Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aqai, multumesc de pontul cu acreditarile. Nu stiam.

 

In zona golfului suntem noi acum. Cureaua se strange in fiecare zi, Daca am luat decizia sa ne facem lectiile si bagajele....

 

In Norvegia, viata e extrem de scumpa. Avem prieten care a plecat de acolo tocmai ca dupa ce isi platea datoriile nu prea mai avea ce numara. 

 

Aqai, as vrea sa te intreb, de curiozitate, ce procent din salariu cheltui tu cu impozitele,taxele, facturile ce ti se cuvin? Cat cheltui pe mancare si la cate persoane? Mancati acasa sau afara? Cat de des vi se scumpesc utilitatile? Si cu cat? La sfarsitul lunii iti mai ramne ceva de numarat pe care sa ti-i folosesti cum vrei tu, fara teama ca ii pui intr-un cont si cineva iti cere socoteala la ei?

 

Aceleasi intrebari le adresez si celor din Australia. sau Noua Zeelanda, Norvegia.

 

orice informatie e extrem de apreciata .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca nu ai luat America in calcul, dar cred ca e valabil oriunde cand emigrezi, trebuie sa te astepti cca primii ani sunt ani de sacrificiu si stress.

 

ani asita sa nu te astepti sa iesi pe plus, ci doar te rogi DOmnului sa ai sa iti platesti darile , traiesti de la cec la cec....si doar sa supravietiuiesti (eventual sa vii cu bani din tara).

 

 va va lua timp (in ani ...nu luni ) sa va acomodati cu limba, societatea, still de viata...sa cunoasteti sistemul.

 

veti fi ddeparte de rude/prieteni...nu veti avea pe nimeni pe care sa va bazati...nu veti cunoaste pe nimeni.

 

toate astea sa le luati bine in ccalcul inainte de a face pasul...si sa vedeti cit sunteti de dispusi sa sacrificati...si sa nu va asteptati la o acomodare peste noapte...sa fiti realisti ca veti dea peste multe piedici si aveti nevoie de tarie sa mergeti mai departe.

 

eventual puneti pe hirtie si cu sinceritate sa va expuneti personalitatea, cce credeti ca puteti face si mai ales ce credeti ca nu puteti face.

 

si f important este relatia ta cu sotul...veti fi doar voi 2. (nu stiu despre copii etc...).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai vreau sa adaug la ce a spus michelle mai sus. 

 

emigrarea nu mai este ce-a fost acum 20-30 de ani. cand situatia in lume avea alta culoare. asta un aspect. 

alt aspect, f important, va asteapta o schimbare. una mare. sunteti gata sa o faceti? de la o anumita varsta schimbarile nu mai sunt asa placute. ptr simplul fapt ca ne-am obisnuit cu un anume trai si mod de viata. e intiparit in fiecare din noi. 

 

aqai  a punctat cateva aspecte importante. 

cam peste tot se cauta angajati mai tineri, sau chiar foarte tineri. de ce? o persoana mai in varsta, in ciuda experientei pe care o are fata de una tanara, are un mare minus in fata de care angajatorul tine cont. are 45-50-55 de ani si se apropie de pensie, cu varsta vin diverse boli, deci incapacitatea de munca, posibilitatea de a fi bolnav.... aspectele astea nu ti le spune nimeni la interviu. sau primesti contract de munca pe perioada limitata. 

 

de multe ori am spus pe forum, nu lua hotararea de a emigra bazandute  pe experienta altora si pe ce spun ceilalti. cantareste bine, vezi cum stati cu disponibilitatea pentru schimbare. te vei lovi de aspecte pe care acuma nici nu le bagi in seama. 

bafta multa.  [flo2]

 

 

 

ps, am vrut sa scriu astazi mai devreme lui deceneus , doar barbatii se scoala, femeile se trezesc.  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ca ni s-a acrit de atata adrenalina,

stress exista peste tot...oriunde te-ai duce in marile orase...

 

de nesiguranta ca maine nu te mai primeste la munca fiindca ai ochii prea albastri sau parul prea vopsit...

oare cine mai are siguranta job-ului?

 

ne-am saturat de vanatoarea financiara, sa fii taxat, impozitat la fiecare respiratie,

de impozite si taxe nu scapi oriunde te-ai afla

 

sa fii amenintat ca trebuie sa dai statului justificare pentru fiecare centima pentru care tu ai muncit si rasmuncit de ti-a iesit prin piele.. si daca nu dai sa ti se ia... 

cred ca glumesti...normal ca dai cezarului, ce-i al cezarului

 

ne-am saturat sa nu te poti duce la wc ca esti imediat intrebat daca te simti bine...

si da, ne-am saturat de breaking-newsurile de la tv...

 

...oops...nici de astea nu scapi...ori poate in Australia/Canada e altfel si poate nu se intimpla cite se intimpla in America si europa

 

nici pe alte meleaguri nu fug cainii cu covrigi in coada, sunt convinsa, dar poate exista respect pentru cei ce muncesc si isi platesc cinstit datoriile fara sa fie observat la fiecare cent pe care-l mai arunca in pusculita.

 

RESPECT da...aici esti respectat (magazine, job, admin publice)...cel putin eu asa simt. si pt noi asta a atirnat greu in balantza.

 

NU dai spaga...nu prea e nevoie de relatii...

 

dorim o viata linistita, fara haituiala, o viata chiar si monotona, dar sa stiu ca venim acasa si nu ne mai ingrozim ca iar curge boilerul in apartamentul pe care l-am inchiriat pe o suma uluitoare...

 

Doamne fereste...dar astea sa stii ca se intimpla oriunde...si chiriile la fel sunt mari , enorme ...mai ales in zonele bune sau in marile orase.

 

 

dorim ca din economiile noastre sa putem da o fuga intr-o vacanta de placere fara teama ca ne vom intoarce si vom mai gasi o taxa in plus...

noi cel putin nu ne permitem decit o vacanta de o sapt. pe an ....si facuta la 3 ore distanta...nu avion ..insule exotice...etc...etc.

 

probabil ca vrem o viata idilica, poate ca nici nu exista un asemenea loc, insa unul in care sa te simti om si nu sclav vreau sa cred ca exsita.

 

hmmmm...e o linie f fina...

 

si nu, nu m-am trezit cu fata la cearceaf, m-am trezit doar la realitate, ceea ce imi imaginasem ca va fi o realizare a devenit o viata traita in fiecare zi, luam fiecare zi asa cum e, fara sa mai facem vreun plan pe lunga durata.

 

gata, asta trebuie sa inceteze, ne rugam sa rezistam sa ducem copiii pana la facultati si apoi sa ne cautam binele capului. Pana atunci strangem informatii.

cind ma gindesc la preturi facultate pt fiu-meu....simt un gol in stomac si in buzunar

 

PS. Deceneus, mi-a placut sarcasmul tau. Facem haz-de-necaz sa nu o luam razna...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si un ex de cheltuieli $ :

 

apa

50

gunoi

50

curent

50

asigurare casa

100

asigurare 2 masini

50

 chirie

1000

mancare 3 pers

800

telefon

50

benzina

300

diverse

350

 

Total aprox                       2800

 

 

 

salariu 2 personae

30 /ora...adica cam 4800/luna-1000 taxe=3800

3800 -2800=1000

din banii astia treb sa iti ccumperi masina, mobila...etc...etc...mai ramii cu o bruma de bani si  te rogi la Dumnezeu sa aveti sanatate, nu se strice masina, boilerul....etc...etc

 

edit.

si v-am trecut la un nivel bunicel cu un $15/ora-care nu e un salariu mic...salariu minim e de aprox 7/ora...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

America nu am scris-o pe lista dar nu o excludem. Daca e ok, de ce nu? 

 

Ca vom fi singuri, departe de familie, ca nu vom avea pe nimeni pe care sa ne bazam nu e ceva nou pentru noi. Suntem plecati din Romania de 10 ani in diverse tari, cu diverse culturi, mentalitati si civilizatii. N-am avut pe nimeni, n-am cunoscut pe nimeni, nu ne-a asteptat nimeni cu covorul rosu sau flori la scara avionului. Ne-am adaptat, le-am acceptat modul de viata asa cum e, desi nu intelegem multe din principiile lor, dar sunt ale lor si gata, am avut si socuri cand nu ne venea sa credem ce vedem in fata ochilor. Si noi zicem ca suntem open-minded...

Dar asta e cultura lor, principiile dupa care se lasa guvernati si nu incercam noi sa-i schimbam.

De 10 ani ne vedem familiile o luna pe an, in vacante. 

Acest aspect credem noi ca poate fi depasit si nu ar crea un asa mare obstacol.

 

michelle-usa, multumesc de calcul, astept unul asemanator si pentru alte tari. 4000$/luna cheltuieli ar putea fi suportabil. 

 

De ce crezi tu ca as glumi? Sunt absolut de acord ca trebuie sa-ti platesti datoriile dar nu pot sub nici o forma sa inghit spre exemplu planurile de viitor ale ANAF-ului. Luatul cu japca este ceea ce incercam sa evitam. 

 

Si da, se intampla peste tot sa ti se strice boilerul sau clanta de la usa, dar macar sa ai certitudinea ca daca e datoria propietarului sa repare, o va face. Sau daca aduci un tehnician, chiar face treaba pentru care l-ai adus, nu vine asa un "yes, maam/no problem, maam" care zambeste versatil si nu rezolva nimic.

 

Cunoscand toate aspectele pe care mi le-ati semnalat si prin care am si trecut, pentru care va multumesc ca v-ati luat timpul sa o faceti, va rog acum sa-mi spuneti cum ati procedat voi cand ati emigrat. de unde ati inceput. De la ambasada? V-a ajutat cumva? Unde/cand ati depus acte, ce acte? ce piedici ati intampinat? ce tipsuri aveti? A plecat intai unul din voi sa caute jub, v-ati gasit jobul inainte? Cum ati procedat, pas cu pas?

 

va multumesc inca o data

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...