Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini din toate tarile, intalniti-va!


Recommended Posts

Am vrut sa-i iau Marciei bilet sa plece in Romania in decembrie (cu Swiss, ca sunt singurii care zboara din Zurich direct..cu Wizzair din Basel nu poate zbura, e min.de la 14 ani singur si nu au insotitor); costa minim 500 fr [batcap] nu dau atatia bani pe un bilet, mi se pare ft mult pt un zbor de 2 ore; pe biletele de pana acum am dat 200 fr.

I-am luat insa pt aprilie (atunci cand sper ca plecam noi in Vietnam [:D]), a fost 300 fr. 

 

Swiss a schimbat acum ceva timp modul de tarifare; exista un bilet pt care nu ai decat bagaj de mana si nu poti modifica data; dar cand rezervi la final, poti adauga si bagajul si platesti; la fel pt rezervarea de loc. Cel pe care l-am luat eu include bagaj, rezervare gratuita de loc si poti modifica si data (contra cost). Am comparat cele 2 tipuri si al 2lea e mai avantajos, pt ca pretul la final e cam acelasi, dar la al 2lea poti modifica si data. 

 

Mi-au pus parul pe moate astia de la Swiss  [zirea] sunt magari, pt ca au monopol pe Bucuresti...o perioada a zburat si Taromul spre Zurich; imi amintesc ca le-am luat alor mei bilete cu 230 euro (pretul pt ambele bilete). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 865
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc mult dragele mele  pt urari ,din tot sufletul va doresc sa aveti parte de aceeasi fericire .

 

Dupa cum stiti primisem un mesaj acum cateva zile de la Laura cu adresa unui restaurant si marea ei rugaminte ca pe 20 august la ora 20.00 sa fiu acolo,stiind ca si ea impreuna cu sotul ei se aniverseaza tot pe 20 august am presupus ca ne invita sa ne aniversam impreuna.

 

Ii trimit inapoi un mesaj cu stai linistita vom fi acolo,imi raspunde "ai inteles gresit ,nu despre aniversare este vorba,ne vom sarbatori in weekend,e vorba de o premiere si mi s-a spus sa-mi invit cele mai bune prietene,si cum Ana e plecata in Anglia ,ai ramas doar tu asa ca te rog sa vii sa nu ma lasi singura ca vor fi doar femei".

 

(Eu am 3 prietene foarte bune :Ana,Laura si Viorica,toate dupa calapodul meu ,toate cu probleme de comunicare si adaptare la specia din care facem parte  [soricel] cea femeiasca)

 

Ii dau zuzei asigurari ca vin cu toate ca am asa o strangere de inima ,e totusi aniversarea mea si a ursului.

Discut cu ursul meu si-mi spune sa stau linistita ca din pacate are si el o intalnire foarte importanta programata taman atunci si pe care nu o poate amana,ne serbam in weekend.

 

Ieri intru in program calcat tone,mancare,spalat ,vorbesc cu Ana pe Skype ,toate bune si frumoase,flecarim despre toate si nimic,facem si un pic de filozofie ca asa ne place,dar nicio soapta de la multi ani,chestii,hmmm ciudat ,dar in fond e acolo ,nu se adapteaza,e dor de casa,de Vasile(motanul ei ),are si in lucru un caiet pt clasa a III-a ,imi spune ca o freaca la icre si aia cu editura..trec peste.

 

Primesc mesaj de la Laura sa imi iau un pulover sau ceva de genu' ca e pe terasa petrecerea si sa nu o sun  cand ajung acolo,sa intreb direct de Victor ,ca va fi galagie si ea nu aude telefonul...de sms-uri n-ai auzit zuzo?! ma intreb in sinea mea.

 

Vine Robert acasa de pe unde a haladuit ,nu-l bag in seama ca am inca pata pusa pe el,imi spune ca pleaca cu cei mici la un suc,phhh se straduieste sa ma imbuneze si umbla la corazon,spal vase si mormai in barba ,du-te,nu-i arunc nicio privire ,sa simta bestia ca-s suparata.

 

Radu dispare,unde puii mei e si asta il intreb pe Klaus,parca trebuia sa mergeti impreuna la intalnire,s-o fi dus sa puna motorina,hai ma lasi?! pai daca plecati de ce nu pune la plecare,in fine,e o zi ciudata intr-o saptamana ciudata ,ma duc sa fac dus ca miros a cartofi si alte cele,ma suna telefonul ,Radu ca mamii stii noi nu stim cand ne intalnim practic cu asta ca e intr-o sedinta la Apa Nova si nu stie cand scapa asa ca ia tu taxiul si du-te la restaurant si cand termini venim noi sa te luam.

 

Asta-i tampit ,sedinte la Apa Nova la ora asta ,pai astia la ora 15.00 rup usa,si oricum ce urgenta sa aiba ei ca n-am auzit de vreo nenorocire,nu degeaba ascult radio non-stop.

 

Ma duc sa ma machiez,mi se invart informatii in cap ,Klaus ma intreaba ce camasa sa-si ia,dau ok-ul pt cea verde pal,si geaca de piele? si! ce rimel sa folosesc?am trei, toate noi ,toate faine,waterproof daca dau apa la soareci ,da' de ce sa plang,uite asa de fericire ,de emotie ,cine stie ce zice Laura ...hmm daca e o conspiratie...cu Laura?!Nu-i cunosc copiii mei numarul de telefon...stai Remus e prieten cu Robert ,i-a fost elev Laurei...aseara radea cand a venit ..de ce radea..o fi baut,n-a mai ras pana acum atat Remus,el e timid,e o conspiratie,ba nu,participa si Klaus?Nuuu ,el se da de gol,Ce conspiratie poate fi atunci fara el ,doar ne aniversam impreuna,hmmm ,vedem ce se intampla.

 

Ce naiba si-a scos Robert camasa aia din sifonier?!

 

Sunt gata ,titirita si machiata gata de a-mi reprezenta cu onoare prietena...Klaus catre Radu :o ducem pe ma-ta si daca suna ala noi suntem oricum in zona si ne intalnim cu el...stramba din nas copilu,ete ca tac-tu nu ma lasa singura  [pk] ,plecam ,dar nu inainte de a studia pe google maps locatia,gata stim unde sa ajungem.

Incepe o discutie intre Klaus si Radu cum ca strada cu restaurantul e cu interzis asa ca sa ma lase in capat si sa merg cativa pasi pe jos,ursu nu-i impacat dar accepta sa ma lase ,copilu are dreptate ,pt cativa pasi sa ocoleasca atata...

 

O iau incet pe strada si-mi strang sacoul,il inchid,naiba sa-l ia ca nici asta nu ma mai cuprinde la piept (mere ,portocale merge Viv ,dar cu pepenasii e tare greu),trec [pe langa o terasa ,hmm nu prea corespunde ,intreb un domn,imi arata fix terasa aia,ma intorc,intru ,un baiat zambaret si subtirel imi atine calea...Victor?!Da?!Asta nu stie cum il; cheama?!

Ma conduce la o masa de doua persoane ,langa o fantana,hmmm ,eu sunt prima?!Da ,el cu gura pana la urechi,baiatul asta ori e tampit ori a fumat ceva...Ma intreaba ce doresc sa beau vin,bere..pai presupun ca se vor servi niste aperitive fistichii si mititele asa ca ii spun sa-mi aduca o bere ..nefiltratata ca neagra n-are.

Trag cu ochiul pe terasa,niste actori si-un ziarist cunoscut la o masa,cunoscut dar habar n-am cum il cheama...beau vin,deh oameni fini stiu sa-l aleaga.

Ceva e tare ciudat...imi vine miros de peste...e cu specific pescaresc?!Ihmmm au scoici peste tot,ce aperitive or servi astia?!Probabil bruschete cu ansoa cum ii plac lui Viv.

Mi- aprind o tigara si vad ca Skype-ul devine activ,mesaj de la Ana ..sper ca esti la restaurant la ora asta si vreau sa va urez la multi ani ,sa fiti fericiti...etc,si-a amintit,ii trimit mesaj..sunt la restaurant dar e ceva ciudat tare,a nuuu asa suntem noi ciudate si paranoice,stai linistita ,restul lumii e normala, raspund :acum esti ciudata si tu!M-a enervat ,inchid ecranul,sa n-o mai vad.

Textez pe FB sunt in Twilight Zone simtindu-ma confuza..sa stie astia de mine in caz de ceva...ahahaaaa bine ca am uitat sa dau check in,stiu ca sunt varza dar nimeni nu stie unde sunt.

 

Ma gandesc sa plec...mai sorb o gura de bere,e buna.

Ma concentrez pe ce am de facut cand parca picat din luna apare langa mine  Klaus  [fal] ,are o fata..de parca nu stie ce-i cu el,tip un nu pot sa cred asta!!!! 

Domnii stilati de la masa de vis-a -vis m-au luat la ochi dupa asta ,daca n-au facut-o pana acum din cauza tinutei exagerat de titirita.

 

Suntem stanjeniti..am fost dusi de nas si imbroboditi,ademeniti sa iesim din hruba noastra de catre niste copii,am imbatranit,radem ca prostii cu gura pana la urechi ,ne amintim de acum 21 de ani,vine si Victoras cica sa comandam,du-te mah copile ca noi suntem socati acum mai lasa-ne sa ne revenim...asta rade iar ,cu gura pana la urechi..clar nu-i pe treaba lui baiatul asta...

Ne strangem mainile ,astia au pus masa intre noi,suntem la departare de o masa cand noi stam mereu alaturi,da dar asa-i eticheta,asa-i si-n filme te tii de mana peste masa si te uiti in ochii celuilalt,nu te sui pe el ,femeie.

 

Victoras se intoarce cica daca dorim aperitive...dorim dar nu stim ce,noi nu prea iesim din barlog asa ca te rugam sa ne aduci tu ce consideri insa inainte: Spune-mi daca ma ridicam sa plec ce faceai ,te puneai in calea mea?Esti cam slabut si eu sunt mama de rugbysti,iti dadeam un placaj de nu te vedeai!!

Rade si fuge,parca nu era rasul lui,am efectul asta asupra oamenilor,ii sperii.

 

Ne relaxam,vin aperitivele,evident cu specific pescaresc,buuneee,ii plac si lui Klaus si el uraste pestele.Radem de prostia cu berea si cand suntem intrebati despre felul doi hotaram sa luam o sticla de vin,de care,de care ne suna bine in urechi dar alb sa fie.

 

Ni se aduce mie caracatita,lui dorada,ne delectam ,super, dar mult ,vad un motan negru si plin de gratie,ii servesc din platoul meu,mananca cu pretiozitate maxima,e clar asta e de al casei.

Discutam despre copii,afaceri si parinti,ce speram acum 21 de ani,ce sperante s-au implinit si care nu si de ce...ne dam seama ca n-am vazut niciun meniu,ce stim noi,asa o fi la astia,ai surpriza la final pe nota de plata,da-i pace avem portofelele la noi.

 

Da'...n-ar fi corect sa plateasca cine a conspirat...ba da..radem tare imaginandu-ne copiii in fata notei de plata,cadem de acord ca cel mai viclean copil al nostru este Robert,sigur el e capul rautatilor,dar sa-mi implice prietena,pardon prietenele ca Ana da mesaje pe Skype razand cu gura pana la urechi,stia si ea si sotul ei ,si al Laurei si ..si toata lumea.

 

Victoras se tot fatzaie pe niste scari presupunem ca acolo e toaleta si are baiatu' probleme cu rinichii,radem iar.Ne intrerupem brusc cand din boxe rasuna 7 seconds ,melodia noastra,imi mijesc ochii ,lacrimile,Klaus zambeste si-mi sopteste ca probabil face parte din surpriza ,il strang de mana si simt ca ma gatuie emotia...apoi din toate partile incepe sa se cante la multi ani ,nu vad nimic,terasa s-a umplut si eu imi acopar fata cu mainile caci plang asa cum nu mai eu stiu sa plang,doar de fericire.Tort,sampanie si toti copiii ,inclusiv iubitele lor,apar de peste tot....asa ceva....

 

Am impartit tortul cu toata lumea de pe terasa si ne-am asezat la povesti despre cum de o luna se straduiesc ei la surpriza asta si cum au conspirat cu totii si de cate ori le-am dat emotii si planurile peste cap,sunt epuizati psihic dar fericiti,noi suntem deja beti..de fericire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana, eu am luat mandrei de pe diverta (online) ghiozdanul asta:

http://clickbirotica.ro/rucsaci-herlitz-clasa-0-gradinita/8459-rucsac-scolar-herlitz-hawaii.html

 

 

(pe varianta mov, cu niste fluturi)

 

am pus link de pe clickbirotica ca pe Diverta nu il mai au

 

imi place foarte mult,  e usor, am facut proba si e incapator... deci as vota pentru. cei de la schoolfriendly aveau niste ghiozdane dragute, acum insa s-au cam prostit....

 

Multumesc mult [flo]!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a, dar chestiile alea de bai and stuff nu se fac in cladiri? is doar afara?

 

Rufus, tu ce faci nu se pot numi "bai" :). UN tratament bun, eficace inseamna sa stai intr-un hotel cu baza de tratament in incinta si sa faci diverse "proceduri" prescrise de medic : bai termale, impachetari cu namol etc. Asa nu ai nici o treaba cu vremea de afara.

Ca mergi tu la Sacelu la strand e vax albina :).

 

Exista si o baza de tratament, cu hotel, etc.

N-am vrut sa aleg varianta asta.

Si nici fizioterapie nu vreau sa fac. O pot face linistit in Bucuresti.

M-am dus strict pentru namol si apele sulfuroase. Ei bine, alea se numesc bai. O procedura in baza de tratament pe baza de namol consta in acelasi namol cu care nu ma ung eu si (partial)  nevasta, ci o asistenta (sau ce-o fi) si un stat in cada si nu in bazin, unde mai si inot. Desigur, am un acoperis deasupra capului, care in saptamana asta vad ca a facut diferenta.

Bai termale nu exista aici, adica tratamentele sunt pe baza de apa rece si nu calda. Sunt ceva explicatii legate de avantajele apei reci, la mine incepe totul cu contraindicatia in hipertensiune a bailor calde/fierbinti. Ca m-as fi dus la Felix.

Deci, daca erau zilele alea in care m-am copt la servici, toatra vara, faceam o treba...chiar mult mai buna decat in baza de tratament, pentru ca la namoalele astea soarele e un avantaj pe care nu-l ai inauntru, plus alternanta baie-soare (sunt trei bazine cu apa diferita).

Pentru ce ziceti voi, nu-i nevoie sa plec...ma duc la Ana Aslan (nu, nu la Otopeni, ci chiar in Bucuresti, central). Doar ca nu asta vreau.

N-a fost sa fie.

La noi, vax albina asta in stranduri se face cu succes de cand ma stiu  si la Felix, Amara, Malnas/Balvanios, Herculane si in mai multe locatii...e cam asa, ca si cu all inclussive-ul fata de turismul pe cont propriu, unii nu mai pot fara trei mese pe zi, bar si indicatii la tot pasul, altii prefera varianta mai fara obligatii. Cum tratamentul e identic...fiecare alege ce-i place.

Si se alege cu ce-a optat [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu mai zic faptul ca "baile" astea cu tzaraita s-ar putea sa reuseasca sa-ti starneasca oarece dureri de incheieturi / oase...

 

Astea-s folclor...daca ai sti cat folclor vad si pe aici...

De fapt efectele namol-ape sunt antiinflamatoare in principal, nu e vreo scamatorie, singura treaba de luat in calcul este ca ar trebui un minim de sedinte sa-si faca un efect, nu ca la mine 5 bai care nu vor avea nici un efect. Sigur, m-am informat la medic pentru orice m-am gandit ca vreau sa fac, nu mai este cazul de pionierat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...