de ani, interval in care le-am extras pe toate.

 

Au iesit la vremea lor, nu m-am deranjat cu nimic, erau acolo undeva in spate, asa ca nu am intervenit la ele. Dupa ce am nascut copiii, insa, s-au cariat cu o viteza uimitoare, s-au sfaramat bucati din ele, aveam niste dureri destul de nasoale in unele momente din cauza lor... asa ca nu am avut alta solutie decat extractia.

 

Intr-adevar, foarte prost "materialul" din care sunt facute aceste masele de minte. Daca cu ceilalti dinti/masele m-am mai descurcat cum m-am mai descurcat, caci am avut probleme cu toata dantura, la modul general, totusi restul danturii a avut o evolutie mai lenta la cariere decat astea de minte...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela,si noua ne-a spus ortodontul acelasi lucru,deci nu e nimic deosebit,anormal ce i s-a intimplat Andreiului tau.

 

Si lui fii mio i-au scos o masea de minte, si era chiar mai mic(nu,nu erau iesite maselele),pe motiv ca dantura nu are loc sa creasca,nu are platz suficient si maseaua de minte impinge spre timpan.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci se poarta asta :)

 

Ok m-am mai linistit insa tot ar trebui sa avem si noi mamele niste calmante intotdeauna in poseta :))

 

multumesc de recomandari si sfaturi [flo2]

Mirela,adevaraul este ca noi am fost pregatiti dinainte ,psihic sa spuna sa.

 

Ortodontul a spus ca trebuie scoasa maseaua d eminte si am fost apoi la chirurg,care a explicat procedura si am facut termin...deci am stiut dinainte ce si cum.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela,maselele de minte sunt o ramasita a primitivismului nostru...nu aduc absolut nicio contributie pozitiva.

 

Ba din contra ,pot creea mai multe necazuri.

 

E mult mai ok sa fie scoase la virste mici(daca e necesar)decit la maturitate cind procesul foarte fi foarte durereos si cu durata de vindecare.

 

Asa ca e ok cum a spus si procedat medicul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, eu cred ca mai bine ca i s-au scos doua masele deodata fara sa aiba timp sa ceara pareri ori sa caute pe net, caci povestile de groaza de la scoaterea maselelor de minte sunt peste tot :)) Motiv pentru care eu nu mi le-am scos inca.. n-au erupt, dar se vad foarte clar pe radiografie ca toate patru cresc orizontal in interiorul gingiei cumva si imi imping dintii unii spre altii din toate partile :)) Momentan nu au facut stricaciuni prea mari, doar mi-au inghesuit putin dintii si mi-au marit riscul de carii interdentare. Va trebui sa imi fac curaj toamna asta sa le scot (mi-a promis dentista mea ca imi recomanda un centru smecher de chirurgie care face operatia cu altceva decat metoda clasica, ceea ce ar insemna ca doar perioada de recuperare va ramane dureroasa & traumatizanta, nu si scoaterea lor propriu-zisa). Dupa care, ca sa imi spatiez dintii la loc cum trebuie, probabil va trebui sa port aparat dentar o perioada. Deci da, scoateti voi maselele alea pana nu cresc aiurea si devine situatia mai rea :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Hmm, eu cred ca mai bine ca i s-au scos doua masele deodata fara sa aiba timp sa ceara pareri ori sa caute pe net, caci povestile de groaza de la scoaterea maselelor de minte sunt peste tot :)) Motiv pentru care eu nu mi le-am scos inca.. n-au erupt, dar se vad foarte clar pe radiografie ca toate patru cresc orizontal in interiorul gingiei cumva si imi imping dintii unii spre altii din toate partile :)) Momentan nu au facut stricaciuni prea mari, doar mi-au inghesuit putin dintii si mi-au marit riscul de carii interdentare. Va trebui sa imi fac curaj toamna asta sa le scot (mi-a promis dentista mea ca imi recomanda un centru smecher de chirurgie care face operatia cu altceva decat metoda clasica, ceea ce ar insemna ca doar perioada de recuperare va ramane dureroasa & traumatizanta, nu si scoaterea lor propriu-zisa). Dupa care, ca sa imi spatiez dintii la loc cum trebuie, probabil va trebui sa port aparat dentar o perioada. Deci da, scoateti voi maselele alea pana nu cresc aiurea si devine situatia mai rea :) 

da, cred ca ai dreptate [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...