Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

imi dau si eu cu parerea: viata abroad e muult mai scumpa si cred eu, dupa 5 luni de relocare, ca standardul de viata al unor oameni ce castiga bine in RO e mult mai ridicat in RO decat aici..cub exceptia environmentului..sa spun asa..adica, daca pleci de la nimic..aici e clar mai bine, daca pleci de la salariu bun spre foarte bun, desi cheltuieli pe masura, aici trebuie sa castigi nu dublu, macar triplu ca sa iti permiti cam ce iti permiteau in tara..basca faptul ca aici esti beginer si multe iti sunt prohibitive: e.g asigurari, credite..bla bla..

sa revin, castig dublu de cand sunt in UK, dar traiesc mult mai prost..financiar vorbind..muuult mai prost, ma repet.poate daca voi ajunge sa castig triplu:) atunci voi avea alta perspective. taxarea aici e mult mai aspra decat in RO, ca sa explic am avut contractul cateva luni in RO (acelasi contract de aici din UK), statul din RO imi lua cu 600!! /luna de lire mai putin decat imi ia statul englez aici..deci nici vorba ca statul roman suprataxeaza..discutia despre ce face cu banii nu o pun aici, e alta mancare de peste.

deci una peste alta, financiar cred ca cel putin in primii ani un roman venit de la bine din Ro o duce mult mai prost in afara, cu putin noroc situatia se poate schimba in timp. clar ai avantajele celelalte: oameni, locuri, curatenie, reguli, etc, fiecare ce simte..marele dezavantaj e departarea de familie si prieteni, pentru cei mai nelegati de glie, poate asta nu e asa mare dezavantaj...la mine un alt mare avantaj il consititue traiul copiilor mei intr-o lume diversa, deschiderea catre lumea inconjuratoare, experienta de viata atat a mea cat si a copiilor ..plus profesional sunt la km 0 (lucrez in farma)..etc..nu stiu daca ma vad la pensie aici..o iau cu binisorul..vedem..

succes oriunde te-ai decide...

 

PS: m-a surprins putin tonul mesajelor tale miriama, asa putin dictatoriale/autoritare :) sa fie obicei de sef:) haha, nu te supara pe mine, incercam putin sa ghicesc de unde lehamitea si supararile..uneori vin o data cu niste functii..care vin cu niste bani..si ce incerc eu sa spun e ca citesc printre randuri (iarta-ma daca gresec) ca nu o duceti deloc rau material acum, doar ca aveti niste frustrari legate de ..probabil locuri si oameni..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Bună ziua,

 

Subiectul cu emigrarea mă bântuie și pe mine de o vreme încoace.Soțului meu nu i-am spus nimic pe tema asta, sunt convinsă că ar respinge ideea din start.Lucrez în învățământ și deși sunt titular și în august am susținut cu brio examenul de gradul II, trec printr-o perioadă în care mă gândesc să renunț la cariera didactică. Adică am ajuns într-un punct în care chiar consider că îmi irosesc energia și timpul în defavoarea mea și a familiei mele. Mi-am ales această profesie din dragoste pentru copii, dar simt că am ajuns într-un punct terminus și chiar mi-aș dori să îmi schimb locul de muncă și,implicit, să părăsesc țara.

De fapt, am un sentiment de lehamite față de tot ce se întâmplă la noi în țară, de faptul că nici măcar speranța nu mi-a mai rămas că va fi vreodată mai bine. Mă gândesc și la copil, în ce societate va crește și cât de mari sunt șansele de a ajunge la fel de dezamăgit de viață cum sunt eu acum. Mă întreb însă ce posibilități aș avea să emigrez, ținând cont de pregătirea de specialitate și de faptul că nu mai sunt la prima tinerețe iar soțul meu e pensionar?? Pe mine, sincer, m-ar tenta țările nordice.Îi rog pe cei care mă pot ajuta cu informații să o facă.Vă mulțumesc anticipat pentru amabilitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a ajunge sa profesezi in Suedia, e drum lung, de câțiva ani. Daca te înarmezi cu rabdare si ai cine sa te susțină financiar, se poate.

 

Dar sotul ar trebui atunci sa aibă un job aici.

 

Nu poti veni din Ro si sa te angajezi profesor aici. Diferențele de sisteme sunt mari si pe langa limba suedeza pe care trebuie sa o stăpânești foarte bine, proces care dureaza câțiva ani, trebuie apoi sa faci diferențele ca sa primesti legitimatie. 

 

Aici găsești informații : http://www.skolverket.se/om-skolverket/andra-sprak-och-lattlast/in-english/teacher-certification

 

Succes! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, nu pt romani la modul general, poate pt anumiti romani o fi mai greu, ca pt cei care lucreaza in domeniul medical e....de necomparat. :))

 

Rademini, ce predai? Daca nu e o limba straina sunt sanse mici spre nule sa poti profesa in alta tara in domeniul tau, dar evident ca il poti schimba oricand.

Vrei s ate muti d etot sau cauti ceva temporar? daca nu ai copii de ingrijit (mai exact daca nu ai copii mici) ai putea merge o luna la ingrijit batrani  si o luna sa stai acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca in Romania ai avut un oarece confort, situatie, aici iti va veni greu sa atingi acel nivel, daca nu ai o meserie ceruta si nu lucrati amindoi. Daca insa in Romania nu ai avut nimic, aici o sa ti se para ca l-ai prins pe Dumnezeu de un picior, chiar daca ai un amarit de job. A scris foarte bine alinatudor mai sus. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din cei care au emigrat mai la batranete, sau hai sa zicem la a doua tinerete :))

N-am plecat chiar de la nimic, dar nici n-am lasat in urma mare lucru. Ultimii ani in tara au fost grei, traiti la limita, asteptand ziua de salariu mai ceva ca pe mos cand inca mai credeam in el

Am plecat la risc, desi sotul avea job, dar unul naspa fata de ce facea in tara. Cu doar cateva sute de lire in buzunar, fara exagerare, dupa ce am inchiriat casa, am platit avionul si ce mai erau urgente, mai ramasesem cu vreo 900 lire (sau mai exact aveam 200 in buzunar, iar restul pana la 900 i-am incasat la vreo 2 zile dupa ce am ajuns, salariul sotului si CIC-ul meu). Eram in avion, cu 4 copii dupa noi si 200 lire in buzunar!! Si ne gandeam oare suntem sau nu nebuni sa facem asta??! 

Au trecut 6 luni si se pare ca n-am fost chiar nebuni. 

Pentru noi care n-am lasat mare lucru in urma si nici n-am avut un standard de viata ridicat in ultimii ani (am fost din cei afectati de criza, cu sotul ramas fara job o perioada lunga, cu rate de sute de eur, etc) aici am "renascut". Nu mai asteptam ziua de salariu ca pe mos, copiii se integreaza bine, iar daca o sa imi gasesc si eu job cat de cat decent, deja ma declar 100% multumita de decizie. 

Stam intr-un mic oras, si evident chiriile sunt decente (cam la 1/3 fata de Londra, in conditiile in care veniturile sunt doar la jumatate, sau poate si mai mult decat media din capitala), iar la 15 mile distanta avem Birminghamul, care sper sa imi ofere sansa unui job ok, pentru ca aici, local, nu stiu cate oportunitati am. Am o profesie nu tocmai utila aici, ecomista, sau analist financiar, cu ceva mai multa experienta in sistemul bancar, unde am lucrat ultimii ani in tara, insa cu sanse mici de job in domeniu aici. Dar sunt pregatita sa o iau de la capat in orice alt domeniu, conex sau nu. E o zona cu destul de multi romani si apar din cand in cand inclusiv joburi unde se cere si limba romana, mai ales la firmele de recrutare pe partea de contabilitate primara, ceea ce ar putea fi o oportunitate. Sau poate am noroc chiar in sistemul bancar, tocmai pentru ca e o zona cu multi emigranti, engleza + romana pot fi cautate in anumite joburi low level (gen customer support). Sau daca nici asa nu merge, o iau si mai de jos, ca nu-i nicio rusine! Dar inca nu ma grabesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...