Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mostenitor de negasit - Acte mostenire pamant?


Recommended Posts

Buna ziua,

Ma intreb daca cineva a mai fost intr-o situatie similara si ma poate indrepta intr-o directie.

 

Bunica a primit dupa Revolutie niste pamant. Ea a murit in 1994, si nimeni nu s-a grabit sa faca actele de succesiune. La inmormantarea bunicii, mama a vorbit cu fratele ei mai mare, ca sa faca actele pt pamantul acela, dar el a zis ca nu e interesat de nici o bucata de pamant, poate sa-l ia ea. El locuieste undeva pe langa Ploiesti, dar nimeni nu stie unde, nr. De telefon e inactiv de multi ani. Are doi copii si el, dar nu stim nimic nici de ei. Doar numele lor le avem, atat.

Cand a decedat si mama, nu am avut pe cine anunta din partea unchiului.

 

Intrebarea mea este: cum se procedeaza daca vrem sa facem succesiunea pe pamantul acela? Cand am facut dezbaterea de mostenire dupa mama, pamantul acela a ramas in aer, sa zic asa, pt ca e pe numele bunicii, deci va trebui trecut (intreg sau o parte) intai pe numele mamei.

Tata nu se grabeste nici el sa resolve situatia, ca i-am tot spus sa mearga sa intrebe un notar din oras cum se procedeaza. Mi-e ca daca mai trec ani va fi si mai greu, in nici un caz mai usor.

Sa mearga el prin satele de langa Ploiesti, unde locuia unchiul acum mai bine de 20 de ani si sa faca pe detectivul cam iese din discutie.

 

Aveti sugestii care sunt pasii de urmat?

 

Va multumesc frumos!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bunica ta avea si alte prorietati, respectiv casa si curte?

 

Daca nu s-a facut succesiune unchiul nu putea sa-si treaca nimic pe nume, nici casa nici curtea.

 

Daca bunica sau unchiul nu a depus cerere in numele bunicii la comisia de la primarie, pentru retrocedare, atunci nu se mai poate solicita nimic pentru ca termenul de depunere a cererii a fost depasit. Cum bunica traia in '94 ea era indreptatita sa faca cerere.

 

Daca s-a facut succesiune si titlul de proprietate pentru teren nu au fost eliberate pana la momentul succesiunii, atunci pamantul nu a fost prins in certificatul de mostenitor.

In acest caz pentru pamant se face un alt act pentru aceeasi mostenitori cu aceleasi drepturi ca in certificatul de mostenitor, dupa ce se emite titlul de proprietate.

 

Banuiesc ca suprafata nu este mare, si cu siguranta cheltuielile vor fi mai mari decat valoarea terenului.

Nu cred ca este o avere pentru care sa merite sa te agiti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunica ta avea si alte prorietati, respectiv casa si curte?

 

Daca nu s-a facut succesiune unchiul nu putea sa-si treaca nimic pe nume, nici casa nici curtea.

 

Daca bunica sau unchiul nu a depus cerere in numele bunicii la comisia de la primarie, pentru retrocedare, atunci nu se mai poate solicita nimic pentru ca termenul de depunere a cererii a fost depasit. Cum bunica traia in '94 ea era indreptatita sa faca cerere.

 

Daca s-a facut succesiune si titlul de proprietate pentru teren nu au fost eliberate pana la momentul succesiunii, atunci pamantul nu a fost prins in certificatul de mostenitor.

In acest caz pentru pamant se face un alt act pentru aceeasi mostenitori cu aceleasi drepturi ca in certificatul de mostenitor, dupa ce se emite titlul de proprietate.

 

Deceneus, ma tem ca nu inteleg ce-ai vrut sa spui, succesiune dupa bunica? nu s-a facut.

 

Bunica nu mai avea alte proprietati, casa de la tara era a sotului ei de-al doilea, si a revenit copiilor lui. Ea se mutase la noi la oras de prin 1986.

 

 

Avem titlu de proprietate pe pamant, e pe numele bunicii- si ai dreptate, suprafata e mica, dar e in oras. Noi am muncit pamantul pana acum cativa ani, acum cum a ramas doar tata, il da in arenda.

 

Noi- parintii mei de fapt- suntem din Moldova, unchiul pe langa Ploiesti, cum am spus. Eu l-am vazut doar o data, la inmormantarea bunicii. Cred ca nu avea o situatie materiala prea buna, si nici foarte apropiati nu erau, poate de asta nu ne-am vazut mai des. Dar nu exista nici un conflict in familie, astea au fost circumstantele.

 

 

Habar n-am daca merita efortul de-a face succesiunea pe bucata asta de pamant, singura mea motivatie e - daca nu facem nimic, ce se va intampla cu el, cui ii revine?

 

Marius, vrei sa spui ca daca nu s-a facut succesiunea dupa bunica, desi avem titlul original de proprietate, nu mai avem dreptul sa-l dezbatem ca mostenire?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista proceduri legale.

Dezbaterea unei succesiuni se anunta, se dau termene. Se dezbate si in lipsa.

Pentru ca fratii nu au facut succesiunea la timpul ei, se dezbate in primul rand succesiunea aia si apoi cea dupa parinti.

Exista si calea in instanta. Instanta poate solicita si obtine datele rudelor, daca ai insa ceva mai mult ca locuieste "undeva pe langa Ploiesti".

Parerea mea: primul drum trebuie facut la notar. Iti va spune (ii va spune tatalui tau) care sunt pasii de urmat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat cat cei posibil in drept nu sunt interesati si nu sunt dispusi sa faca nimic 

 

Din moment ce intreaba pe forum inseamna ca este interesata. Logic, nu?

Bineinteles ca fiind vorba despre bunica ei este in drept.

P, nu mai amana, eu stiu un caz in care s a pierdut o casa intreaga pentru ca trecusera 20 de ani vezi Doamne de la decesul proprietarei fara revendicare  si a luat o  primaria sectorului 2 nefiind la timp revendicata. Intre timp si a facut acte de proprietate pe casa un lucrator din primarie. Au aflat apoi rudele  ca de fapt primaria a aflat de casa si a saltat o exact cand ei au venit din Israel si au inceput demersurile. Pana atunci nimeni nu stia ca cel ce statea in casa platea curent, telefon etc pe numele decedatei. In 2003 a fost asta, nu stiu, poate nu mai sunt acum asa  hoti dar eu as fi reticenta cu intrebarile .   Mergi  la un notar de incredere.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc...

notar de incredere- hmmm, nu stiu, nu cunoastem pe cineva special. Ma intreb daca e adevarat ca am putea pierde "mostenirea" aka pamantul daca nu se face succesiunea in x ani dupa deces, de ce nu ne-a precizat notara cand am facut succesiunea dupa mama, acum 5 ani?

Tata plateste impozitul anual, nu vad cum ar putea crede cineva ca pamantul e al nimanui sau abandonat.

 

Off, tata e dezinteresat, cred ca nu vrea sa-si bata capul, stiti cum e, te trimit de la unul la altul, te amana etc., cred ca nici nu intelege mare lucru si cred ca ar prefera sa facem noi cand n-o mai fi el. Voi insista sa mearga la notar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...