Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguini din toate tarile, intalniti-va!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 865
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Kari, tu pari sora cu fata ta. Frumoasa foc d-ra, eu zic ca e in poza cu agentul 007 (ultimul) sau cu un nen care seamana fff. bine cu el.

 

In privinta plecarii in Ca, sunt multe de spus. Eu nu incurajez pe nimeni sa vina fara studii superioare echivalabile SAU calificari (skills, meserii care se pot practica legal si aici, ai citit si partea asta, Aqai, da? :)) De la an la an e din ce in ce mai greu pe piata muncii, e cert mai greu decat cand am venit eu acum 10 ani si am obtinut in mai putin de o luna job ca secretara (lejer, dar si prost platit). Dar, cu o meserie ceruta aici, sau cu dorinta si posibilitatea de a face studii, e ok. In cazul de fata, as simti ca mama cam ce simte prietena ta, multa grija, incertitudine... Job la Burger King e echivalentul unui mini job de vara pt elevi/studenti ce vor bani de buzunar sau pensionari ce vor sa-si mai rotunjeasca veniturile. Sa traiesti si sa te intretii singur din asta...mai greu. Probabil ca tanarul, de ale carui calitati si ambitie nu ma indoiesc, vrea sa traiasca experienta asta a independentei departe de casa. Ii doresc mult noroc, si previziunea mea este ca se va intoarce la un mom dat acasa, sa isi puna bazele unei cariere adevarate. Cu studii superioare sau fara, nu conteaza, facultate sau meserie, dar sa aiba o baza.

 

Eu am venit de la tenis, am stat la o pizza+ bere cu barbatul, m-am imbaiat, pedichiurat, acum tre sa ma vopsesc dar tare mi-e lene. Ma mobilizez acusi, ca doar incepe scoala sapt. asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa, tu zici la calificari la ce zic eu meserii  :))) eu la calificari m-am gandit certifications (gen certified accountant, regisrered whatever...)

 

deci zicem acelasi lucru, desi si in meseriile astea cu calificari in mare majoritate se cer calificari obtinute aici, deci un anume nivel de studii locale vor fi oricum necesare si o anumite parte de studii peste ocean, inutile

 

 

 SAU calificari (skills, meserii care se pot practica legal si aici, ai citit si partea asta, Aqai, da? :)) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar vorbeam cu cineva vineri de cat de greu a devenit sa gasesti un loc de munca in zilele astea... stateam de vorba cu o persoana certified ontario teacher, in canada de 40 de ani (venita de mic copil)

 

nu reuseste sa isi gaseasca job in afara de suplinitoare sau prin centre particulare...

 

in general e asa o senzatie ca economia locala e intr-un fel de recesiune, desi nimeni nu recunoaste. multe fabrici se inchid, de la automotive pana la hi tech, pentru regiunea noastra blackberry going down a fost o lovitura majora. si pe langa asta schneider's s-a inchis (o fabrica de mezeluri super populara aici) si mai multe business-uri locale.

 

automotive se muta in mexic, exploatarea petroliera e la cote minime cu ceea ce se intampla pe piatza financiara, ofertele de munca se concentreaza tot mai mult in orasele mari, centre financiare

 

chiar nu e deloc confortabil. se munceste mult, stresul e fantastic, lumea e indatorata, timpul e putin.

 

________

 

ei in contextul asta dimineatza am avut intalnirea cu grupul acesta format din alumni ai unui liceu renumit catolic din zona. ei vor sa stranga bani sa poata oferi burse pt viitori absolventi dar vor sa duca initiativa asta un pas mai departe.

 

vor sa identifice "acei" elevi care au mult potential dar putine sanse. (familii sarace, struggling in school, cei care au nevoie de ceva mai mult decat sistemul clasic) si dincolo de a-i sustine cu invatamantul sa ii cuprinda apoi in reteaua lor intr-un program de mentoring

 

vorbim aici de intreprinzatori locali care s-au asociat, fosti absolventi ai liceului respectiv, care vor sa formeze un sistem de networking astfel incat copiii pe care ii vor sustine sa nu raman in aer la terminarea stuiilor, ci prin networkul lor sa le ofere acces la slujbe si mentoring in cadrul businessurilor lor

 

 

________

 

nu stiu daca reusesc sa explic, mi s-a parut foarte tare initiativa, dar ma doare capul tare si nu stiu daca formulez propozitiile cum trebuie

 

____

 

oricum, era o scanteie de speranta :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa, tu zici la calificari la ce zic eu meserii  :))) eu la calificari m-am gandit certifications (gen certified accountant, regisrered whatever...)

 

deci zicem acelasi lucru, desi si in meseriile astea cu calificari in mare majoritate se cer calificari obtinute aici, deci un anume nivel de studii locale vor fi oricum necesare si o anumite parte de studii peste ocean, inutile

 

Da, ziceam ori studii superioare ori calificari, in sensul de calificare intr-o meserie anume (ex.: constructor, tamplar, faiantar, instalator, etc.). Certificarile, adica aprobarea sa practici o anumita meserie aici, se pot obtine doar la fatza locului, dand niste examene.

Cred ca spunem acelasi lucru. Eu ziceam, ori vii cu o baza de acasa, ceva echivalabil aici (de ex. studiile in invatamant sunt 99% echivalate aici pt. a avea dreptul sa profesezi, restul de 1% sunt niste cursuri despre sist de invatamant de aici- e normal), ori faci aici studii sau obtii certificari pe meserie.

Meserii cerute in Quebec: infirmieri, tot felul de tehnicieni in industria farmaceutica, aeronautica, conceptori de jocuri video. Mai sunt, astea-s ce-mi trec prin cap acum...

Doar cu liceul si cu oricat de multa multa ambitie e greu sa patrunzi pe piata muncii mai sus de joburi necalificate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...