Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Administrators

Taina botezului ortodox

 

Ca popor crestin, romanii isi boteaza copiii in primele luni de viata – daruindu-le astfel prima taina sfanta. Este adevarat insa ca dupa 1989 – mai ales – romanii s-au imprastiat in toate zarile pamantului – constituind un complex de credinte. Marea majoritate a famililor romanesti din diaspora si-au pastrat credinta ortodoxa si isi boteaza copiii dupa datina romaneasca. Familile mixte au de ales – dupa credinta dominanta a casei – sau – de ce nu? – pot sa expuna copilul la ambele credinte – dandu-i posobilitatea de a-si alege mediul spiritual mai tarziu citeste mai departe aici.

 

http://www.desprecopii.com/Images/SitePages/botezortodox-mare.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, comunitate frumoasa. As vrea sa intreb si eu ceva. Cautam in acest articol raspunsul la intrebarea mea, si anume: "cand este bine dpdv crestin-ortodox sa se faca botezl copilului?". 

Preotul meu spune ca in sfanta zi de duminica. Eu vreau duminica, nu ma intelegeti gresit, dar sotul ar vrea sambata, ca sa fie si petrecerea sambata. Ce recomandati? 

In plus, in articol am gasit ca botezul se face la cel putin 8 zile dupa nastere si pana la 40 de zile. Noi am vrea sa facem la 3 luni. 

Multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...