Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? cap.94 bis


Recommended Posts

  • Răspunsuri 874
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna,  eu folosesc discutiile voastre pentru lista de cumparaturi pe saptamina urmatoare. Asa mi-am adus aminte de varza cu carnita de purcel, de spaghete carbonara... asta seara am tras o ciorba radauteana ( a la dianama, ca e reteta simpla). Pe maine seara avem pui si cartofei la cuptor in program ( noi gatim mult la cuptor- parte de lene. parte ca be oboseste baiatul de nici pofta de mincare nu mai avem citeodata),               Multumesc de sugestii. Va las un pahar de vin pt insipatii culinare. Dar va rog io cit mai simplu cu gatelile. Retete scurte si gustoare si fun maxim la bucatareala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ha ha -ca tot sunem la masa... cu ce se maninca reputatia asta ? ca io am postat  10 amarite notite si mi-am luat 4( cu minus, sa avem pardon!). Nu am observat "reputatia "

asta la primele postari.  

Nu te ingrijora de ea...cel putin la subiectul asta nu tinem cont de reputatii! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ha ha -ca tot sunem la masa... cu ce se maninca reputatia asta ? ca io am postat 10 amarite notite si mi-am luat 4( cu minus, sa avem pardon!). Nu am observat "reputatia " asta la primele postari.

Lasa reputatia  la locul  ei. ...da.I pace! 

A fost buna ciorbita?  [pup]

Eu sunt mereu pe telefon  .....nu vad reputatia  (de care altfel nu ma intereseaza  absolut deloc ).

Ma intereseaza  faptul ca e rece si ploua  si a venit toamna  si se cere menu toamna  [buca] .

Ce ?in afara de ciuperci  ...nu stiu! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Buna!

   Nu va urmaresc mereu,dar in pana de idei mai bag ochiul pe aici.Si daca tot "fur" idei ma simt datoare sa vin si eu cu ele.Dianama esti vegetariana daca in afara de ciuperci nu consideri altceva proteina?In perioada posturilor am primit de la o cunostinta tot felul de chiftelute de legume,nuci sau in combinatie nuci-legume.Sunt super,dar retete exacte nu stiu...pt ca nu le respect intocmai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost plecata la mosie, intru greu de pe telefon si nici net nu prea mai am.

La mine fara ciorba nu se sta, al meu sot e mare ciorbar, asa c-o sa vedeti mereu in postarile mele ciorbe, supe.

Asadar:

supa de legume cu taitei de casa, dovlecel si ciuperci prajite cu usturoi

mamaliga cu branza si smantana

supa de rata cu gulie, varza calita cu pulpa de porc la cuptor

ciorba de perisoare, spaghete milanese

tort de mere si clatite cu gem de prune si nuci.

Mai am ciorba si niste carne la cuptor, pana miercuri ma invart, vedem pe urma ce mai fac.

 

Ca vorbeati de rinichi, singure organe pe care le mananc sunt ficatei de pui si ficat de porc biine prajit, in rest, nimic. Nu mananc nici toba nici nimic, desi ai mei fac si mananca, eu nu.

 

Paine in general fac reteta clasica, care am invatat-o de la strabunica-mea, apa, sare, faina, drojdie. Am incercat tot felul de paini, dar tot la cea clasica raman. Chiar ieri era o stire despre painea noastra cea de toate zilele, care e plina de aditivi, e-uri, etc... si chiar zicea sotul meu ca n-am mai facut de mult, sa mai fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valentina,la mine e sau a fost invers,ani de zile mincam ciroba asa ...odata pe an,acum as minca in fiecare saptamina,partea grea e ca la mine nu maninca cam nimeni (sotul mai lincheste asa odata de doua ori,dar nu mai mult),iar mie tare nu-mi place sa gatesc pe preferinte! [il]

 

Miine as vrea sa fac niste fasole cu afumatura si poate ciorba de fasole cu leustean verde!Asta daca gasesc fasole la conserva ca n-am timp de fiert...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...